Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v utorok vo svojej marcovej správe ponechala bez zmeny prognózy globálneho dopytu po rope v rokoch 2024 a 2025. Uviedla však zároveň, že svetová ekonomika bude tento rok rásť rýchlejším tempom, poháňaná USA a Indiou. Ropný kartel tak aj naďalej predpovedá, že dopyt po rope sa tento rok zvýši o 2,2 milióna barelov denne na 104,5 milióna barelov denne a v roku 2025 stúpne o 1,8 milióna barelov denne.
Podľa OPEC rast dopytu po rope bude podporovať silný dopyt po leteckej doprave, zdravá cestná mobilita, priemyselné a poľnohospodárske aktivity, zvlášť v krajinách, ktoré nie sú členmi Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ako je Čína. Predpovedá tiež, že dopyt v krajinách OECD vzrastie v tomto roku o 300-tisíc barelov a v roku 2025 o 100-tisíc barelov denne. Ropný kartel zároveň upozornil, že „prognóza naďalej podlieha mnohým neistotám vrátane globálneho ekonomického vývoja“.
OPEC v utorok zvýšil svoj odhad globálneho hospodárskeho rastu v tomto roku na 2,8 percenta z 2,7 percenta v predchádzajúcej prognóze, pričom poukázal na „robustnú“ expanziu ekonomickej aktivity v druhej polovici 2023. „Zatiaľ čo USA, India a do určitej miery aj Brazília vykázali v druhom polroku 2023 silný rast a Čína a Rusko boli ku koncu roka stabilné, eurozóna a Japonsko zaznamenali pokles,“ uvádza sa v správe, podľa ktorej niektoré predbežné signály naznačujú, že v eurozóne a Japonsku môže dôjsť k oživeniu hospodárstva.
Produkcia ropy v krajinách, ktoré nie sú členmi OPEC, v tomto roku podľa nového odhadu vzrastie o 1,1 milióna barelov denne. To je o 120-tisíc barelov denne menej ako odhad z minulého mesiaca. A zároveň niekoľko členov širšej aliancie ropných producentov, skupiny OPEC+, tento týždeň oznámilo, že predĺži dobrovoľné zníženie ťažby ropy o 2,2 milióna barelov denne do 2. štvrťroka v rámci snahy o podporu rovnováhy a stability na trhu.
Priemerná produkcia kľúčových členov OPEC bez Angoly sa vo februári medzimesačne zvýšila o 203-tisíc barelov na 26,57 milióna barelov denne, uviedla skupina v utorok. Prognóza OPEC je optimistickejšia ako predpoveď Medzinárodnej agentúry pre energetiku, ktorá očakáva, že dopyt po rope tento rok vzrastie len o 1,2 milióna barelov denne pre spomalenie čínskej spotreby.