Telekonferencia skončila

20:18 - Diskusie ministrov financií eurozóny cez telekonferenciu skončili. Výsledkom je, že ďalší balík pomoci síce nie je na programe dňa, ale je možný. Predĺženie súčasnej pomoci alebo odpísanie časti dlhov však možné nie je, pretože si vyžaduje procedurálne postupy, navyše deadline pre tento krok uplynul počas víkendu. Ďalšie kolo rokovaní budú mať ministri financií  zajtra. 

Last deadline for #Greece program extension was weekend. Due to parliamentary procedures, unable to extend program beyond today #eurozone

— Peter Kažimír (@KazimirPeter) June 30, 2015

Podľa šéfa Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema by mala grécka vláda poslať zajtra ministrom financií nový návrh, ako by chcela riešiť patovú situáciu. 

Jedno je však isté skoro isté. Ministri si síce môžu pokecať, ale nemožno čakať žiadne rozhodnutie až do nedele 5. júla, kedy sa uskutoční grécke referendum.

Demonštrácie na grécky spôsob

20:13 - Tisíce Grékov v utorok večer vyšlo do ulíc, aby dali najavo, že v eurozóne chcú ostať. 

Got to a high point to overlook Athens pro-EU demo. Larger & noticeably wealthier crowd than at the anti-EU protest. pic.twitter.com/bzvXsvXPVf

— Jim Waterson (@jimwaterson) June 30, 2015

Crowdfundingová stránka IndieGoGo padla

19:26 - Pomocou crowdfungongového servera IndieGogo sa ľuďom sa podarilo na Grécko vybrať cez 180 tisíc euro, informuje portál iHned.cz. V súčasnosti ale server nefunguje (zrejme pod náporom návštev), tvrdí portál denníka Guardian. 

https://t.co/46RTSsUMfD @graemewearden Whole Indiegogo site crashed by ppl trying 2 donate #Greece

— The Judas Curse (@The_Judas_Curse) June 30, 2015

Grécka vláda predstavila web stránku referenda

18:47 - Ak máte chuť si ju prezrieť, je vám k dispozícii na portáli www.referendum2015gov.gr. Na stránke sú uvedené príklady referend z Islandu, Dánska, Španielska alebo Švédska, ktorých obyvatelia rovnako rozhodovali o budúcnosti krajiny ľudovou formou. 

Mimochodom zaujímavosť: Posledná minúta júna bude trvať 61 sekúnd. Ide o zaujímavosť vo vzťahu k nepravidelnej rotácii Zeme. Gréci tak dostali o sekundu viac času. 

Čo pokryje nový balík pomoci?

18:29 - Celková výška tretieho balíka by mala byť podľa gréckej vlády vo výške 29,145 miliardy eur a pokryje náklady splátok, ktoré sú uvedené na obrázku:

Viac ako deväť miliárd by šlo MMF alebo 10,3 milardy by šlo na splatenie SMP, čo je program ECB, v ktorom sa nakupovali aj grécke dlhopisy.

Online prenos: Gréci navrhli tretí balík pomoci. Bol by vo výške 29 miliárd eur

Čo má pokryť tretí balík pomoci Zdroj: FT.com

Dodávky liekov sú v ohrození

18:13 - Denník The Financial Times ešte v pondelok informoval, že farmaceutické firmy by v prípade, že Grécko opustí eurozónu, mohli prerušiť dodávky liekov do krajiny. Grécko má voči farmafirmám podlžnosti, ktoré presahujú jednu miliardu eur. Farmaceutické firmy preto na túto situáciu upozornili aj Európsku úniu.

V nemocniciach často chýbajú lieky, analgetiká aj posteľná bielizeň. Dva a pol milióna ľudí nemá peniaze na zdravotné poistenie. Ešte v roku 2008 ich bolo len pol milióna. Lekári už niekoľkokrát za posledné týždne v Aténach protestovali proti škrtom a nepreplácanie nadčasov.

Drsný pohľad na to, ako fungujú nemocnice v Grécku ponúkol v máji britský denník The Times. "Ocitli sme sa vo zlomovom bode. Nemáme peniaze na opravu nemocničného vybavenia, nemáme peniaze na benzín do sanitiek, nemáme peniaze, aby sme zaplatili sestry, a nemáme peniaze na moderné chirurgické vybavenie," povedal britskému denníku jeden z chirurgov.

