Niektoré opatrenia hospodárskej mobilizácie by mohli byť prijaté nielen v núdzovom stave alebo vo výnimočnom stave, ale aj v mimoriadnej situácii. Vyplýva to z návrhu na skrátené legislatívne konanie poslaneckej novely zákona o hospodárskej mobilizácii, ktorý v stredu schválila vláda. Návrh predložila do parlamentu skupina koaličných poslancov.
„Predkladaný návrh zákona umožňuje väčšinu z opatrení hospodárskej mobilizácie zachovať aj v prípade, že by núdzový stav skončil. Postačujúca na ich pokračovanie by bola mimoriadna situácia. Z toho dôvodu sa navrhuje v príslušných ustanoveniach zákona o hospodárskej mobilizácii, ktoré sú dosiaľ viazané na núdzový stav alebo výnimočný stav, doplniť viazanosť aj na mimoriadnu situáciu,“ uviedlo v dôvodovej správe k schválenému návrhu Ministerstvo hospodárstva SR.
Je čas, aby sme uvoľnili opatrenia a zrušili núdzový stav, uviedla Remišová
Rezort zdôvodnil návrh na skrátené legislatívne konanie tým, že v súčasnosti platný núdzový stav predstavuje výrazný zásah do základných práv a slobôd a dochádza k ohrozeniu základného ľudského práva na život. Zároveň vláda odôvodnila predĺženia núdzového stavu aj nutnosťou zachovať už realizované opatrenia hospodárskej mobilizácie.
Schválenie predkladaného návrhu zákona v Národnej rade SR vytvorí podľa rezortu predpoklady na skoršie skončenie núdzového stavu, lebo vykonávanie opatrení hospodárskej mobilizácie prestane byť viazané na jeho trvanie. Zároveň bude možné aj v budúcnosti realizovať opatrenia hospodárskej mobilizácie aj mimo núdzového stavu a nebude preto nutné len pre ne vyhlasovanie núdzového stavu. Návrh taktiež odstraňuje niektoré zrejmé legislatívne nedostatky a reaguje na niektoré aplikačné problémy.