Aktualizované o 10:14 o reakciu porazených socialistov a strany Jobbik
Fidesz a jeho malý spojenec Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) spolu získali 133 zo 199 kresiel v parlamente, čo je minimum pre dvojtretinovú väčšinu.
Vydali sme sa vlastnou cestou
Na druhom mieste skončilo krajne pravicové Hnutie za lepšie Maďarsko (Jobbik) s 26 kreslami a tretia ľavicová koalícia vedená Maďarskou socialistickou stranou (MSZP), ktorá si zabezpečila 20 poslaneckých miest.
V. Orbán si víťazstvom zaistil už tretí mandát premiéra v poradí, celkovo štvrtý. Prvýkrát predsedal maďarskej vláde v rokoch 1998-2002. Ako uviedol, toto „rozhodujúce“ víťazstvo považuje za „príležitosť ochrániť Maďarsko“. Krajina sa podľa neho vydala vlastnou cestou.
Vo volebnej kampani sa maďarský premiér sústredil najmä na hľadanie vonkajších nepriateľov. Napriek tomu, že médiá ukázali protirečivosť jeho postojov, sa mu podarilo ústavnú väčšinu nestratiť.
Zastával sa mešít, Soros mu platil školu
Častou témou jeho prejavov boli obviňovanie Georgea Sorosa, amerického finančníka s židovsko-maďarskými koreňmi, z pokusov zosadiť ho z funkcie premiéra, ale aj varovanie pred hrozbami migrácie a islamu.
Svetové médiá sa pred voľbami okrem pripomenutia prípadu, kedy sa V. Orbán ešte ako liberál zastával stavby mešity v Budapešti, sústredili aj na jeho vzťah s Georgeom Sorosom.
Maďarský premiér ho totiž ako mladík žiadal o vysoké štipendium na štúdium na Oxforde, ktoré aj dostal. Argumentoval pri tom svojim záujmom pomáhať Maďarsku. Tento list v plnom znení zverejnil francúzsky týždenník L’Express.
Projekt umierneného Jobbiku nevyšiel
Vedenie Maďarskej socialistickej strany (MSZP), hlavnej ľavicovej opozičnej sily v krajine, predložilo v nedeľu svoju rezignáciu po pre nich zdrvujúcej porážke. „Pokladáme sa za zodpovedných za to, čo sa stalo, a uznávame rozhodnutie voličov,“ povedal predseda socialistov Gyula Molnár.
Predseda opozičného Jobbiku Gábor Vona v noci na pondelok už tiež oznámil, že splní svoj sľub a odstúpi z funkcie po tom, ako Jobbik skončil v parlamentných voľbách na druhom mieste - s výrazným odstupom za víťaznou vládnou stranou Fidesz.
Jobbik tak prakticky zopakoval svoj výsledok z volieb v roku 2014. Predbežné výsledky strane pripisujú zisk približne 19,7 percenta hlasov, zatiaľ čo pred štyrmi rokmi to bolo 20,2 percenta.
G. Vona sa pokúšal posunúť Jobbik medzi mainstreamovejšie konzervatívne strany, keď vylúčil alebo odsunul niektorých jej najradikálnejších politikov a vzdal sa rasistických odkazov.
a