Organizácia krajín vyvážajúcich ropu je optimistická, čo sa týka dopytu po rope, a to ako v krátkodobom, tak v dlhodobom horizonte. Povedal to v pondelok v Abú Zabí generálny tajomník OPEC Haisám al-Ghaís.

„Sú tu isté problémy, celkový obraz však nie je taký negatívny, ako niektorí tvrdia,“ povedal Haisám al-Ghaís. Navyše, keďže ekonomika pokračuje v raste, tak k vrcholu dopytu by v dohľadnom období dôjsť nemalo, dodal šéf OPEC.

Podľa neho je organizácia OPEC v súvislosti s vývojom ekonomiky optimistická, pričom poukázal najmä na ekonomiky Spojených štátov a Číny. V prípade Číny je päťpercentný rast stále veľmi dobrý na ekonomiku takej veľkosti, aj keď v minulosti dosahovala aj zhruba desaťpercentný rast.

Zopakoval, že dopyt po rope svoje maximum v najbližšom období nedosiahne. „K maximu v oblasti dopytu nedôjde, keďže ekonomika pokračuje v raste“. OPEC predpokladá rast dopytu počas dlhšieho obdobia než iné inštitúcie, ako je napríklad Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). Tá odhaduje, že dopyt po rope dosiahne svoje maximum počas tohto desaťročia.

Ďalšie dôležité správy

WA 23 archív Greensburg - Na archívnej snímke ropné pole pri Greensburgu, v americkom štáte Kansas. Cena americkej ropy v utorok vyskočila o viac než 10 % a dostala sa najvyššie od júna 2014. Dôvodom je ruský útok na Ukrajinu. Situáciu na trhu neupokojila ani správa, že Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) uvoľní ropu zo svojich rezerv. FOTO TASR/AP 

FILE - A pumping unit sucks oil from the ground near Greensburg, Kan. on March 6, 2012. The International Energy Agency says all 31 member c
Neprehliadnite

IEA tretí mesiac po sebe znížila odhad rastu globálneho dopytu po rope