V boji proti ruskej vojne na Ukrajine sa Európski lídri vzdali maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi a udelili Budapešti takmer úplnú výnimku z nového embarga na ruskú ropu, píše portál Politico.
Vďaka tomu boli hlavy štátov a predsedovia vlád EÚ schopní v pondelok neskoro večer prijať šiesty balík sankcií s cieľom potrestať Moskvu za vtrhnutie na Ukrajinu. Politico dodáva, že Brusel sa tým takisto vyhol hanbe, ktorú by utrpel, keby k schváleniu embarga nedošlo.
Politici a diplomati pripustili, že Orbánovi sa podarilo dosiahnuť svoj cieľ – uprednostniť záujmy Maďarska pred snahou mariť úsilie ruského prezidenta Vladimira Putina.
Výnimka pre Maďarsko
Predseda Európskej rady Charles Michel, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a niektorí národní lídri trvali na tom, že Európska rada sa čo najskôr vráti k maďarskej výnimke, ktorá umožňuje pokračovanie tokov ruskej ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba. Holandský premiér Mark Rutte sa dokonca vyjadril, že hlavy štátov a predsedovia vlády sa k téme vrátia počas nasledujúceho summitu, ktorý sa má konať koncom júna.
Politici sa vyjadrili, že budú pracovať na zlepšení infraštruktúry, ktorá by umožnila Maďarsku čerpať viac ropy prostredníctvom alternatívneho ropovodu z Chorvátska, pretože v tom prípade by mohlo dôjsť k postupnému zrušeniu maďarskej výnimky.
Na otázku, či vyňatie jednej jedinej krajiny EÚ z embarga nie je nespravodlivé, sa politici vyjadrili, že Maďarsko čelilo mimoriadnej situácii v oblasti „bezpečnosti dodávok“, pretože nemá žiadne námorné prístavy, a preto nie je schopné dovozov prostredníctvom ropných tankerov. Ďalším dôvodom je, že ropovod Družba prechádza Ukrajinou a v dôsledku vojny teda môže dôjsť k jeho poškodeniu.
Maďarsko nie je jedinou krajinou, ktorá mala voči embargu námietky. Slovensko a Bulharsko takisto požadovali ústupky. Česku sa podarilo získať 18-mesačnú výnimku zo zákazu ďalšieho predaja ropných výrobkov.
Siedme kolo sankcií
Náročnosť, s akou sa politická dohoda rodila, zvýrazňuje narastajúce ťažkosti, ktorým EÚ čelí, pokiaľ ide o potrestanie Ruska za jeho inváziu na Ukrajinu. Von der Leyenová po prvý raz ohlásila plán zakázať ruskú ropu 4. mája počas svojho prejavu v Európskom parlamente, pričom predpovedala, že k prijatiu dôjde v priebehu dní. Nestalo sa tak a k prijatiu došlo po takmer mesiaci, konštatuje Politico.
Politici a diplomati sa vyjadrili, že ukončenie nákupov ruského zemného plynu v EÚ bude ešte komplikovanejšie. Michel však dodal, že hlavy štátov a predsedovia vlád sa zaviazali splniť sľub ukončiť desaťročia svojej závislosti od ruskej energie.
Rutte sa vyjadril, že lídri budú pristupovať k ďalšiemu kolu sankcií odlišne, aby sa znova nezasekli.