23:25 Štatistický úrad stále nezverejnil prvé výsledky, internetová stránka je nedostupná. Prečítajte si reakcie na výsledky volieb

23:20 Podľa výsledkov exit pollu Focusu by Smer potreboval až dvoch koaličných partnerov. Pravica by zostavila vládu len s podporou Borisa Kollára a to aj v prípade, že by sa KDH nedostalo do parlamentu. Ani národne orientovaná koalícia Smer-SD, SNS a Kotleba-ĽSNŠ by nezískala nadpolovičnú väčšinu. Nereálna je aj koalícia Smer-SD, Most – Híd a Sieť.

22:50 Voľby vyhral Smer. Vyplýva z výsledkov takzvaného exit pollu agentúry Focus, ktorý uverejnila Televízia Markíza. Do parlamentu by sa dostali aj strany Borisa Kollára a Mariána Kotlebu. Vlastný prieskum urobila aj Trenčianska univerzita. Podľa jej výsledkov by B. Kollár ostal pred bránami parlamentu.

22:25 V centrále OĽaNO zavládlo po odvysielaní výsledkov exit pollu, ktoré strane prisúdili 11,2 percenta, nadšenie, píše z miesta reportérka Zuzana Devera. Niekoľkí priaznivci nahlas zajasali hlavne nad veľmi nízkym počtom percent pre stranu Sieť, ktorá bola doteraz jedným z opozičných lídrov v predvolebných prieskumoch verejnej mienky. Poprední kandidáti OľaNO sú však vo vyjadreniach opatrní. Líderka kandidátky Veronika Remišová kolegom povedala, že kým neuvidí reálne výsledky, neuverí. Líder strany Igor Matovič hovorí o veľkom politickom zemetrasení, ak by sa výsledky exit pollu potvrdili. Hlboko podľa neho padol Smer, Sieť, KDH, niektoré strany zas išli hore Upozornil tiež na to, že napríklad strana Mariana Kotlebu v parlamente by mohla naďalej zabezpečiť vládu Robertovi Ficovi. Výsledkami je prekvapený a chce si počkať na oficiálne výsledky.

22:08 Podľa RTVS premiér Robert Fico povedal, že očakáva veľké množstvo strán, ktoré sa dostanú do parlamentu a môže „dôjsť k patovej situácií“. Europoslankyňa Monika Flašíková Beňová podľa televízie vyjadrila obavu, že sa do parlamentu dostane strana Mariána Kotlebu, čím môže byť poškodená tvár Slovenska v zahraničí.

Online prenos: Voľby sa skončili, prebehli pokojne

Sčítanie hlasov po zatvorení volebných miestností v rámci volieb do Národnej rady SR Zdroj: SITA

22:00 Pokojne a bez väčších problémov sa skončili parlamentné voľby. Zatiaľ nie je známe, kedy štátna volebná komisia oznámi oficiálne výsledky volieb. Po voľbách v roku 2012 to bolo v nedeľu o 18:00. V noci začne priebežné výsledky volieb do NR SR zverejňovať Štatistický úrad SR. Ten zverejní definitívne výsledky v nedeľu 6. marca, a to bezprostredne po ich vyhlásení štátnou komisiou pre voľby.

21:36 Do svojej volebnej centrály už prišiel aj predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Volil ráno a potom stihol postrihať vinič. „Poobede sme si s manželkou zacvičili a večer som bol v kostole, aby som nemusel ráno skoro vstávať,“ povedal novinárom.

21:27 Mnohí obyvatelia okresu Myjava majú problém voliť pre nevyhovujúcu dopravu. Ako informovala RTVS, v kopaničiarskom regióne je množstvo malých osád, kde žijú často len dve, tri rodiny zväčša starších obyvateľov. RTVS spomína príklad Tomáša Omastu z osady Kamenec u Krčkov, kde vedie len úzka poľná cesta. Do volebnej miestnosti vo Vrbovciach sú to zhruba štyri kilometre. T. Omasta na voľby nepôjde, pretože autobus nepremáva a nemá sa tam ako dostať.

21:24 Do volebnej centrály strany Sieť v bratislavskom hoteli Devín sa akreditovalo 92 novinárov, viacerí sú zo zahraničia. Sú medzi nimi napríklad žurnalisti z BBC News, Financial Times, Agence France Presse (AFP), Thomson Reuters, ORF Radio či z českých Mladá Fronta Dnes, z Českej televízie či českých Hospodářskych novín.

