Zbaví sa niekedy EÚ svojej závislosti od ruskej ropy? Nie, ak tomu vie dopomôcť Viktor Orbán.
Opätovne zvolený maďarský premiér sa prejavil ako jediná najväčšia prekážka na ceste k sprísneniu sankcií v oblasti vysoko ziskového energetického sektora, ktorý financuje Putinovu vojnovú mašinériu, píše Politico.
Nemecko zdržiava
Naprieč blokom rastie tlak na všeobecný zákaz ropy. Drvivá väčšina európskych zákonodarcov si vo štvrtok vyžiadala „okamžité úplné embargo na ropu, plyn a uhlie z Ruska“. Európski lídri v Bruseli, ako aj vlády Francúzska, Talianska, Poľska a pobaltských štátov, chcú v uvaľovaní sankcií na ruské energie zájsť ešte ďalej.
Nemecko sa v oblasti energií zdráha postupovať rýchlo, dokonca sa pokúša o odloženie dátumu nadobudnutia účinnosti zákazu dovozov ruského uhlia. No dokonca aj v Berlíne začínajú čoraz viac akceptovať, že platenie Putinovi za ropu bude jedného dňa musieť prestať.
Keď však príde reč na Maďarsko, prekážka ostáva pevne na mieste.
Podobná situácia nastala aj v roku 2014
Podľa Orbána a jeho tímu sú sankcie v oblasti energií tak dôležité, že by o nich mali rokovať skôr hlavy štátov a predsedovia vlád EÚ než ich predstavitelia v Bruseli. Orbán dal takisto údajne jasne najavo, že bude blokovať sankcie týkajúce sa ropy a plynu, pričom varoval, že by to bola „červená čiara“, pretože odstrihnutie sa od ruských dodávok energie by „zabilo Maďarsko“.
V teórii musia byť sankcie EÚ jednohlasné, no problém s menšími krajinami pokúšajúcimi sa blokovať embargo sa objavil v roku 2014, keď Rusko vtrhlo na Krym. V tom čase boli potenciálnymi prekážkami Maďarsko a Slovensko a ostatné krajiny EÚ si zatiaľ prechádzali právne možnosti týkajúce sa obídenia tohto prorusky orientovaného tábora. Tento plán B – ktorý nakoniec nebol použitý – by znamenal, že všetky krajiny, okrem Maďarska a Slovenska, by na Moskvu uvalili bilaterálne sankcie. Aj keď by to pre jednotu EÚ znamenalo tvrdý úder, diplomati v tom čase trvali na tom, že by to bol uskutočniteľný spôsob, ako obísť túto slepú uličku.
Súčasťou balíka prvýkrát aj dodávky energie
Jeden z diplomatov EÚ sa vyjadril, že vzhľadom na závislosť Maďarska od ruského plynu existuje pochopenie pre obavy krajiny. No ruská ropa sa dá ľahko nahradiť inými dodávateľmi. Otázkou nasledujúcich týždňov podľa diplomata bude: „Aký odtieň červenej má Orbánova červená čiara?“
Ďalšou kľúčovou otázkou je, ako rýchlo budú ostatné skeptickejšie európske krajiny na čele s Nemeckom ochotné vzdať sa svojej závislosti od ruskej ropy.
Diplomati EÚ sa vo štvrtok zišli, aby prerokovali piaty balík sankcií EÚ, ktoré sú navrhnuté tak, aby tlačili Rusko smerom k ukončeniu vojny na Ukrajine.
Návrh najnovších sankcií EÚ sa posilnil po medzinárodných búrlivých protestoch týkajúcich sa zverstiev, ktoré Putinove sily spáchali v mestách, akým je Buča. Po prvý raz sa balík týka ruských dodávok energie do EÚ. No zameriava sa na odstrihnutie sa od menej hodnotného uhlia namiesto podnikaniu krokov proti ruskej rope, čo by pre vojnový fond Moskvy predstavovalo tvrdšiu ranu. Navyše, zákaz uhlia je v skutočnosti len postupným odstrihnutím sa a nie okamžitým celoplošným embargom.