Tretí balík pomoci by mohol byť vo výške takmer 30 miliárd eur

17:53 - Tretí balík pomoci by mal podľa požiadaviek gréckej vlády pokryť náklady na splátky dlhu v rokoch 2015 až 2017. Má ísť o balík pomoci vo výške 29,15 miliardy eur. 

#Greece wants new Bailout to cover €29.15bn debts maturing 2015-2017. (DJ)

— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) June 30, 2015

Podľa prvotných informácií nie sú krajiny eurozóny nápadom nadšené, Nemecko o treťom balíku odmieta diskutovať. Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes potvrdila, že si počká na výsledky referenda.  

Prehľad splátok Grécka

17:46 - Ak chcete mať prehľad o ďalších splátkach Grécka, pozrite si infografiku denníka The Wall Street Journal. Poslednú splátku majú Gréci zaplatiť v roku 2054. 

Telekonferencia o 19:00

16:46 - Predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem zvolal telekonferenciu, aby ministri financií mohli prerokovať návrh gréckej vlády. Konferencie začne o siedmej večer. Ak by malo dôjsť k otvoreniu tretieho balíka, museli by ho najskôr schváliť všetky krajiny eurozóny - vrátane Slovenska.

Extraordinary Eurogroup teleconference tonight 19:00 Brussels time to discuss official request of Greek government received this afternoon

— Jeroen Dijsselbloem (@J_Dijsselbloem) June 30, 2015

Nápad od Poliaka Donalda Tuska

16:17 - Je dosť možné, že Grécko na nápad ako sa zachrániť prostredníctvom ESM prišlo prostredníctvom šéfa Európskej rady Donalda Tuska. 

Think #EU can't accept new #Greece request for 3rd bailout? Note end of last nite's @DonaldTusk letter to @atsipras pic.twitter.com/Cuzng52VQc

— Peter Spiegel (@SpiegelPeter) June 30, 2015

Čo je trvalý euroval?

16:00 - Trvalý euroval alebo euroval 2, pojem zaužívaný pre ESM (European stability mechanism), je trvalým mechanizmom Európskej únie pre riešenie ekonomickej situácie zadlžených krajín eurozóny. Trvalý euroval nahradil v roku 2012 dočasný euroval EFSF (European financial stability facility alebo euroval 1), ktorý vznikol prvoplánovo z dôvodu riešenia finančnej krízy. 

Podiel Slovenska na ESM je 659 miliónov eur, čiže 0,824 percent. 

Nápad riešiť podlžnosti voči ECB cez euroval padol už v apríli. Trvalý euroval by mohol kúpiť od ECB grécke štátne dlhopisy a pomôcť tak Aténam pri splácaní ich záväzkov. 

Plán Atén je na stole

15:45 - Grécko žiada o nový záchranný plán, ktorý však pôjde z ESM (trvalý euroval). Mal by mať dva roky a mal by pokryť finančné náklady spolu s paralelnou reštrukturalizáciou dlhu. Tento návrh má byť reakciou na prípadné "nie" v referende, tvrdí portál televízie Bloomberg

"Grécko zostane pri rokovacom stole," cituje agentúra Reuters grécku vládu a dodáva, že Atény sa budú vždy usilovať o "životaschopné riešenie, aby ostali pri eure."

"Euro reagovalo iba malým p

Online prenos: Gréci navrhli tretí balík pomoci. Bol by vo výške 29 miliárd eur
oklesom, no trh nie je príliš nadšený z nového gréckeho návrhu, ktorý mal ešte dnes situáciu upokojiť. Pochybujeme o tom, že tento návrh má šancu krátkodobo situáciu vyriešiť, keďže je v rozpore stým, čo nám politici eurozóny dlhodobo prezentovali: najprv reformy, potom odpis dlhu," komentuje analytik Trim Broker Roland Ižip. 

V Aténach aj v Bruseli sa začínajú množiť špekulácie

15:43 - Predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem prerušil rozhovor pre holandskú televíziu a zdôvodnil to "neodkladnými povinnosťami". Grécka vláda pre zmenu zrušila tlačovú konferenciu.

