Vedci z Oxfordskej Univerzity zistili, že variant omikron znižuje ochranu, ktorú poskytujú dve dávky vakcín proti covidu od spoločností Pfizer a AstraZeneca, čo zvyšuje riziko infekcie, informoval portál bloomberg.com.
V Londýne tvorí variant omikron 40 percent zo všetkých infikovaných, šíri sa veľmi rýchlo
Vzorky krvi, ktoré boli odobraté ľuďom zaočkovanými dvomi rôznymi vakcínami a testované proti novému kmeňu, vykazovali výrazný pokles neutralizačných protilátok, čo je ukazovateľ ochrany, uviedli v pondelok.
Výsledky sa zhodujú s ďalšími nedávnymi zisteniami, zdôrazňujúcimi potrebu posilňovacej dávky očkovania, najmä v súvislosti s dôkazmi o schopnosti omikronu spôsobiť rad infekcií.
Hľadanie odpovedí pokračuje
Vedci zatiaľ nevedeli odpovedať na ďalšiu kľúčovú otázku, a to schopnosť vakcín odvrátiť závažný priebeh ochorenia. Nová mutácia vyvolala obavy na celom svete, ale správy z Juhoafrickej republiky - kde bola objavená po prvýkrát - naznačujú, že prípady sú zatiaľ miernejšie ako počas predchádzajúcich vĺn, pripomína portál.
Podľa Teresy Lambeovej, jednej z tvorcov vakcíny, ktorú AstraZeneca vyvinula spolu s Oxfordom, by mal byť vplyv omikronu lepšie zdokumentovaný v priebehu niekoľkých ďalších týždňov, aby bolo jasné, či sú potrebné nové vakcíny.
Ak na Omikron nezaberú súčasné vakcíny, nová už je na ceste
„Dúfame, že súčasná vakcína ochráni pred závažným priebehom ochorenia a hospitalizáciou, ako sme to s určitosťou videli aj pri iných variantoch ochorenia,“ cituje portál Lambeovú. Dodala, že ak bude potrebný nový variant vakcíny, výrobcovia môžu ísť rýchlo do toho. Medzitým by však nárast infekcií mohol preťažiť nemocnice, napríklad vo Veľkej Británii.
Výrazný pokles protilátok
Vedci zaznamenali približne 30-násobný pokles neutralizačných protilátok proti omikronu po dvoch dávkach vakcíny Pfizer - v porovnaní s kmeňom delta. Vplyv na očkovanie vakcínou AstraZeneca bol podobný. Autori tiež našli dôkazy, že niektorí účastníci výskumu vôbec nedokázali neutralizovať nový typ vírusu.
Neutralizačné protilátky sú pritom len jednou z častí obrany imunitného systému a vedci teraz skúmajú, ako na variant omikron reagujú T-lymfocyty, pričom údaje sa očakávajú v najbližších týždňoch, dodáva bloomberg.com.
Vzorky krvi boli odobraté v rámci oxfordskej štúdie Com-Cov2, ktorá skúmala, ako miešanie a kombinovanie vakcín s rôznymi intervalmi podania ovplyvňuje imunitnú odpoveď na covid-19. Zistenia o omikrone vychádzali najmä z dát tých dobrovoľníkov, ktorí dostali dve dávky tej istej vakcíny, uviedli vedci na pondelkovom tlačovom brífingu.