V boji proti ruskej vojne na Ukrajine sa Európski lídri vzdali maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi a udelili Budapešti takmer úplnú výnimku z nového embarga na ruskú ropu, píše portál Politico.

Vďaka tomu boli hlavy štátov a predsedovia vlád EÚ schopní v pondelok neskoro večer prijať šiesty balík sankcií s cieľom potrestať Moskvu za vtrhnutie na Ukrajinu. Politico dodáva, že Brusel sa tým takisto vyhol hanbe, ktorú by utrpel, keby k schváleniu embarga nedošlo.

Politici a diplomati pripustili, že Orbánovi sa podarilo dosiahnuť svoj cieľ – uprednostniť záujmy Maďarska pred snahou mariť úsilie ruského prezidenta Vladimira Putina.

Výnimka pre Maďarsko

Predseda Európskej rady Charles Michel, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a niektorí národní lídri trvali na tom, že Európska rada sa čo najskôr vráti k maďarskej výnimke, ktorá umožňuje pokračovanie tokov ruskej ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba. Holandský premiér Mark Rutte sa dokonca vyjadril, že hlavy štátov a predsedovia vlády sa k téme vrátia počas nasledujúceho summitu, ktorý sa má konať koncom júna.

Politici sa vyjadrili, že budú pracovať na zlepšení infraštruktúry, ktorá by umožnila Maďarsku čerpať viac ropy prostredníctvom alternatívneho ropovodu z Chorvátska, pretože v tom prípade by mohlo dôjsť k postupnému zrušeniu maďarskej výnimky.

Na otázku, či vyňatie jednej jedinej krajiny EÚ z embarga nie je nespravodlivé, sa politici vyjadrili, že Maďarsko čelilo mimoriadnej situácii v oblasti „bezpečnosti dodávok“, pretože nemá žiadne námorné prístavy, a preto nie je schopné dovozov prostredníctvom ropných tankerov. Ďalším dôvodom je, že ropovod Družba prechádza Ukrajinou a v dôsledku vojny teda môže dôjsť k jeho poškodeniu.

Maďarsko nie je jedinou krajinou, ktorá mala voči embargu námietky. Slovensko a Bulharsko takisto požadovali ústupky. Česku sa podarilo získať 18-mesačnú výnimku zo zákazu ďalšieho predaja ropných výrobkov.

Siedme kolo sankcií

Náročnosť, s akou sa politická dohoda rodila, zvýrazňuje narastajúce ťažkosti, ktorým EÚ čelí, pokiaľ ide o potrestanie Ruska za jeho inváziu na Ukrajinu. Von der Leyenová po prvý raz ohlásila plán zakázať ruskú ropu 4. mája počas svojho prejavu v Európskom parlamente, pričom predpovedala, že k prijatiu dôjde v priebehu dní. Nestalo sa tak a k prijatiu došlo po takmer mesiaci, konštatuje Politico.

Politici a diplomati sa vyjadrili, že ukončenie nákupov ruského zemného plynu v EÚ bude ešte komplikovanejšie. Michel však dodal, že hlavy štátov a predsedovia vlád sa zaviazali splniť sľub ukončiť desaťročia svojej závislosti od ruskej energie.

Rutte sa vyjadril, že lídri budú pristupovať k ďalšiemu kolu sankcií odlišne, aby sa znova nezasekli.

Ďalšie dôležité správy

JB 5 Štrasburg - Predsedníčka Európskej komisie Ursula Von der Leyenová počas prejavu na Konferencii o budúcnosti Európy v Štrasburgu 9. mája 2022. FOTO TASR/AP 

President of the European Commission, Ursula Von der Leyen, gestures as she delivers a speech during the Conference on the Future of Europe, in Strasbourg, eastern France, Monday, May 9, 2022. Macron traveled to Strasbourg on Monday as the final report on the Conference of Europe was set to be presented by EU institutions leaders. Fran
Neprehliadnite

Je rozhodnuté: Európska únia oznámila zákaz dovozu ruskej ropy