Evanjelizácia Grécka nefunguje, tvrdí ekonóm Sedláček

15:35 - "Celý západný svet je extrémne predlžený na úrovni štátov, len Grécko je ešte viac," povedal pre portál Roklen24.cz renomovaný ekonóm Tomáš Sedláček. Tvrdí, že ak sa Gréci nebudú chcieť sami od seba zmeniť - prejsť akýmsi fiškálnom pokáním, tak evanjelizácia zvonku, zdá sa, nefunguje.

S gréckymi politikmi sa podľa neho nedá rokovať a referendum malo prebehnúť už dávno. "Grécko v každom prípade nie je v pozícii, kedy by si mohlo nejakým spôsobom diktovať," dodal T. Sedláček.

Prečo EÚ zabudla na klauzulu o exite z eurozóny?

14:44 - Prečo zmluvy EÚ obsahujú klauzulu o možnom odchode z EÚ, ale na možnosť vystúpenia z eurozóny zabúdajú? Otázka, ktorá možno trápi viacerých. Začiatkom roka na ňu odpovedal právnik docent európskych štúdií Ivo Šlosarčík pre portál Euroactiv.cz.

"V čase, keď sa pripravovala Lisabonská zmluva, eurozóna vyzerala ako veľmi úspešný projekt, na ktorom sa štáty chceli podieľať. Pre politikov bolo vtedy nemysliteľné, aby krajina opustila eurozónu a zároveň zostala členom EÚ. Z tohto dôvodu im prišlo zbytočné a nedôležité uvažovať nad podobou klauzuly, ktorá by to umožňovala," povedal.

Vystúpenie z EÚ je trochu niečo iné. Pre štáty to bolo dôležité z demokratickej podstaty, EÚ predsa nemôže byť žalárom pre tých, ktorí v nej nechcú zostať.

V prípade exitu z eurozóny to bude podľa francúzskeho europoslanca Alaina Lamassourea, ktorý bol pred 12 rokmi zodpovedný za Lisabonskú zmluvu, komplikovanejšie.

V rozhovore pre server Politico.eu povedal, že veritelia nemôžu Grécko dotlačiť k tomu, aby eurozónu opustili. K tomuto kroku sa musí odhodlať Grécko, ktoré podnet na odchod z eurozóny predloží Európskej únii. 

Len 10 percent pomoci pre Grécko smerovalo na reformy

14:18 - Európska únia pomohla Grécku dvoma balíkmi pomoci v roku 2010 a 2012 - spolu za 240 miliárd eur. Sú v nej započítané aj grécke dlhopisy vo vlastníctve ECB a národných centrálnych bánk v eurozóne.

Súkromní investori vlastnia grécke dlhopisy už len v hodnote 38,7 miliardy eur, keďže v rámci druhého záchranného balíka pre Grécko museli v roku 2012 odpísať väčšinu z hodnoty gréckeho dlhu. Po výmene starých dlhopisov za nové sa hodnota gréckeho dlhu v rukách súkromných investorov znížila o zhruba 107 miliárd eur, čo predstavuje približne 75 percent.

Denník The Guardian píše, že len 10 percent z týchto peňazí ostalo na realizáciu reforiem a zmiernenie dopadov krízy a reformných síl pre sociálne slabších ľudí. 

Text otázky v referende

14:00 - Celý text otázky v referende znie: "Mal by byť prijatý návrh dohody predložený 25. júna Európskou komisiou, Európskou centrálnou bankou a Medzinárodným menovým fondom, pozostávajúci z dvoch častí tvoriacich celý návrh? Prvý dokument nesie názov "Reforms for the completion of the current programme and beyond" (Reformy potrebné pre dokončenie terajšieho programu a pre ďalšie obdobie) a druhý "Preliminary debt sustainability analysis? (Predbežná analýza dlhovej udržateľnosti)".

Dlhý a ťažkopádne formulovaný text so 72 slovami trochu pripomína rébus a nie otázku, na ktorú budú v Grécku odpovedať aj bežní ľudia bez ekonomických znalostí. 

