Zoltán Varga je jedným z posledných magnátov v oblasti nezávislých médií. V rozhovore pre Politico povedal, že maďarský premiér Viktor Orbán posunul svoju taktiku boja „na novú úroveň“.
Premiérovi spojenci sa podľa Vargu snažili jeho noviny odkúpiť a jeho telefónne číslo sa dokonca objavilo na zozname cieľov v kauze sledovacieho softvéru Pegasus.
Varga však teraz čelí oveľa väčšej hrozbe – dvom až dvanástim rokom za mrežami. Maďarské daňové úrady ho totiž nedávno označili za podozrivého v trestnej veci.
Tento krok možno považovať za eskaláciu Orbánovej kampane proti Vargovi, ktorý premiérovi a jeho vládnej strane Fidesz už dlho leží v žalúdku. Podľa mediálneho magnáta je obvinenie založené na nepodložených tvrdeniach.
„Som úplne nevinný,“ povedal Varga portálu Politico, pričom dodal, že boj maďarskej vlády proti nezávislým osobám dosiahol „novú úroveň“.
Buď ste s nami, alebo prídu následky
Orbánova vláda za posledných desať rokov pretvorila mediálne prostredie Maďarska. Prevzala kontrolu nad štátnymi médiami a vlastníctvo stoviek sústredila do rúk provládnych subjektov.
Podľa Vargu je vyšetrovanie jeho osoby súčasťou dlhodobej kampane, ktorej cieľom je umlčať slobodné hlasy v krajine. V konečnom dôsledku však nejde o neho, myslí si magnát a dodáva, že ide hlavne o odkaz každému jednému členovi maďarskej elity.
A o aký odkaz teda ide?
„Ak nie ste s nami a ak si otvoríte ústa, tak prídu také a také následky,“ vysvetľuje Varga.
Mediálny predátor
Prevádzkovať v Maďarsku nezávislé médiá nie je ani zďaleka jednoduchou záležitosťou. V rebríčku zostavenom organizáciou Reportéri bez hraníc sa krajina celosvetovo umiestnila na 85. mieste, pričom zaostáva aj za krajinami ako Srbsko, Kirgizsko či Haiti.
Organizácia navyše Orbána označila za „predátora slobody tlače“ a poukázala na skutočnosť, že jeho strana Fidesz prevzala kontrolu nad 80 percentami médií v krajine.
V dôsledku toho je maďarský mediálny priestor vysoko skreslený a niektorí obyvatelia krajiny nemajú pravidelný prístup k nezávislým správam o politickom dianí. Väčšina štátnych reklám navyše putuje do médií, ktoré odrážajú politické postoje maďarskej vlády, čo niekoľko posledných zostávajúcich nezávislých novín vystavuje tlaku.
Vargovi sa aj napriek tomu darí udržiavať svoju spoločnosť Central Médiacsoport v chode. Pod jej hlavičkou vychádza viacero tlačených novín a časopisov od populárnych časopisov pre ženy po maďarské vydanie časopisu National Geographic.
Patrí jej aj spravodajský portál 24.hu venujúci sa politike, ktorý sa v Budapešti teší veľkej obľube čitateľov. Celkovo si publikácie z dielne Central Médiacsoport v Maďarsku číta až 80 percent dospelej populácie používajúcej internet. Aj napriek tomu v nich štátom financované reklamy nenájdete.
Podľa Vargu ide o priamy dôsledok jeho rozhodnutia nepodľahnúť tlaku vlády.
Ide cestou Ruska
Vargu v súčasnosti vyšetruje maďarsky daňový úrad pre obvinenie, s ktorým prišla strana Fidesz. Tá tvrdí, že tento mediálny magnát spôsobil rozpočtu EÚ škodu, keď predal spoločnosť čiastočne vytvorenú pomocou fondov EÚ pod trhovú cenu.
„Ide o politický nástroj,“ myslí si o vyšetrovaní Varga.
Daňový úrad odmietol otázky týkajúce sa prípadu či podnikateľove obavy komentovať.
Zástancovia slobody slova v súvislosti s vyšetrovaním bijú na poplach. „Veľmi pozorne tento prípad sledujeme,“ povedal Pavol Szalai z Reportérov bez hraníc.
Podľa Vargu prípad svedčí o tom, že Maďarsko sa posúva čoraz viac smerom k autoritárskemu režimu. Budapešť sa zrejme vydala „cestou Turecka a Ruska“, uzatvára magnát.