Koronavírusový variant omikron obsahuje vyšší počet mutácií než iné varianty SARS-CoV-2, a tak môže uniknúť protilátkam pochádzajúcim z očkovania či prekonania ochorenia COVID-19.

Analýza 1500 epitetov

Avšak T-lymfocyty sú schopné imunitnej odpovede aj voči omikronu. Uvádza to najnovšia štúdia zverejnená v odbornom časopise Viruses, s ktorým spolupracujú virologické združenia z viacerých krajín.

KK17 Ženeva - Na snímke generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus hovorí počas tlačovej konefrencie 20. decembra 2021 v Ženeve.  Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelok vyzval celý svet, aby spojil sily a urobil ťažké rozhodnutia potrebné na ukončenie pandémie ochorenia COVID-19 v priebehu budúceho roka. FOTO TASR/AP
Tedros Adhanom Ghebreyesus, Director General of the World Health Organization (WHO), talks to the media regarding the coronavirus COVID-19
Neprehliadnite

Svet čaká tretí rok koronavírusovej pandémie. Omikron má pomôcť poraziť ju

Na predmetnom výskume sa podieľali výskumníci z univerzít v austrálskom Melbourne a Hongkongu, píšu agentúry PA a DPA.

MIK 20 Marseilles - Na snímke letecký personál v ochrannom odeve kontroluje batožinu ľudí evakuovaných z čínskeho mesta Wu-chan po pristáti v Marseilles, vo Franúzsku 2. februára 2020. FOTO TASR/AP
 

In this Sunday, Feb. 2, 2020, photo, a worker wearing a protective suit checks the luggage of an evacuee from Wuhan, China, after their evacuation flight landed at an airport in Marseilles, France. China sent medical workers and equipment Monday to its just-completed, 1,000-bed hospital for treatin
Neprehliadnite

Vo Francúzsku objavili nový variant koronavírusu, má viac mutácií ako omikron

Vedci analyzovali 1500 epitopov (oblastí antigénu, kam sa viažu protilátky) koronavírusu SARS-CoV-2, ktoré dokázali rozoznať T-lymfocyty ľudí po prekonaní covidu alebo očkovaní. Výskumníci prišli k záveru, že omikron T-lymfocytom pravdepodobne neunikne.

Imunitná odpoveď na úrovni T-lymfocytov

Podobné výsledky priniesli aj iné výskumy týkajúce sa T-lymfocytov.

„Na základe našich údajov predpokladáme, že imunitná odpoveď na úrovni T-lymfocytov vyvolaná napríklad vakcínami a posilňujúcimi dávkami bude chrániť aj proti omikronu podobne, ako sme to pozorovali pri iných variantoch. Myslíme si, že je to dobrá správa v celosvetovom boji proti omikronu," povedal jeden z vedúcich výskumu, profesor Matthew McKay z Melbournskej univerzity.

Podľa vedcov je najznepokojujúcejším aspektom šírenia variantu omikron veľké množstvo mutácií na hrotovej bielkovine, na ktorú sú zacielené existujúce vakcíny. Protilátky vyvolané vakcínami sa však v porovnaní s ostatnými variantmi javia byť menej účinnými proti omikronu.

Avšak vedci v uvedenej štúdii zistili, že epitopy rozpoznávané T-lymfocytmi ľudí, ktorí boli zaočkovaní alebo prekonali covid, sú pri omikrone zmutované iba do 20 percent. Avšak ani v tomto prípade to neznamená, že tieto mutácie uniknú T-lymfocytom, zdôrazňujú vedci.