Ľudia sa začali skladať na pomoc Grécku

13:30 - Keď 503 miliónov Európanov pošle tri eurá pre Grécko, bude na splátku MMF. To je cieľ crowndfundingovej kampane na portáli IndieGoGo. Grécku poslalo peniaze takmer štyri tisíc ľudí. V priebehu prvých pár hodín sa tak v rámci zbierky vybrala hotovosť vo výške 56-tisíc eur.

Za iniciatívou je 29-ročný marketingový špecialista Tom Feeney, ktorý prispel desiatimi eurami. 

Za tri eurá T. Feeney sľubuje priamo z Grécka zaslanie pohľadnice s premiérom Alexisom Tsiprasom. Kto pošle šesť a viac eur, môže sa tešiť na grécke pochúťky, informuje portál iHned.cz.

ECB grécke banky podrží, Varoufakis odmietol zaplatiť 

13:18 - Grécke banky by ešte niekoľko dní po neuhradení splatného dlhu voči MMF mohla ECB považovať za solventné, čo by jej umožňovalo zachovať ich jediný zdroj financovania - núdzové úverové linky od ECB. Povedal to dnes šéf nemeckého úradu pre bankový dohľad BaFin a člen dozornej rady ECB Felix Hufeld.

Grécky minister financií Janis Varoufakis dnes oficiálne potvrdil, že Grécko MMF dnes neplánuje vyplatiť 1,55 miliardy eur platných do konca dnešného dňa, pretože sa nedohodlo s eurozónou na ďalšej finančnej pomoci. Po zmeškaní termínu splátky by ECB mala označiť grécke banky za nesolventné a ukončiť ich prístup k svojim peniazom. To by viedlo ku krachom bánk a posunulo Grécko bližšie k opustenie eurozóny.

Slová F. Hufelda naznačujú, že Atény budú mať čas na riešenie a rozhodujúce kroky by ECB mohla urobiť až budúci týždeň. "Je to otázka dní," povedal Hufeld na stretnutí s novinármi na otázku, ako dlho by ECB vyhlásila grécke banky za nesolventné. "Môžeme hodiny diskutovať, či by išlo o dva, tri, štyri alebo päť dní," dodal Hufeld podľa agentúry Reuters.

Na rozšírenie pomoci je neskoro

13:05 - "Na rozšírenie záchranného programu pre Grécko už je príliš neskoro," vyhlásil podľa agentúry Reuters nemenovaný predstaviteľ nemeckej vlády.

BREAKING: German government official says it is now too late for an extension of the Greek bailout programme.

— Reuters Top News (@Reuters) June 30, 2015

Európska komisia naznačuje možnú dohodu

12:35 - Reuters informuje, že dvere ku dohode s Gréckom sú otvorené, ale veriteľov aj krajinu tlačí čas. Grécky premiér Alexis Tsipras zvažuje návrh na riešenie gréckej dlhovej krízy, ktorý na poslednú chvíľu predložil šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Juncker podľa informácií zdrojov vyžaduje, aby A. Tsipras zaslal písomný súhlas s podmienkami veriteľov. Potom by sa konalo mimoriadne zasadnutie ministrov financií eurozóny. To by malo schváliť poskytnutie finančnej pomoci, ktorá by odvrátila platobnú neschopnosť Grécka.

Grécke banky môžu byť platobne neschopné

12:25 - Nezávisle od toho, či Grécko pôjde do bankrotu, ak do konca utorka nezaplatí splátku 1,6 miliardy eur MMF, grécke banky budú mať problém udržať svoju platobnú schopnosť na obdobie mnohých dní, tvrdí zástupca ECB.

Turecko uvažuje Grécku pomôcť

11:55 - Turecký denník Hurriyet cituje tureckého ministra financií Nihata Zeybekciho, ktorý uviedol, že turecká vláda uvažuje nad splatením podlžností Grécka. 

HURRIYET CITES TURKEY ECONOMY MINISTER NIHAT ZEYBEKCI ON GREECE SAYS TURKEY WOULD CONSIDER PAYING GREEK DEBT: HURRIYET

— Dealingroom (@Dealingroom_EN) June 30, 2015

Tsipras návrh odmieta

11:43 - Grécky premiér Alexis Tsipras vraj neuvažuje o tom, že by Junckerov návrh prijal. Atény by mohli dnes popoludní prísť so svojim vlastným návrhom.