20:20 V Senci budú pri sčítavaní hlasov asistovať aj hasiči. Ako informoval portál Teraz.sk v jednej z volebných miestností v seneckej mestskej časti Svätý Martin vypadla popoludní elektrina. Aby nebol narušený priebeh volieb, na pomoc prišli hasiči s elektrickým agregátom.

18:38 Košický pár sa zosobášil v Ľadovom dome na Hrebienku. Potom sa s 25 svadobnými hosťami vybrali do Starého Smokovca na mestský úrad odvoliť. „Vyšlo to celé tak spontánne, povedali sme si, že sa v tento deň rozhodneme či už na celý život alebo na ďalšie volebné obdobie. Myslím si, že pre nás a pre našich svadobných hostí je to také spestrenie,“ povedala nevesta Lucia Rusnáková. Ako s úsmevom dodal jej manžel Štefan, verí, že nevestino „áno“ nie je voľbou na štyri roky.

Online prenos: Voľby sa skončili, prebehli pokojne

Zo svadby k voľbám Zdroj: SITA - Radoslav Maťaš

18:24 Už tradične sledujú slovenské voľby zahraniční pozorovatelia. Šesťčlenná misia Úradu predemokratické inštitúcie a ľudské práva OBSE prišla na Slovensko koncom februára a komunikovala nielen so štátnou volebnou komisiou a ministerstvom vnútra, ale aj s kandidujúcimi politickými subjektmi a tretím sektorom. „Právna úprava na Slovensku umožňuje komukoľvek byť pozorovateľom vo voľbách, čiže môže byť prítomný vo volebnej miestnosti. Samozrejme, nesmie zasahovať do činnosti volebnej komisie,“ vysvetlil po rokovaní s komisiou Eduard Bárány. Misia zverejní do dvoch mesiacov od skončenia volieb hodnotiacu správu. Slovensku vyplýva z členstva v OBSE povinnosť pozývať pozorovateľov organizácie na každé voľby.

17:10 Vďaka svetovému poháru v Jasnej je účasť na voľbách v obciach v blízkosti lyžiarskeho strediska vysoká pre účasť turistov. V najbližšej obci Demänovská dolina volilo už 930 voličov s voličským preukazom. V zozname voličov pritom majú zapísaných menej ako 300 miestnych obyvateľov s hlasovacím právom.

Online prenos: Voľby sa skončili, prebehli pokojne

Diváci Svetového pohára v alpskom lyžovaní v Jasnej pred volebnou miestnosťou v Demänovskej Doline Zdroj: SITA

16:20 Ako pokojné hodnotí doterajšie hlasovanie v parlamentných voľbách štátna volebná komisia. To, že sa v jednom okrsku, konkrétne v obci Chorvátsky Grob (okres Senec), začalo hlasovať o 15 minút neskôr celkový koniec hlasovania a ani moratória neovplyvní, povedal predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. „Ak by išlo o niekoľko hodín a väčší počet, samozrejme,“ odpovedal E. Bárány na otázku či posun hlasovania o 15 minút v jednej volebnej miestnosti znamená posun informačného moratória o 15 minút. „Nevidím dôvod na predlžovanie moratória o 15 minút kvôli tomuto, nejaké ohrozenie nemôže nastať,“ konštatoval šéf štátnej volebnej komisie s tým, že výsledky exit poll prieskumov sa môžu zverejniť po 22:00.

Obecný úrad v Chorvátskom Grobe potvrdil, že pre neskoršie otvorenie volebnej miestnosti Okrsok č. 1 - Obecný úrad Chorvátsky Grob o 07:15, predĺžia hlasovanie vo voľbách v tomto okrsku do 22:15. V ďalších okrskoch na Čiernej Vode - Okrsok č. 2 (OC Monar) a v Okrsku č. 3 - DC Čerešňová ukončia hlasovanie v riadnom čase o 22:00.

15:02 Voľby predstavujú šancu na dosiahnutie zmeny a výhovorky ľudí, že nie je koho voliť, neobstoja. V rozhovore pre agentúru ČTK to povedal slovenský herec a neúspešný kandidát na prezidenta Milan Kňažko. Počas nežnej revolúcie bol jedným z hlavných organizátorov a rečníkov na protikomunistických demonštráciách.

14:28 O hlasy voličov sa síce uchádza až 23 politických strán, o málo atraktívnu prácu na zabezpečení bezproblémového priebehu volieb však veľký záujem nemajú. Upozornil na to predseda Okresnej volebnej komisie v Trnave Peter Tomeček. Len osem politických strán tu delegovalo svojich zástupcov do komisie, z nich jeden ochorel a členstva sa vzdal. ,,Je to obrovský nezáujem politických strán a hnutí o tieto pozície. Okresná volebná komisia má len sedem členov, pritom máme pod palcom 146 volebných okrskov,“ poznamenal. Keďže do jednotlivých volebných miestností chodia členovia komisie po dvojiciach, navštívia len limitovaný počet z nich.

