Americký veľvyslanec a právnik David Pressman už nejaký ten čas žije so svojím partnerom v Budapešti. Nie je tajomstvom, že Orbánovo Maďarsko nie je LGBTQ+ ľudom obzvlášť naklonené a tak sa niet čo čudovať, že americký diplomat sa stal najobľúbenejším terčom štátnych médií, píše Politico.
Pressman pri hodnotení situácie v Maďarsku rád poukazuje na svoje okolie. Na desiatkach billboardov roztrúsených po Budapešti svietia heslá o tom, ako bruselské sankcie ničia krajinu.
Billboard za billboardom zlovestne varuje pred tým istým zloduchom - Západom.
Tento typ prejavov sa v Budapešti objavuje už roky, píše Politico, podľa ktorého ide o akúsi konšpiračnú galériu zahraničných nepriateľov maďarského premiéra Viktora Orbána. Výborne mu slúžia ako prostriedok, ktorým do sŕdc maďarských obyvateľov vháňa hnev a strach, čím sa mu darí udržiavať sa v krajine pri moci.
Z historického hľadiska nad týmito cielenými prejavmi protizápadnej vládnej rétoriky Spojené štáty, ako aj mnohí iní západní partneri Maďarska, vždy zatvárali oči, no s príchodom Pressmana sa všetko zmenilo.
Nový terč Orbánovej vlády
Počas svojho dvojmesačného pôsobenia v Budapešti sa veľvyslanec stal známy tým, že Orbánovu vládu za jej propagandistické a konšpiračné frázy rád trolluje či jej nastavuje zrkadlo.
Americké veľvyslanectvo nedávno uverejnilo video, v ktorom formou kvízu vyzvalo ľudí, aby uhádli, či výrok na obrazovke patrí ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi alebo Orbánovi. Samozrejme, všetky vyšli z úst maďarského premiéra.
Pressman nedávno Politicu povedal, že ho znepokojuje pohľad na rakety, ktorými Moskva bombarduje detské ihriská v Kyjeve, aby bol následne svedkom toho, ako maďarský minister zahraničných vecí letí do Ruska, aby tam z ústredia Gazpromu cez Facebook usporadúval živé konferencie.
Presne pre tento prístup sa stal najnovším nepriateľom vlády v Budapešti.
Na Pressmanovi si rady zgustnú aj maďarské médiá, ktoré jeho prácu často zosmiešňujú a nálepkujú pojmom „klaunská diplomacia“. Maďarské štátne televízie sú nim podobne posadnuté a vykresľujú ho ako tajnostkárskeho koloniálneho vládcu, ktorý sa do Maďarska prišiel starať do vnútorných záležitostí krajiny.
Maďarsko nedávno zakázalo zobrazovanie LGBTQ+ obsahu pre maloletých. Pressman sa však svojou orientáciou netají a svoj osobný život rád prezentuje verejnosti. Na svoje sociálne siete uverejňuje fotky so svojím partnerom a ich dvomi deťmi, pretože ísť príkladom je podľa neho najlepším spôsobom, ako komunikovať o spoločných hodnotách a obavách.
Zloduchom sú Spojené štáty
Pressmanova maďarská odysea odzrkadľuje evolúciu vzťahu medzi Maďarskom a Spojenými štátmi. Pozícia veľvyslanca v Budapešti bola roky považovaná hlavne sa symbolickú úlohu vyhradenú pre bohatých politických mecenášov bez akejkoľvek odbornej znalosti v oblasti zahraničnej politiky.
Maďarsko bývalo spoľahlivým členom EÚ a NATO, ktoré si vyžadovalo iba málo pozornosti Washingtonu. Úpadok demokracie v krajine spolu s vplyvom Moskvy na Budapešť však túto optiku zmenil.
Protiamerická rétorika bola na vzostupe ešte pred príchodom amerického veľvyslanca. Média pod kontrolou vlády vykresľujú Spojené štáty ako „bubáka“, ktorý zosnoval inváziu na Ukrajinu a ovláda opozičné strany v Maďarsku.
Podľa Pressmana je politizácia vzájomných vzťahov neudržateľná, no administratíva amerického prezidenta Joea Bidena tvrdí, že nie je dôvod na obavy.
Situácia v Maďarsku je podľa Politica zvláštna. Diplomat z inej krajiny sa stal verejným nepriateľom číslo jedna a najhorúcejšou témou médií. Televízia HírTV s väzbami na Orbánovu stranu Fidesz Pressmanovi v nedeľu podvečer venovala takmer celú polhodinu svojho vysielania.
Hoci veľvyslanec trvá na tom, že situáciu neberie osobne, Spojené štáty ju v žiadnom prípade neberú na ľahkú váhu.
„Je zvláštne ocitnúť sa v takomto prostredí,“ uzavrel svoje dojmy Pressman.