Napriek tomu, že to na Slovensku ešte oficiálne nevidíme, dáta namerané spoločnosťou Unilabs Slovensko hovoria jasnou rečou. Aj u nás sa už presadzuje variant z Južnej Afriky. Dominantný je najmä na východe krajiny.

Slovensko má oficiálne iba 127 prípadov pozitívnych na variant koronavírusu omikron, preto sa odborníci aj médiá zamýšľajú nad tým, ako je to možné, nakoľko omikron začína dominovať v susedných krajinách ako je Česko, Maďarsko a Rakúsko.

V sieti laboratórií Unilabs Slovensko, ktoré realizuje tretinu všetkých PCR testov na Slovensku, preto z vlastnej iniciatívy a vo vlastnej réžii odsekvenovali 346 vzoriek z konca predchádzajúceho týždňa, pozitívnych na SARS-CoV-2. Išlo o relevantné vzorky z celého Slovenska. Zo vzoriek bola izolovaná RNA a tá bola odoslaná do Laboratória lekárskej genetiky v Košiciach, kde je možné sekvenovať aj vírusy, uviedla spoločnosť.

Analyzovali aktuálnu situáciu

Peter Lednický, generálny riaditeľ Unilabs Slovensko, vysvetlil, že na základe „prečítania“ genetickej štruktúry vzoriek dokázali porovnať namerané údaje s tým, ako vyzerá aktuálny variant omikron a jeho mutácie. Na základe sekvenácie odborníci zistili, že situácia na Slovensku nie je výrazne odlišná od našich susedov. „Aj u nás je už omikron na vzostupe a aktuálne je dominantný“ konštatuje P. Lednický.

Až 61 percent zo zvolených vzoriek totiž Unilabs Slovensko vysekvenovalo ako variant omikron. Pri podrobnejšom pohľade je omikron najviac prítomný vo vzorkách školou povinnej mládeže. Až 73 percent pozitívnych vo vekovej hranici 5 -11 rokov má už omikron a pri kategórii 12-17 rokov je to dokonca 81,5 percenta.

Menej omikronu u seniorov

Naopak, u seniorov vo veku 66 a viac rokov je omikron zastúpený iba 28 percentami. Z krajov sú dominantné Košický a Prešovský, kde z analyzovaných pozitívnych vzoriek je omikron zastúpený v takmer troch štvrtinách prípadov.

„Z našich dát jasne vyplýva, že omikron sa presadzuje už aj v našom teritóriu. Je to však možno aj dobrá správa, pretože sa očakáva, že nástup tejto vlny bude síce rýchlejší, ale zároveň aj rýchlejšie pominie,“ vysvetľuje Peter Lednický, podľa ktorého je možné sledovať takýto trend v iných krajinách, tie však môžu ťažiť z vyššieho percenta zaočkovanosti.

Nízka zaočkovanosť Slovenska

Slovensko patrí stále medzi európske krajiny s najnižšou zaočkovanosťou a to najmä medzi seniormi. „Predpokladáme, že zaočkovanosť spolu s premorenosťou vytvárajú dostatočnú ochranu proti ťažkému priebehu ochorenia covid-19 pri nákaze variantom omikron,“ popisuje situáciu Peter Lednický.

Unilabs Slovensko sekvenoval metódou „next generation sequencing“, čo umožňuje spracovať veľké množstvo vzoriek paralelne a následne ich zanalyzovať. Výhodou je aj to, že sa sekvenuje celý reťazec RNA, čo umožní pozrieť sa na výsledky aj spätne, či v nich nebola prítomná mutácia, ktorá sa odhalí až neskôr.

Peter Lednický pripomína, že po dvoch rokoch od začiatku pandémie sa treba začať orientovať aj na ďalšie ochorenia. „Život sa netočí iba okolo covidu a Unilabs Slovensko a obzvlášť košická genetika zachraňujú životy vďaka využívaniu sekvenácií v onkológii. Včasnou diagnostikou je totiž možné nasadiť skorú liečbu a navyše aj cieliť vhodné preparáty, ktoré budú na pacienta fungovať,“ uzatvára P. Lednický.
 

Ďalšie dôležité správy

Po „delte“ začal presne pred týždňom strašiť svet nový variant z Afriky, ktorý Svetová zdravotnícka organizácia pomenovala „omikron“.
Neprehliadnite

Omikron je štyrikrát nákazlivejší ako delta, otázna bude reakcia v zaočkovaných krajinách