Aktualizované 1. apríla 2017 o stanovisko Univerzity Komenského v Bratislave

Premiér v rozhovore s maďarským rozhlasom povedal, že univerzita využíva neoprávnené výhody, ktoré ju stavajú nad ostatné maďarské vysoké školy. Oproti nim totiž jej diplomy uznáva nielen Maďarsko, ale aj Spojené štáty. „V Maďarsku nie je žiadny rozdiel v tom, keď je niekto miliardár... táto univerzita musí rovnako rešpektovať zákony,“ vyhlásil V. Orbán. „Maďarsko vždy podporí vzdelávanie, podvádzanie ale tolerovať nebude,“ dodal.

Premiér opakovane G. Sorosa obviňuje, že chce prostredníctvom finančnej podpory niektorých organizácií tajne ovplyvňovať maďarskú politiku. Tento rok vo februári mu dokonca vyčítal, že je spoluzodpovedný za migračnú krízu, pretože financuje skupiny, ktoré pomáhajú utečencom a presadzujú ústretovú migračnú politiku.

Rektor CEU Michael Ignatieff sa podľa agentúry AP snaží univerzitu v Maďarsku ochrániť, hoci v utorok vláda predložila parlamentu návrh zmien zákona o vysokých školách, ktoré sprísnia pravidlá pôsobenia zahraničných vzdelávacích inštitúcií v krajine. Nová úprava je podľa kritikov diskriminačná a je priamo namierená proti CEU. Panujú vraj obavy, že navrhované zmeny znemožnia univerzite v Budapešti zostať.

Výhrady k tejto legislatívnej akcii vlády v piatok dalo najavo aj ministerstvo zahraničia Spojených štátov. „Ak bude návrh prijatý, budú mať tieto zmeny negatívny účinok, či dokonca povedú k uzavretiu (CEU),“ povedal podľa agentúry hovorca americkej diplomacie Mark Toner. „Vyzývame maďarskú vládu, aby sa vyhla akémukoľvek legislatívnemu kroku, ktorý by ohrozil aktivity či nezávislosť CEU,“ dodal.

Najkvalitnejšia univerzita v stredoeurópskom regióne

„CEU predstavuje pilier sociálno-vedného výskumu v strednej a východnej Európe, priestor ktorý pomohol vychovať a odborne formovať množstvo mladých vedcov, odborníkov, úradníkov, či dobrovoľníkov,“ hovorí Pavol Hardoš z Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave s tým, že snahy maďarskej vlády obmedziť, respektíve úplne zastaviť aktivity CEU vníma so znepokojením.

Navrhovaná novela vysokoškolského zákona by podľa slov rektora CEU Michaela Ignatieffa znemožnila ďalšie fungovanie univerzity v Maďarsku. Novela zákona je vo viacerých bodoch diskriminačná a priamo ovplyvní fungovanie iba jedinej inštitúcie v Maďarsku.

„Je to najkvalitnejšia univerzita v stredoeurópskom regióne, v rankingoch umiestňovaná v prvej stovke, či päťdesiatke, v závislosti od odboru,“ vysvetľuje Katarína Staroňová z UK. Za takmer tri dekády vychovala generácie ľudí, ktorí prinášajú pozitívnu zmenu vo svojich krajinách.

„V podstate neexistuje v strednej a východnej Európe v akademickom svete asi nikto relevantný, kto by neprišiel s CEU do styku. Buď ako študent, alebo účastník na konferenciách, v spolupráci s profesormi z CEU, alebo aspoň sprostredkovane cez študentov, ktorých by tam posielal na ďalšie štúdium,“ tvrdí P. Hardoš.