Sr #Greece off'l denies to me that @atsipras reconsidering 11th-hr @JunckerEU offer. But Athens may propose something else this afternoon

— Peter Spiegel (@SpiegelPeter) June 30, 2015

Prijať alebo neprijať návrh EÚ

11:13 - Niektorí členovia gréckej vlády sa údajne domnievajú, že by Grécko malo prijať posledný návrh, ktorý Grékom predložil šéf Európskej únie Jean-Claude Juncker. 

Gov't re-examining Juncker's last-minute proposal, sources tell @kathimerini_gr Some gov't members believe #Greece should accept. #euro

— Nick Malkoutzis (@NickMalkoutzis) June 30, 2015

Prečo nie je Grécko na ceste Španielska a Portugalska?

11:05 - Ekonomická situácia Španielska a Portugalska sa rýchlo zlepšuje, v Grécku je však vývoj opačný. Grécko ale rovnako ako spomínané dve krajiny výrazne zlepšilo svoju konkurencieschopnosť, náklady práce tam tiež prudko klesli. Všetky tri krajiny majú teraz v porovnaní so zvyškom eurozóny nízke výrobné náklady a táto situácia by mala viesť k prílivu investícií. Prečo je teda situácia tak odlišná v Grécku na strane jednej a v Španielsku a Portugalsku na strane druhej?

Portál Patria.cz tvrdí, že Grécko má príliš malú priemyselnú bázu a ekonomická aktivita poklesla až príliš na to, aby mohla zo zlepšenej konkurencieschopnosti ťažiť.

V Grécku sa zlepšenie konkurencieschopnosti neprejavuje ani na investíciách či vyššej zamestnanosti. Dôvod spočíva v nízkej ziskovosti firiem, ktorá sa nezlepšuje kvôli dlhom a vysokým sadzbám. V Grécku tiež nedochádza k zvýšeniu spotreby domácností, ktorú by mal ťahať pokles cien ropy. Na gréckej domácnosti totiž dolieha oddĺženie, kolaps vládnych transferových platieb, klesajúca zamestnanosť a rozširujúce sa chudoba.

Grécko vykupuje obchody, pripravuje si zásoby

10:24 - Nedostatok základných tovarov už nemusí byť iba doména Venezuely a jej socialistickej vlády. Ideologická vláda v Grécku má namierené ísť tým istým smerom, tvrdí portál ZeroHedge

Takto to vyzerá v obchode v malom mestečku Spata, neďaleko Atén. 

On Monday supermarket shelves in #Athens emptying as Greeks stock up for coming days #Greece #Grexit #Greferendum pic.twitter.com/q61PVM17d9

— Julia Damianova (@JuDamianova) June 29, 2015

Verejná doprava v Aténach je zdarma

10:18 - Grécke ministerstvo dopravy ponúka v Aténach bezplatné cestovanie do 6. júla. Zrejme ako slabú náhradu za nedostupné bankomaty.

We are getting free public transport in Athens this week until July 6th. Can that be considered looking on the bright side?

— Omaira Gill (@OmairaGill) June 30, 2015

Grécko pripravuje právne kroky voči EÚ

10:00 - Grécky minister financií Janis Varoufakis pohrozil právnymi krokmi voči EÚ, ak bude krajina nútená vystúpiť z eurozóny. „Zmluvy o Európskej únii neumožňujú odchod z eurozóny a my to nebudeme akceptovať," povedal J. Varoufakis podľa britského denníka Daily Telegraph. Obrátiť by sa mohli na Európsky súdny dvor, pretože „žiadne dohody neustanovujú možnosť odchodu z eurozóny a my to odmietame. O našom členstve nie je možné diskutovať.“ 

Mimoriadne zasadnutie ministrov financií

9:56 - Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na poslednú chvíľu predložil návrh, ako odblokovať peniaze zo záchranného programu pre Grécko, aby sa vyhlo platobnej neschopnosti. Šéf Európskej únie navrhol, že ak premiér Alexis Tsipras zašle písomný súhlas s podmienkami, zvolá J.-C. Juncker ešte v utorok mimoriadne zasadnutie ministrov financií eurozóny. Podľa zdrojov z gréckej vlády ale A. Tsipras podmienky veriteľov ďalej odmieta.