Okresná volebná komisia v Trnave riešila podľa P. Tomečka viaceré podnety, ktoré neboli vážneho charakteru. Niekde chýbali vzory hlasovacích lístkov, inde boli spory o to, kde má byť zavesená zástava. V okrese Trnava sa podľa P. Tomečka rysuje dobrá volebná účasť.

13:40 Svoje volebné právo využil aj najstarší obyvateľ Trnavy, 102-ročný Jozef Lukovič. Keďže nohy ho už poslúchajú menej ako v minulosti, do volebnej miestnosti prišiel na vozíku v sprievode dcéry a zaťa. Napriek vysokému veku sa stále zaujíma o dianie v spoločnosti a pravidelne chodí aj voliť. Najstarší Trnavčan celý život pôsobil ako pedagóg na rôznych typoch škôl, špeciálne sa venoval talentovanej mládež v oblasti športu.

Napriek vysokému veku si voľby nenechala ujsť ani 103-ročná Alžbeta Zsakay, najstaršia obyvateľka Nitry. Politika ju už veľmi nezaujíma, no stále číta knihy. Volila do prenosnej urny v Misijnom dome na Kalvárii, kde žije zhruba mesiac.

Online prenos: Voľby sa skončili, prebehli pokojne

103-ročná Alžbeta Zsakayová počas volebného aktu v Misijnom dome v Nitre Zdroj: SITA

13:20 Sedemdesiatpäťročný muž skolaboval a následne zomrel pred volebnou miestnosťou na Novohradskej ulici v bratislavskom Ružinove. „Privolaným záchranárom sa, žiaľ, muža nepodarilo oživiť,“ uviedol hovorca operačného strediska Boris Chmel.

12:30 Voľby v Bratislave sú zatiaľ pokojné a bez problémov. Okrskové volebné komisie z veľkých mestských častí hlásia pomerne vysoký záujem, napríklad v bratislavskom Novom Meste ľudia čakajú dokonca v radoch. Voliť chodia všetky vekové kategórie.

Záujem o hlasovanie v parlamentných voľbách je vysoký aj na najväčšom bratislavskom sídlisku, v Petržalke. Ako priblížil Richard Nemec z kancelárie petržalského starostu, podľa odhadov okrskových komisií sa dá očakávať vyššia účasť ako v posledných parlamentných voľbách. Ako dodal, voľby v Petržalke sú zatiaľ pokojné. Bez problémov sa volí aj v bratislavskom Starom Meste, kde sa podľa hovorkyne Nory Gubkovej otvorili všetky volebné miestnosti načas. Jediné starosti volebným komisiám robia ľudia, ktorí chcú odvoliť s cestovným pasom, čo nie je možné, voliť totiž možno len na občiansky preukaz.

Online prenos: Voľby sa skončili, prebehli pokojne

Volí sa aj na ZŠ Jelenia v Bratislave Zdroj: SITA

V bratislavskom Novom Meste sú voľby zatiaľ tiež pokojné. No ako informoval hovorca Nového Mesta Marek Tettinger, pri volebnom okrsku na Riazanskej ulici kontrolovala polícia petičiarov, ktorí tu zbierajú podpisy za zrušenie hazardu na území Bratislavy. Mužov zákona na to upozornili členovia miestnej okrskovej komisie. Ako dodal M. Tettinger, konanie petičiarov je bez problémov, ľudí totiž oslovujú, až keď vyjdú z volebných miestností.

12:20 Líder Siete Radoslav Procházka po vhodení hlasovacieho lístka do volebnej urny vyslovil úvahu, že silný vietor by mohol priviať Slovensku nové časy. ,,Uchádzam sa o poverenie zostaviť vládu. Budeme sa snažiť, ak dostaneme mandát, urobiť všetko preto, aby ľudia boli s výkonom takejto vlády spokojní,“ povedal R. Procházka, ktorý volil spoločne s manželkou v Trnave. Dodal, že ktokoľvek bude v novej vláde, bude musieť všetku svoju energiu sústrediť len a len na jej výkon. Jeho volebnému aktu predchádzala drobná komplikácia, pretože voličské preukazy pre seba aj manželku zabudol v aute.

