Skupina OPEC+ vlani nesplnila cieľ ťažby ropy v priemere o viac ako 800 000 barelov denne. Kartel zložený z Organizácie krajín vyvážajúcich ropy (OPEC) a jej spojencov na čele s Ruskom tak prišiel o tržby rádovo miliardy dolárov, zatiaľ čo jeho členovia mali problém so získavaním peňazí na investície. Uviedla to dnes agentúra Reuters, ktorá stratu na tržbách skupiny OPEC+ vyčíslila na 21 miliárd dolárov.
Strata polovice dennej spotreby Británie
Reuters pri výpočte použil priemernú cenu ropy z produkcie OPEC vo výške 70 dolárov na barel. Strata 800 000 barelov suroviny denne sa rovná polovici dennej spotreby Británie.
Po rekordnom znížení ťažby v roku 2020 skupina OPEC+ postupne uvoľňuje obmedzenia, ktoré si stanovila na začiatku pandémie covidu-19. Dopyt po rope sa zotavuje z najhorších vplyvov, ktoré pandémia vyvolala.
Niektorí ťažiari majú ale problém udržať tempo so zvyšovaním cieľov ťažby. Najmä Angola a Nigéria sa stretávajú s výpadkami produkcie as obmedzenými prostriedkami na investície.
Hoci ostatní členovia dosiahli ciele ťažby, ktorá v celej skupine v posledných mesiacoch narastá tempom 400 000 barelov denne, voľná kapacita sa podľa analytikov znižuje. Voľná kapacita, teda produkcia, ktorú je možné v krátkom čase aktivovať, je dôležitým vankúšom. Ten chráni trh pred akýmkoľvek šokom a vyrovnáva cenové výkyvy.
Zváženie ďalších krokov
„Voľná kapacita zostáva mimoriadne nízka, pričom obavy ohľadom kapacity produkcie v prípade Ruska, Kuvajtu a Iraku sa pravdepodobne naplnia do leta. V tom čase sa sezónne zvýši dopyt a obnoví sa medzinárodné cestovanie," upozornili analytici banky Goldman Sachs.
Očakáva sa, že OPEC+ sa na svojom stredajšom zasadnutí bude držať skôr dohodnutého plánu zvýšiť marcovú produkciu o 400 000 barelov denne. Dva zdroje z OPEC+ agentúre Reuters však oznámili, že prudký nárast cien by mohol skupinu prinútiť k zváženiu ďalších krokov.
Cena severomorskej ropy Brent tento mesiac vystúpila nad 90 dolárov za barel, čo je viac ako sedemročné maximum. Dnes popoludní ale cena vykazovala pokles takmer o jedno percento, držala sa ale nad 88 dolármi za barel. Aj tak je cena Brentu teraz o viac ako 20 dolárov vyššia ako priemerná cena za minulý rok.