Optimisticky o protestoch

To, že sú niektoré požiadavky organizátorov antigorila protestov „šibnuté“, nijak neznižuje pohnútky tisícov ľudí vyjsť v treskúcej zime na námestia. Demonštrácie na Slovensku dosiaľ nevídané totiž možno vnímať aj ako spontánne zvolanie nasledovného znenia: kradnúť sa nepatrí.

Horšie svetlo na demonštrantov by vrhlo poznanie, že väčšinu z nich nespája odpor voči korupcii, ale frustrácia z vlastných neúspechov. S ktorými však zlodejiny v politike nijak nesúvisia. Jeden z tribúnov ľudu (Peter Pčolinský) má iný názor. Za jeho neúspech v poistnom biznise vraj môže aj „chorý systém“, ktorý treba od základov zmeniť.

Na kazajku to ešte nestačí, ale ako prípadová štúdia je to dobré. Ak Slováci ešte v niečom nedozreli, tak v schopnosti prevziať zodpovednosť sa vlastné rozhodnutia. Áno, sľuby politikov ochrnutiu tejto schopnosti vytrvalo prospievali. Ale viniť ich za to, je na úrovni masovej popravy všetkých rodičov, ktorí deťom tvrdia, že darčeky nosí Ježiško. 

Buďme však optimisti a predpokladajme, že pohnútky organizátorov sú vznešené: zamedzovanie korupcii a zvyšovanie účasti občanov na rozhodovaní. Predpoklad na dosiahnutie uvedeného je zabrániť na demonštráciách násiliu. Teda upustiť od pochodov k úradu vlády či parlamentu a fanúšikov masiek a šatiek cez tvár poslať na fašiangové pochody. Za druhé, zapojiť do diskusie okrem internetov a pánov, ktorých meno sa ťažko pamätá, aj ľudí, ktorí majú prečítané viac ako len údajný spis SIS. Za tretie, začať komunikovať s politikmi, bez ktorých nič nedokážu uviesť do praxe. Hádzať ich všetkých do jedného vreca je rovnaká hlúposť ako označiť každého sympatizanta demonštrácií za naivku a blázna.

Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 5/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.