11:50 Spolu 16 podnetov na vedenie kampane a možné porušenie moratória dostala štátna volebná komisia približne do 10:00. Podnety sa budú riešiť v nasledujúcich týždňoch. Komisia sa napríklad zaoberala otázkou prieskumov exit poll, v ktorých anketári oslovujú voličov, ktorí práve vyšli z volebnej miestnosti. Štátna komisia odporučila okrskovým komisiám, aby sa exit poll neuskutočňovali v budovách, ale pred budovami, kde sa hlasuje, aby „nedošlo k popleteniu voličov“.

Okrem prieskumov exit poll sa v sobotu v šiestich mestách Slovenska - Ružomberku, Bratislave, Galante, Nitre, Levoči a Prešove - zbierajú podpisy pod petície proti hazardným hrám a hracím automatom. Podľa slovenskej legislatívy je petícia počas volieb možná, na petičných hárkoch však nesmú byť uvedené mená kandidátov uchádzajúcich sa o hlasy voličov vo voľbách do parlamentu, kandidáti nesmú zbierať podpisy pod petíciu.

Organizátori nesmú oslovovať voličov pri vstupe do volebnej miestnosti, teda pred hlasovaním, ale mali by oslovovať iba odchádzajúcich voličov. Štátna komisia pre voľby odporúča, aby organizátori petície zbierali podpisy pred budovami, kde sa hlasuje, a nie vo vnútri, aby nenarúšali priebeh volieb. Rovnaké pravidlá platia aj pre zisťovanie informácií pre prieskumy typu exit poll, v ktorých anketári oslovujú voličov, ktorí práve vyšli z volebnej miestnosti.

11:10 V obci Babín v okrese Námestovo sa miestny obyvateľ pokúsil prerušiť voľby, snažil sa aj ukradnúť prenosnú volebnú urnu. Agentúre SITA to potvrdil predseda okrskovej volebnej komisie Miloš Lipničan. „Muž prišiel krátko po otvorení volebnej miestnosti. Povedal, že chce, aby sa voľby nekonali. Následne začal v miestnosti robiť výtržnosti, mal záujem zobrať aj prenosnú urnu. Podarilo sa nám ho vyviesť von, tam si ho prebrali policajti, ktorých sme zavolali,“ uviedol M. Lipničan. V Babíne je zriadený jeden volebný okrsok s 1071 zapísanými voličmi.

Online prenos: Voľby sa skončili, prebehli pokojne

Väzeň a členovia volebnej komisie v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Banskej Bystrici Zdroj: SITA

11:00 Slovenský prezident Andrej Kiska počas volieb do Národnej rady SR nevyužil všetky krúžky, ako povedal pre médiá, zakrúžkoval len dvoch kandidátov. Odvoliť prišiel na Mestský úrad v Poprade v sprievode svojej manželky a mladšieho syna. „Každý jeden človek, ktorému záleží na Slovensku, by dnes mal ísť voliť. Osobne som sám napätý a uvidíme ako to dopadne, večer budem s napätím očakávať na výsledky,“ uviedol prezident. Opäť označil tieto voľby za jedny z najdôležitejších tohto desaťročia. „Je to ťažké obdobie pre Európu, uvidíme, ako dokáže naša krajina pridať, či si dokážeme vybrať priority,“ doplnil. Každého, kto je ešte doma a váha, či ísť voliť, poprosil, aby k volebným urnám prišiel. Ako povedal, bol by rád, ak by volebná účasť presiahla 60 percent.

Online prenos: Voľby sa skončili, prebehli pokojne

Prezident SR Andrej Kiska s manželkou Martinou počas volebného aktu pre voľby do Národnej rady SR v roku 2016 Zdroj: SITA

10:00 Do výsledku sobotňajšieho hlasovania o budúcom zložení Národnej rady SR zasiahnu aj hlasy Slovákov zo zahraničia. O voľbu poštou zo zahraničia požiadalo celkovo 20 275 Slovákov žijúcich v zahraničí, z toho 1 200 Slovákov, ktorí majú trvalý pobyt v zahraničí. Tí žiadali o voľbu poštou ministerstvo vnútra a z nich poslalo svoje hlasy do konečného termínu hlasovania poštou, do piatka 4. marca, 1 049. Počet Slovákov, ktorí využijú právo hlasovať poštou zo zahraničia, bude známy až po voľbách, po otvorení a sčítaní hlasov z obálok z voľby poštou.

