D. Tusk sa tak vyjadril v pondelok počas návštevy Pekingu, kde sa začína samit Číny a Európskej únie. Pripomenul, že v rovnaký deň sa koná aj samit D. Trumpa a V. Putina vo fínskych Helsinkách.

„Všetci sme si vedomí skutočnosti, že štruktúra sveta sa mení pred našimi očami a je našou spoločnou zodpovednosťou, aby sa zmenila k lepšiemu,“ povedal D. Tusk.

Zdôraznil tiež, že Európa, Čína a Spojené štáty majú spoločnú povinnosť nie zničiť svetový poriadok, ale vylepšiť ho reformovaním medzinárodných obchodných pravidiel.

Pre Trumpa nikdy nebolo horšie

Americký prezident D. Trump tvrdí, že vzťahy s Ruskom „NIKDY neboli horšie.“ Napísal to v jednom zo svojich pravidelných tweetov D. Trump z nepriateľstva medzi oboma krajinami viní "„dlhé roky amerického bláznovstva a hlúposti a teraz - zmanipulovaný hon na čarodejnice!“ To je Trumpov obľúbený výraz pre vyšetrovanie ruského zasahovania do amerických volieb, ako aj možných väzieb na jeho predvolebnú kampaň.

V tejto súvislosti už padli desiatky obvinení, ktoré sa dotkli aj predstaviteľov ruských tajných služieb. D. Trump si tiež nezabudol pripísať zásluhy za minulotýždňový samit NATO v Bruseli. Ako uviedol, mnohí lídri NATO mu telefonovali a ďakovali za to, že im pomohol „sústrediť sa na finančné záväzky, súčasné i budúce.“ „Mali sme skutočne skvelý samit,“skonštatoval šéf Bieleho domu a už tradične skritizoval „nepresné pokrytie udalosti zo strany väčšiny médií.“

Putinove už tradičné meškanie

Ruský prezident V. Putin pricestoval v pondelok o 13:00 miestneho času. Jeho prílet meškal 30 minút, čo je podľa agentúry AP ďalším dokladom známej nedochvíľnosti ruského lídra. Polhodinové oneskorenie znamená i posun začiatku vrcholového stretnutia so šéfom Bieleho domu medzi štyrmi očami v helsinskom prezidentskom paláci (Presidentinlinna).

V. Putin v minulosti okrem mnohých iných meškal na stretnutie s britskou kráľovnou Alžbetou II. či pápežom Františkom, uvádza AP. V roku 2014 meškal niekoľko hodín na schôdzku s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou po tom, ako jeho predchádzajúca zastávka v Srbsku trvala dlhšie než zvyčajne.

Putinova nedochvíľnosť, často vnímaná ako jeho zvyk vyviesť svojich spoluúčastníkov dialógu z rovnováhy, sa však javí skôr ako jeho osobná črta než vypočítavá stratégia.

Ani jedna zo strán neočakáva na helsinskom samite výrazný prelom v rokovaniach vzhľadom na veľké názorové rozdiely ohľadom všetkých otázok. Pre V. Putina je však už samotné konanie samitu víťazstvom, keďže to ukazuje, že USA považujú Rusko za veľmoc, ktorú nemožno ignorovať.

Viac ako dve hodiny

Dôverné rokovania prezidentov po viac ako dvoch hodinách sa skončili. Oznámila to ruská spravodajská televízia Rossija 24. Ruský prezident po besede s D. Trumpom označil schôdzku za „veľmi dobrý začiatok pre všetkých“.

D. Trump svoje hodnotenie samitu povedal novinárom počas zahájenia pracovného obeda, ktorý po besede medzi štyrmi očami nasledoval. Prezidenti spolu za zatvorenými dverami hovorili zhruba o pol hodinu dlhšie, než organizátori samitu predpokladali.

Dlhšie než plánované bolo aj rokovanie počas prvého stretnutia v Hamburgu vlani v lete. Namiesto plánovaných 40 minút vtedy spolu hovorili vyše dve hodiny.

O výsledkoch pondelkového rokovania nie sú bližšie informácie, podrobnosti sa novinári majú dozvedieť na spoločnej tlačovej konferencii oboch štátnikov. Podľa ruských zdrojov by sa mohla uskutočniť medzi 16:30 až 17:30 SELČ.

Úspešné a užitočné

Rokovania s americkým prezidentom D. Trumpom sa konali v otvorenej a pracovnej atmosfére, boli úspešné a užitočné. Po pondelkových rokovaniach v Helsinkách s D. Trumpom to na spoločnej tlačovej konferencii uviedol ruský prezident V. Putin.

