Viac ako tretina najnebezpečnejších zločineckých sietí v Európskej únii (41 percent) prepiera svoje zisky prostredníctvom nehnuteľností, vyplýva zo správy o organizovanom zločine Europolu. Rozšírenými boli aj luxusné predmety, podniky náročné na hotovosť, ako je pohostinstvo, a kryptomeny.

„V prostredí závažnej a organizovanej trestnej činnosti takmer neexistuje žiadny aktér, ktorý by tak či onak nebol spojený so sektorom legálnej ekonomiky, či už pri páchaní trestnej činnosti, pri maskovaní trestnej činnosti alebo pri praní špinavých peňazí,“ uvádza sa v správe.

K mapovaniu pôsobenia zločineckých skupín prichádza v čase, keď sa Únia pokúša zakročiť proti stupňujúcemu sa násiliu spojenému s drogami vo viacerých členských štátoch vrátane Belgicka a Švédska. K zvýšeniu úsilia EÚ v oblasti potláčania organizovaného zločinu prispelo aj zhabanie rekordného množstva kokaínu (116 ton) v druhom najväčšom európskom prístave Antverpy.

Správa identifikuje 821 zločineckých skupín – pri ich celkovom počte viac ako 25-tisíc –, ktoré predstavujú najväčšie riziko pre euroblok. Varovala, že sú schopné „napáchať značné škody v oblasti vnútornej bezpečnosti, právneho štátu a hospodárstva EÚ“.

Gangy nepoznajú hranice, sú medzinárodné a ich najbežnejšou činnosťou je obchodovanie s drogami, pričom polovica z nich je zapojená do nelegálneho obchodu s narkotikami, uvádza sa v správe. Medzi ďalšie aktivity, na ktorých sa zločinecké skupiny podieľajú, patria podvody, majetková trestná činnosť, nezákonný prevoz migrantov a obchodovanie s ľuďmi.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Recykláciu elektroodpadu ohrozujú podvody a krádeže, zapojený je zrejme aj organizovaný zločin