9:15 Premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico spolu s manželkou v sobotu ráno odvolil medzi prvými voličmi vo svojom okrsku. O tom, že kedy a kde bude voliť, na rozdiel od iných predsedov politických strán, médiá neinformoval. O tom, že už odvolil, nevedeli ani ľudia, ktorí majú v strane a na úrade vlády na starosť komunikáciu s novinármi. Fico vždy nevolieva v Bratislave vo svojom okrsku. Viackrát volil mimo Bratislavy. Jeho zvykom je, že médiá neinformuje, kam pôjde voliť.

9:05 Monitoring ČTK: Favoritom na víťazstvo je vládny Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) premiéra Roberta Fica, ktorý podľa skorších prieskumov verejnej mienky ale príde o existujúcu väčšinu v snemovni. Voľby sa konajú v tieni migračnej krízy v EÚ, ktorá síce Slovensko priamo nezasiahla, ale bola jednou z hlavných tém kampane.

Ficova vláda sa vlani postavila proti prerozdeľovaniu utečencov medzi členské štáty EÚ na základe povinných kvót a toto rozhodnutie väčšiny krajín európskej dvadsaťosmičky napadla žalobou na únijnom súde. Migračné kvóty odmietli tiež strany pravého stredu, ktoré na rozdiel od R. Fica ale spravidla nevyhrocovali kampaň negatívnymi vyjadreniami voči utečencom.

8:30 Začali sa deviate parlamentné voľby od nežnej revolúcie v roku 1989 a siedme v histórii samostatnej Slovenskej republiky. Hlasuje sa od 07:00 do 22:00. Ak si to vyžiadajú miestne podmienky, môžu sa niektoré z 5 992 volebných miestností otvoriť skôr, maximálne však o dve hodiny.

Podľa piatkových informácií Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán žiadna obec možnosť začať hlasovanie skôr nevyužila. Ak by sa tak aj stalo, tak sa všade musí hlasovať do 22:00. Až do skončenia hlasovania platí informačné moratórium, týka sa politickej reklamy, informovania médií aj prieskumov. O priazeň približne 4,428 milióna voličov sa uchádza 23 politických subjektov.

Na štátnu komisiu, ktorá je zároveň okrskovou volebnou komisiou pre občanov SR s trvalým pobytom v zahraničí, prišlo spolu 1 049 obálok s hlasmi Slovákov zo zahraničia.

Do volebného výsledku môžu zasiahnuť aj tí, čo majú po prvý raz v živote právo rozhodnúť o obsadení 150 poslaneckých kresiel parlamentu. Prvovoličov, pre ktorých sú dnešné voľby vôbec prvé voľby, je približne 68-tisíc. Tých, čo môžu po prvý raz využiť svoje voličské právo v parlamentných voľbách, je približne 196-tisíc. Výsledky volieb budú známe v nedeľu 6. marca.

Voľby do Národnej rady (NR) SR sa riadia novou volebnou legislatívou, zákonom o podmienkach výkonu volebného práva a zákonom o volebnej kampani. Riadi ich Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, ktorá zároveň zistí a v nedeľu 6. marca zverejní výsledky volieb.

Ešte predtým, v noci zo soboty na nedeľu začne priebežné výsledky volieb do NR SR zverejňovať Štatistický úrad SR. Na webe Volbysr.sk sa objavia po spracovaní prvej okrskovej volebnej zápisnice a jej potvrdení okresnou volebnou komisiou. Aktualizovať sa budú každých 10 minút.

Štatistický úrad má vypracovaný bezpečnostný projekt, ktorý má zaistiť bezproblémovú sumarizáciu výsledkov hlasovania aj dostupnosť údajov na internete. Na štatistický úrad zverejní definitívne výsledky v nedeľu 6. marca, a to bezprostredne po ich vyhlásení štátnou komisiou pre voľby.

Na otázky voličov tradične aj počas volieb odpovedajú na volebnej informačnej telefonickej linke ministerstva vnútra. Na bratislavských telefónnych číslach: 02/ 4859 2312 a 02/ 4859 2313 sa na ňu dá volať počas celého hlasovania, teda od 7:00 do 22:00. Infolinka je určená výlučne pre občanov a neposkytujú na nej informácie právnickým osobám, médiám, politickým stranám a obciam.

Na predchádzajúcich parlamentných voľbách, ktoré sa konali 10. marca 2012, sa z celkového počtu 4 392 451 oprávnených voličov zúčastnilo 2 596 443 ľudí, čo znamená 59,11-percentnú účasť. Štatistický úrad SR vtedy zosumarizoval neoficiálne výsledky hlasovania zo 100 % okrskov (5 956) v nedeľu 11. marca pred 11:00. Oficiálne výsledky však vtedajšia Ústredná volebná komisia zverejnila až večer o 18:00.