Maďarsko nemôže prijať návrh Európskej komisie (EK) týkajúci sa sankcií na dovoz ruskej ropy v jeho súčasnej podobe, oznámil podľa Reuters premiér krajiny Viktor Orbán. Prijatie návrhu by podľa neho totiž znamenalo „atómovú bombu" zvrhnutú na maďarskú ekonomiku. Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v stredu predstavila návrh do konca tohto roka úplne zakázať dovoz ruskej ropy do Európskej únie, dnes majú o veci v Bruseli rokovať diplomati členských krajín bloku.
Transformácia energetiky
Podľa šéfa maďarského kabinetu je najprv potrebné transformovať sektor energetiky, čo si vyžiada niekoľko rokov. Premiér tiež uviedol, že v prípade ukončenia dovozu ropy z Ruska by museli byť upravené ropné rafinérie, čo by predstavovalo obrovské náklady. Orbán ale zároveň povedal, že Maďarsko je pripravené rokovať, pokiaľ EK príde s novým návrhom, ktorý bude zodpovedať maďarským záujmom.
Premiér Orbán je už roky vnímaný ako blízky spojenec Moskvy v Európskej únii a Budapešť sa aj konca februára, kedy Rusko spustilo vojenskú inváziu na Ukrajinu, stavia vlažne ku krokom západných krajín na podporu Kyjeva. Orbán dáva najavo, že nejde o „maďarskú vojnu" a brániacu sa Ukrajine na rozdiel od svojich spojencov v NATO napríklad nemieni pomáhať dodávkami zbraní.
Ukončenie dovozu ruskej ropy
Komisia navrhuje ukončiť do šiestich mesiacov dovoz surovej ropy a do konca roka aj upravených ropných produktov. Cieľom novo navrhovaných sankcií je rovnako ako v prípade predchádzajúcich postihov obmedziť možnosti režimu prezidenta Vladimira Putina pokračovať v agresii proti Ukrajine. Práve z exportu ropy má Putinov režim značné príjmy. Ruská ropa v minulých rokoch tvorila štvrtinu všetkého ropného importu do únijných krajín.
Aby navrhované sankcie EÚ nadobudli účinnosť, musia ich jednomyseľne schváliť členské krajiny. Maďarsko a Slovensko, ktoré sa obávajú absencie ruskej ropy, majú podľa únijných činiteľov dostať výnimku umožňujúcu jej dovoz v budúcom roku. Obe krajiny aj tak dali najavo výhrady a spokojné nie je napríklad ani Česko.
Orbán sa už v minulosti staval proti myšlienke sprísnenia doterajších sankcií, ktoré európsky blok prijal proti Rusku po začatí invázie na Ukrajinu. Odmieta aj myšlienku obmedzenia dovozu ruského plynu.