Maďarsko vlani muselo zaplatiť za energie o štyri bilióny forintov (36,8 miliardy eur) viac ako v predchádzajúcom roku. Uviedol to maďarský premiér Viktor Orbán. Dôvodom tohto nárastu sú podľa neho zlé rozhodnutia Európskej únie ohľadom sankcií zavedených proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu, čo viedlo k prudkému zdraženiu energií.

„Sme nútení platiť cenu za zlé rozhodnutia o sankciách,“ povedal Orbán. Chybné rozhodnutia EÚ pripravujú o peniaze „komunity s nízkymi príjmami, miestne samosprávy, vzdelávací systém, zdravotný systém, inovácie a rozvoj“, dodal.

Medziročná miera inflácie v Maďarsku v januári vzrástla na 25,7 percenta z decembrových 24,5 percenta. Dostala sa tak na najvyššiu úroveň od roku 1996 a v súčasnosti je najvyššia v Európskej únii. Dôvodom rastu inflácie sú hlavne vyššie ceny energií a potravín. Maďarská vláda v decembri zrušila cenový strop, ktorý pri maloobchodných cenách benzínu a nafty uplatňovala asi rok. K zrušeniu cenového stropu vládu donútil nedostatok pohonných hmôt.

Orbán predpovedal, že v marci sa rast spotrebiteľských cien spomalí a že do konca roka inflácia zostúpi pod desaťpercentnú hranicu. Uviedol tiež, že maďarská vláda podnikla potrebné opatrenia proti inflácii. „Tak, ako v prípade väčšiny chorôb, chvíľu trvá, kým liek začne účinkovať,“ povedal.

Maďarský premiér tiež vyslovil predpoklad, že dôsledky sankcií predvídali aj iní ľudia a využívali ich na špekulácie.
„Špekulanti, George Soros a niektoré ďalšie veľké investičné fondy vďaka sankciám Európskej únie nechutne zbohatli,“ uviedol. „Verme, že medzi tými, ktorí rozhodovali o sankciách, a špekulantmi, nedošlo ku koordinácii,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

Šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol.
Neprehliadnite

Európa ešte nezvíťazila v energetickej vojne s Ruskom, hovorí šéf agentúry IEA