Aktualizované v celom rozsahu

Opozičné strany Sloboda a Solidarita (SaS), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina-Boris Kollár a nezaradení poslanci NR SR sa rozhodli podať návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi (Smer-SD). Oznámili to predstavitelia opozície na tlačovej besede v stredu.

Ako povedal líder OĽaNO Igor Matovič, R. Ficovi dali deväť dní, aby mohol vyvodiť zodpovednosť po udalostiach spojených s prípadom vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podpisy pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze začali zbierať hneď po tlačovej besede.

„Bolo zverejnených veľa informácií o tom, že R. Fico predal svedomie krajiny talianskej mafii. Dovolil, aby ľudia prepojení s talianskou mafiou boli na úrade vlády,“ uviedol I. Matovič. Pripomenul konanie policajného prezidenta, ktorý podľa neho kryje to, že R. Fico verejne klame, že Slovensko nemalo informácie o talianskej mafii.

Hanba našej republiky

„V demokratickej krajine by zodpovední sami podali demisiu. R. Fico miesto toho krvopotne zodpovedných bráni, odmietal počúvať varovania a pustil si ľudí prepojených na taliansku mafiu priamo na úrad vlády,“ vyhlásil I. Matovič.

Podľa neho tu v súčasnosti máme mafiánske praktiky a R. Fico je „hanbou našej republiky“ na celom svete. „Deväť dní sme sa spoliehali na zvyšky svedomia hlboko v jeho duši, dnes sa správa ako šéf všetkých mafiánov,“ uviedol s tým, že verí, že nie každý poslanec vládnej koalície je ochotný vymeniť svoje svedomie za kšefty vedenia svojich politických strán.

Podpredseda SaS Ľubomír Galko zdôraznil, že o polnoci vypršalo ultimátum, ktoré R. Ficovi dali. Minister vnútra Robert Kaliňák aj policajný prezident Tibor Gašpar zostali vo svojich funkciách. „R. Fico rozpútal vojnu, ktorá je inšpirovaná komunistickými čistkami 50. rokov minulého storočia,“ uviedol.

Ľ. Galko dodal, že mimoriadnu schôdzu chcú prispôsobiť tak, aby bola po konzultáciách politických strán s prezidentom Andrejom Kiskom. Dovtedy podľa neho majú ministri s poctivými záujmami čas, aby opustili súčasnú vládu.

„Slovensku nepomôžu kozmetické zmeny, ale zásadná obnova dôvery v inštitúcie, v spravodlivosť. Nepotrebujeme na čele vlády človeka, ktorý šíri konšpirácie a rozdeľuje spoločnosť,“ povedala Veronika Remišová z OĽaNO.

Na presadenie svojho návrhu však nemá opozícia dostatok hlasov. Väčšina opozičných strán už predtým vyzvala R. Fica, aby presadil odvolanie ministra vnútra a policajného prezidenta, čo sa nestalo.

Gašpar má Ficovu dôveru

Vládna strana Smer-SD v pondelok večer, najneskôr v utorok ráno odpovie na požiadavky koaličného partnera Most-Híd na odstúpenie Roberta Kaliňáka z postu ministra vnútra. Povedal to premiér Robert Fico, ktorý sa má s lídrom Mosta-Híd Bélom Bugárom stretnúť po jeho návrate zo zahraničia v pondelok na budúci týždeň. Ako informoval, s B. Bugárom sa stretnú bilaterálne aj v rámci Koaličnej rady.

R. Fico zároveň vyhlásil, že policajný prezident Tibor Gašpar má ako odborník jeho úplnú dôveru. Odpovedal tak na otázku, či si nemyslí, že by mal minister vnútra R. Kaliňák a policajný prezident odísť, keďže T. Gašpar dokázateľne nehovoril pravdu, keď hovoril o tom, že šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer nebol na mieste vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Na ďalší deň, v utorok, polícia vydala tlačovú správu, že Krajmer na mieste činu bol.

„Prezident Policajného zboru v čase svojho vyjadrenia nemal podrobnú informáciu o pohybe riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky na mieste činu a vychádzal z fotografie z miesta činu, ktorá bola zverejnená v médiách. Riaditeľ NPKJ prišiel po približne 10 hodinách na miesto činu spoločne s riaditeľom NAKA Petrom Hraškom na jednom služobnom motorovom vozidle, pričom plnil úlohy na pokyn riaditeľa NAKA,“ uviedol Policajný zbor.

Veľké stretnutie

Predseda Národnej rady Andrej Danko víta reakciu predsedu vlády R. Fica, ktorý podporil iniciatívu zorganizovať v piatok stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov. A. Danko verí, že v krátkom čase dostane aj reakciu prezidenta A. Kisku.

Predseda parlamentu opätovne zdôrazňuje potrebu dialógu, vyjasnenia si pozícií a komunikácie troch ústavných činiteľov. „Je povinnosťou troch ústavných činiteľov, tak ako to bolo v prípade Národného konventu, spolu viesť otvorený dialóg, zabrániť odkazom cez tlačové besedy a urobiť všetko pre to, aby došlo k vyriešeniu vzniknutej situácie,“ skonštatoval A. Danko.

Napätie, ktoré vzniká v spoločnosti, podľa jeho slov poškodzuje meno Slovenska. Svoju iniciatívu berie predseda NR SR ako povinnosť druhého najvyššieho ústavného činiteľa a ako svoj prínos k upokojeniu situácie. Stretnutie sa má podľa návrhu A. Danka uskutočniť v piatok o 12:00 na Bratislavskom hrade.