Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok podľa agentúry MTI potvrdil, že Maďarsko predĺži zákaz dovozu ukrajinského obilia. Rumunsko chce bez ohľadu na osud zákazu dotovať svojich poľnohospodárov, uviedol podľa agentúry Reuters minister dopravy balkánskej krajiny. Zákaz dovozu ukrajinskej pšenice, kukurice, repkového semena a slnečnicových semien na svoje územie od mája okrem Maďarska a Rumunska uplatňujú aj Slovensko, Poľsko a Bulharsko s cieľom zabezpečiť výhodnejšie podmienky vlastným poľnohospodárom. Embargo, s ktorým súhlasila Európska komisia, má vypršať v piatok o polnoci.
Okolité krajiny tiež zákaz predĺžia
Varšava, Bratislava a Budapešť už dali najavo, že plánujú zákaz predĺžiť, Rumunsko sa chce riadiť postojom Európskej komisie a bulharský parlament vo štvrtok rozhodol, že embargo nepredĺži. Kyjev vo štvrtok zúčastnené krajiny vyzval, aby obmedzenia zrušili. EK sa v piatok zatiaľ k záležitosti nevyjadrila.
Orbán v piatok v rozhovore v maďarskom rozhlase povedal, že jeho krajina bude zákaz naďalej uplatňovať, údajne spolu s Rumunskom, Poľskom a Slovenskom, ak Brusel nepodnikne zodpovedajúce kroky. Konzervatívny premiér sa posťažoval na "bruselských byrokratov", ktorí podľa neho nie sú ochotní zákaz ukrajinského obilia predĺžiť.
„Pokiaľ do polnoci nerozhodnú o predĺžení, potom... my predĺžime zákaz dovozu na úrovni našej vlastnej národnej autority, čo bude znamenať vážny spor v Bruseli,“ povedal Orbán. EÚ podľa neho nie je ochotná "sa postaviť za členské štáty a európsky ľud", a namiesto toho sleduje americké záujmy pokiaľ ide o obilie.
Rumunský minister dopravy Sorin Grindeanu dnes ubezpečil, že rumunská vláda bude dotovať rumunských farmárov, aby ich podporila bez ohľadu na to, čo sa stane s obilným embargom.
Kľúčové prístavy na Dunaji
Ukrajine vývoz obilia značne komplikuje skutočnosť, že Rusko v júli odstúpilo od dohody, ktorá napriek vojne umožňovala bezpečný vývoz ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov. Ruské útoky odvtedy navyše systematicky ničia zariadenia v ukrajinských morských prístavoch. Pre ukrajinský vývoz sú teraz kľúčové prístavy na Dunaji, na ktoré však Rusko tiež útočí.
Grindeanu v piatok ubezpečil, že cieľ zdvojnásobiť mesačnú kapacitu rumunského čiernomorského prístavu Konstanca pre ukrajinské obilie, a to na štyri milióny ton v najbližších mesiacoch, je dosiahnuteľný. Konstanca sa podľa Reuters stala pre Ukrajinu hlavnou alternatívnou vývoznou cestou. Ukrajinské obilie je do prístavu prepravované po ceste, po železnici alebo riečnymi člnmi.