Opozícia chce v parlamente otvoriť zákon o štátnom rozpočte. Okrem toho chce z dôvodu finančnej krízy škrtať štátne výdavky. Aké konkrétne, to necháva na diskusiu v parlamente.

Podľa predsedu SMK Pála Csákyho je tohtoročný rozpočet nerealistický. Takisto považuje za príliš optimistickú prognózu Európskej komisie, ktorá minulý týždeň 155616>znížila odhad rastu slovenskej ekonomiky na 2,7 percenta.

Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda si myslí, že aj ministerstvo financií upraví svoje prognózy o tohtoročnom výkone našej ekonomiky a potvrdí odhad Európskej komisie.

V novembri minulého roka už ministerstvo financií zrevidovalo pôvodnú prognózu rastu HDP z 6,5 na 4,6 percenta. S týmto rastom ekonomiky počíta aj Národná banka Slovenska. Ministerstvo financií sa bude zaoberať prognózami prvý februárový pondelok. „Na základe nich ministerstvo zváži ďalší postup. Otázka otvárania štátneho rozpočtu je v tejto chvíli predčasná,“ reagoval hovorca úradu Miroslav Šmál.

M. Dzurinda chce od ministra financií Jána Počiatka, že ak opätovne upraví rast HDP, mal by prísť aj s úpravami štátneho rozpočtu. "Je jeho ústavnou, zákonnou povinnosťou navrhnúť riešenie," myslí si šéf SDKÚ. Šéf SDKÚ nepovedal, aké škrty by chcela urobiť opozícia. "V prvom rade by sme očakávali, že vláda predloží takýto návrh, nechceme vládu suplovať," dodal M. Dzurinda.

Opozícia sa rozhodla do Rady pre hospodársku krízu, ktorej vznik 156128>oznámil minulý týždeň premiér Robert Fico, nominovať bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií Vladimíra Tvarošku. Na ministerstve financií pracoval za druhej Dzurindovej vlády, keď bol ministrom financií Ivan Mikloš. M. Dzurinda povedal, že na Tvaroškovi sa zhodli všetky tri opozičné strany. V hre bol aj riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Eugen Jurzyca.

Robert Fico ponúkol opozícií v novej rade jedno miesto s podmienkou, že má nominovať odborníka, nepolitika. "Nie je aktívnym politikom ani v jednej politickej strane," povedal P. Csáky. Rada má prvýkrát zasadať vo štvrtok 29. januára.

V parlamente by sa malo podľa M. Dzurindu a P. Csákyho debatovať o opatreniach, ktoré by zmiernili dôsledky finančnej krízy. Opozičné strany chcú diskusiu presadiť do programu februárovej schôdze na poslaneckom grémiu, ktoré budú iniciovať za všetky tri opozičné kluby. Podľa šéfa SDKÚ sa na grémiu chcú dohodnúť s koaličnými stranami, aby súhlasili s takouto diskusiou.

Opozícia tvrdí, že našu ekonomiku môžu chrániť pred dôsledkami finančnej krízy nižšie dane, jednoduchšie odvody, vyššia konkurencieschopnosť pracovnej sily a zásadné úpravy v Zákonníku práce. Parlament by sa mal zaoberať aj tým, ako by sa Slovensko mohlo zbaviť energetickej závislosti od Ruska.

Foto na titulke - Miro Nôta