Od objavu koronavírusu mnohí epidemiológovia tvrdili, že s pribúdajúcimi mutáciami sa nové varianty vírusu budú meniť na stále neškodnejšie. Zatiaľ to neplatilo. Prišla delta a jej zdravotné následky boli ťažšie ako u predchádzajúcej alfy a bety.
S nástupom omikronu jeho rýchlosti šírenia a schopnosti obísť vakcíny vznikli obavy, že jeho nová vlna môže spôsobiť ďalšiu zdravotnú kalamitu. Kým kompletnejšie dáta na zhodnotenie reálneho stavu zatiaľ nie sú k dispozícii, čísla z Južnej Afriky vyvolávajú optimizmus.
Treba zaviesť lockdown pre ľudí nad 60 rokov, ak omikron udrie v plnej sile, tvrdí Matovič
Nízky podiel hospitalizácií
Južná Afrika v piatok reportovala, že počas druhého týždňa epidémie omikronu v krajine bolo prijatých do nemocnice iba 1,7 percenta infikovaných. Čísla vyznievajú veľmi priaznivo v porovnaní s epidémiou delty, kedy počas druhého týždňa bolo do nemocníc prijatých až 19 percent infikovaných.
To naznačuje, že omikron môže byť predsa len miernejší variant koronavírusu.
Počet prípadov omikronu bol pritom násobne vyšší. Kým v druhom týždni epidémie omikronu dosiahli hospitalizácie zhruba 350 denne pri 20-tisícioch nakazených, v druhom týždni epidémie delty to bolo až takmer 900 hospitalizovaných pacientov pri približne nových 4 500 prípadoch denne.
Nízky počet hospitalizácii odzrkadľuje aj nízky počet úmrtí, ktorý sa zvýšil iba minimálne a ďaleko zaostáva za počtom v prechádzajúcich vlnách. V Južnej Afrike sú pritom zaočkovaní iba štyria z desiatich obyvateľov.
Briti sú stále opatrní
Počet prípadov covidu v Spojenom kráľovstve zaznamenal v piatok nový rekord za celú pandémiu, a to na úrovni takmer stotisíc prípadov. Napriek tomu na omikron zaznamenali iba prvý potvrdený prípad smrti nezaočkovaného dôchodcu. Na ostrovoch je však omikron ešte príliš krátko na to, aby sa z čísiel dali vyvodiť vecné závery, tvrdia vedci.
Prvé závery výskumníkov z Imperial College of London hovoria, že zatiaľ neexistuje dôkaz o ľahšom priebehu ochorenia novým vírusom. „Štúdia nenašla žiadne dôkazy o menšej sile omikronu voči delte, súdiac podľa počtu pozitívne testovaných alebo podľa hospitalizovaných prípadov,“ povedal profesor Neil Ferguson. „Presnejšie čísla by mali byť známe zhruba o týždeň,“ dodal.
Závery štúdie boli založené na 120-tisíc prípadoch delty a 15-tisíc suspektných prípadov omikronu, no čo sa týka hospitalizácie išlo o tisíc prípadov delty a iba 24 prípadov omikronu.
5 kľúčových vecí, ktoré vieme o omikrone a ochrane pred ním
Nádej na slabší variant
Omikron obchádza staršiu dvojitú dávku vakcíny aj predchádzajúce ochorenie, a to zhruba na úrovni 80 percent. Napriek tomu je intenzita jeho následkov nízka. Prvotné údaje o potrebe kyslíka a liečbe na jednotkách intenzívnej starostlivosti sú omnoho nižšie ako u delty. Ľudia sa zotavujú rýchlejšie a nie sú tak ani zasiahnutí starší občania. Fatalita sa odhaduje na úrovni 0,5 percenta oproti trom percentám pri delte.
Hodnotiť dáta je predčasné, no objavujú sa náznaky, že Sars-Cov-2 sa môže predsa len nakoniec stať miernejší vírus, ktorý bude tolerovaný podobne ako chrípka. Možno podobne ako vírus neskôr nazvaný OC43, ktorý zasiahol svet v roku 1890 a nápadne pripomínal koronavírus. Medzi ľuďmi má kolovať doteraz a byť jeden zo štyroch vírusov bežne nazývaných ako prechladnutie.