Bankrot Grécka je takmer istý

9:45 - Nasledujúci graf ukazuje, že pravdepodobnosť, že Grécko skončí v bankrote, je 90 percent. Ešte minulý týždeň bola pravdepodobnosť „len“ 71 percent. Pravdepodobnosť bankrotu sa odvíja od takzvaného CDS, čo sú swapy kreditného zlyhania. 

#Greece's default a done deal? Default probability derived from CDS jumped to 90% on Mon from 71% on Jun26. (via BBG) pic.twitter.com/rlORvzL6wE

— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) June 30, 2015

S&P zhoršila Grécku rating

9:40 - Ratingová agentúra S&P zhoršila dlhodobý rating úverovej spoľahlivosti Grécka zo stupňa CCC na stupeň CCC-. Krátkodobý rating krajiny agentúra potvrdila na stupni C. Výhľad Grécka je negatívny.

Zhoršenie ratingu odráža presvedčenie agentúry, že ak nenastanú neočakávané priaznivé zmeny okolností, Grécko pravdepodobne v nasledujúcich šiestich mesiacoch zbankrotuje.

Banky sa otvoria pre penzistov bez karty

9:14 - Grécko v stredu obnoví prevádzku stoviek bankových pobočiek kvôli penzistom, ktorí nepoužívajú platobné karty na výber peňazí z bankomatov. Oznámilo to v utorok grécke ministerstvo financií. Dôchodcovia si tento týždeň budú môcť vybrať maximálne 120 eur na osobu. Pre ostatné účely by mali banky zostať zatvorené minimálne do pondelka.

Zavretie bánk je súčasťou opatrení na obmedzenie pohybu kapitálu. K tým vláda tento týždeň prikročila po tom, čo Európska centrálna banka (ECB) prestala navyšovať núdzové financovanie pre grécke banky takzvané ELA.

Gréci môžu po uzavretí bánk vyberať peniaze z bankomatov, denný limit pre jednu kartu bol stanovený na 60 eur. Mnohí starší ľudia však platobné karty nepoužívajú a nemôžu si tak z bankomatov vybrať svoje dôchodky.

Grécky dlh z iného pohľadu

9:00 - Zaujímavosť: Ak sa vezme do úvahy i mimovládny dlh, teda dlhy firiem a domácností, je Grécko jednou z menej zadlžených krajín v Európskej únii. Rekordmanom je Holandsko, ktoré malo v roku 2014 v pomere k HDP dvakrát vyšší dlh ako Grécko. 

Online prenos: Gréci navrhli tretí balík pomoci. Bol by vo výške 29 miliárd eur

Verejný a mimoverejný dlh Grécka Zdroj: Lukáš Kovanda

Aký bude vývoj Grécka po referende?

8:55 - Pokiaľ budú Gréci hlasovať proti návrhom Trojky, mal by nastúpiť odchod Grécka z eurozóny. Syriza dostane mandát na tento krok. Ak referendum dopadne opačne, vláda Alexisa Tsiprasa by mala rezignovať. Predčasné parlamentné voľby by potom mohli byť opäť - hoci už menej priamo - o otázke, či Syriza získa dostatočný na odchod z eurozóny. Viac sme sa téme venovali v tomto článku

Šéfka MMF: Grécko sa ocitne v insolvencii

8:45 - Grécki vládni činitelia v priebehu niekoľkých týždňov už niekoľkokrát naznačili, že júnovú splátku dlhu MMF nezaplatia a radšej ľuďom vyplatia dôchodky a platy štátnym zamestnancom.

Šéfka menového fondu Christine Lagarde varovala, že krajina sa tak prakticky ocitne v insolvencii. Zároveň upozornila, že žiadny odklad splátky už fond nezaistí.

„Grécko oznámilo, že MMF nezaplatí. Tým odpadajú akékoľvek budúce platby prostredníctvom MMF,“ povedal nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v pondelok večer v relácii ARD Brennpunkt.

Grécko malo už 5. júna splatiť MMF 300 miliónov eur, ale aby získalo čas na dohodnutie dohody s veriteľmi, rozhodlo sa zlúčiť všetky júnové splátky voči fondu do jednej.