„Tvrdíme, že len systematické zlepšovanie podnikateľského prostredia zabezpečí viac pracovných miest. Len keď bude viac pracovných miest, budú rásť mzdy všetkým zamestnancom. To je presne to, čo zdvihne životnú úroveň všetkých občanov Slovenska,“ odôvodnil predseda SaS Richard Sulík ich predloženie na rokovanie parlamentu.

Kritizoval politiku vlády v tejto oblasti. „Vláda ide cestou selektívnej podpory. Vyberie si regióny, ktorým pomôže dotáciami, peniazmi a daňami, ktoré musel najskôr niekto vytvoriť a zriadi za to sociálne podniky.“ Tento prístup vlády ilustroval slovami Alberta Einsteina, ktorý kedysi povedal, že je veľmi prekvapený, že ľudia robia stále to isté a čakajú iný výsledok. Podľa R. Sulíka to nefunguje a preto treba zmeniť prístup a systematicky zlepšovať podnikateľské prostredie.  

Podpredsedníčka SaS Jana Kiššová priblížila, že mnohé z návrhov sa na prvý pohľad zdajú ako drobné opatrenia. Nemajú však negatívny dopad na rozpočet a dajú sa zaviesť okamžite. Ak by sa podarilo schváliť väčšinu z nich, zásadne by zlepšili podnikateľské prostredie.

SaS o návrhoch diskutovala so zamestnávateľskými zväzmi. R. Sulík bude hľadať podporu aj u koaličných strán, ktoré chce osloviť listom.

Návrhy do parlamentu predložili spoločne poslanci za SaS Ľubomír Galko, Jozef Rajtár, E. Jurzyca, Jana Kiššová, Jozef Mihál a Igor Matovič z OľaNo.

Podporu 40-tke návrhov SaS potvrdili lídri ďalších opozičných strán Igor Matovič (OĽaNO-NOVA) a Boris Kollár (Sme rodina). I. Matovič pripomenul, že len motivovaný, nie demotivovaný zamestnávateľ má ambíciu vytvárať nové pracovné miesta.

Niektoré z návrhov opozície

  • Novelou zákona o DPH by sa mala skrátiť lehota na vrátenie nadmerného odpočtu na 4 mesiace od začatia daňovej kontroly s tým, že odo dňa začatia daňovej kontroly sa nevrátený nadmerný odpočet (v prípade, že sa nepreukáže jeho neoprávnenosť) úročí sadzbou vo výške trojnásobku EURIBOR-u. Daňový úrad je oprávnený zadržiavať nadmerný odpočet najviac do výšky spornej sumy.
  • Podľa novely Zákonníka práce by si zamestnanec mohol vybrať, či chce gastrolístky alebo finančný príspevok na  stravu. Ten by sa zamestnancovi nezdaňoval. SZČO by si mohla uplatniť daňové výdavky na stravovanie za každý odpracovaný deň formou paušálnych výdavkov vo výške stravného na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách.
  • Návrh novely zákona o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb by zjednodušil povinnosti hosťujúcich zamestnávateľov a domácich zamestnávateľov pri cezhraničnom vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb. Zrušila by sa tiež spoluzodpovednosť za nelegálne zamestnávanie poskytovateľa služby.
  • Cieľom novely dane z príjmov je zvýšenie zákonnej výšky tzv. poslednej známej daňovej povinnosti, nad ktorú je daňovník povinný platiť preddavky na daň a to z 2 500 eur na 5-tisíc eur.
  • Ďalšou novelou zákona o dani z pridanej hodnoty by sa mal zaviesť inštitút výpisu z kontrolného výkazu. Údaje z prijatej faktúry, ktoré platiteľ dane uviedol v kontrolnom výkaze, by mali byť ním uznané čo do právneho dôvodu i výšky. Rozširuje sa okruh exekučných titulov o výpis z kontrolného výkazu, čím sa zaručí expresná exekvovateľnosť nesplatených  pohľadávok. Dňom uplynutia lehoty na zaplatenie faktúry prestávajú byť obchodným tajomstvom údaje uvedené v nezaplatenej faktúre.
  • Návrhom novely zákona o sociálnom poistení by Sociálna poisťovňa nemala vymáhať poistné a penále, ak budú nižšie ako 5 eur.
  • Novelou zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti by sa opätovne zaviedol inštitút prednostného poskytovania zdravotnej starostlivosti na základe objednania.
  • Zrušiť by sa malo povinné preškoľovanie vodičov na pracoviskách.
  • Medzi návrhmi sa ocitlo aj  zrušenie povinnej zdravotnej služby pre I. a II. kategóriu zamestnancov.
  • Poslanci tiež navrhujú zrušenie 2-percentného odvodu, ktorý umelci odvádzajú do Literárneho fondu.
  • Ďalší návrh by mal odbúrať v porovnaní s európskou legislatívou prísne nastavenie limitov pre povinné overovanie účtovnej závierky audítorom. V Slovenskej republike je približne 6 500 podnikateľských subjektov, ktorí majú povinnosť mať riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku overenú audítorom. Po prijatí navrhovaných zmien počet touto povinnosťou zaťažených podnikateľských subjektov klesne na približne 2000.