Šéf Kremľa, ktorý mal na tlačovej konferencii prvé slovo, konštatoval, že Rusko a Spojené štáty čelia spoločným výzvam a rizikám a je preto potrebné, aby zjednotili svoje úsilie. Moskva a Washington majú podľa neho spoločnú túžbu, a tou je obnovenie vzťahov.

V. Putin zdôraznil, že ruská vláda nezasahovala do amerických volebných procesov a že je pripravená pracovať v rámci spoločnej skupiny pre kybernetickú bezpečnosť, uviedla agentúra TASS.

Ruský prezident podľa nej taktiež povedal, že Moskva a Washington majú všetky potrebné podmienky na spoluprácu pri riešení vojny v Sýrii. Vysoko ocenil aj príspevok USA k pokroku pri riešení problému Kórejského polostrova.

V. Putin tiež povedal, že s D. Trumpom sa dohodol na vytvorení pracovnej skupiny s účasťou „obchodných kapitánov“ s cieľom rozvíjať vzájomnú hospodársku spoluprácu.

Podľa agentúry AP V. Putin konštatoval, že studená vojna sa už skončila a že Rusko a USA musia riešiť problémy spoločne. Doplnil, že s D. Trumpom sa dohodli aj na zabezpečení izraelskej hranice so Sýriou, a to v súlade s dohodou z roku 1974.

Online: Trump hovorí o úspešnom samite, americkí politici o potupe a hanbe

Zdroj: SITA / AP

Spojené štáty a Rusko musia nájsť spôsoby, ako spolupracovať s cieľom sledovať spoločné záujmy. Vyhlásil to D. Trump. Podľa neho je produktívny dialóg medzi USA a Ruskom dobrý pre obe krajiny a „pre celý svet“.

Na tlačovej konferencii uviedol, že nezhody medzi oboma štátmi „podrobne“ prediskutovali. Dodal, že vzťahy medzi Spojenými štátmi a Ruskom nikdy neboli horšie. To sa však podľa jeho mienky „približne pred štyrmi hodinami zmenilo“.

D. Trump ďalej vyhlásil, že pri rozhovore s V. Putinom priamo nadniesol tému zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Ako však uvádza agentúra AP, správanie Moskvy verejne neodsúdil.

Americký prezident podľa vlastných slov strávil značný čas hovorením o zasahovaní do volieb a V. Putin mal v tejto súvislosti „zaujímavú myšlienku“. Nepovedal však o nej viac. D. Trump pritom odsúdil americké vyšetrovanie ruského zasahovania do volieb v roku 2016 a označil ho za „pohromu“. Toto vyšetrovanie podľa neho stále „oddeľuje“ Ameriku od Ruska. Opätovne zdôraznil, že nedošlo k „žiadnemu spolčovaniu“ jeho kampane s ruskou vládou.

Americkí politici kritizujú

Predseda Snemovne reprezentantov, dolnej komory Kongresu, republikán Paul Ryan povedal, že nie je žiadnych pochýb o ruských hackerských útokoch počas prezidentských volieb v roku 2016. „Prezident si musí vážiť, že Rusko nie je naším spojencom. Rusko je nepriateľom našich základných hodnôt a ideálov,“ vyjadril sa.

Senátor Jeff Flake označil správanie prezidenta za hanbu. „Nikdy som si nemyslel, že sa dožijem dňa, keď sa náš americký prezident postaví vedľa ruského prezidenta a z ruskej agresie obviní Spojené štáty. Je to hanba,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Online: Trump hovorí o úspešnom samite, americkí politici o potupe a hanbe

Samit Donald Trump Zdroj: SITA

Senátor Lindsey Graham zas D. Trumpa obvinil z toho, že premrhal príležitosť „obviniť Rusko zo zodpovednosti za zásahy z roku 2016 a varovať ho tak pred ďalšími voľbami.“ Republikánsky senátor John McCain označil samit politikov za tragickú chybu a tlačovú konferenciu za jedno z najpotupnejších vystúpení amerického prezidenta v histórii.

O podobné stanoviská sa podelili aj niektorí demokrati. „Je obrovská potupa, keď prezident spolu s Putinom obviní Spojené štáty z toho, že sú zodpovedné za ruský útok na našu demokraciu,“ uviedol senátor Mark Warner.

Hlavu USA kritizuje aj James Clapper, ktorý bol riaditeľom tajných služieb v období 2010 až 2017. „Prezident Spojených štátov pred celým svetom kapituloval a zdá sa byť zastrašovaný Vladimirom Putinom. Bolo to prekvapujúce a veľmi, veľmi znepokojujúce,“ povedal pre CNN.