Olivový olej sa na veľkoobchodnom trhu teraz predáva za najvyššie ceny od polovice 90. rokov. Na vine je hlavne pretrvávajúce sucho v Španielsku, ktoré je hlavným producentom tejto komodity. Vysoké ceny sa podľa analytikov navyše zrejme udržia dlhšie. Príčinou sú podľa nich aj ďalšie faktory, najmä vysoký dopyt a tiež nedostatok slnečnicového oleja kvôli vojne na Ukrajine.

Veľkoobchodná cena olivového oleja sa v minulých dňoch dostala až na 5 989,8 dolára (129 270 Sk) za tonu. Tak vysoko bola naposledy na prelome rokov 1996 a 1997, keď sa dostala až nad 6 200 dolárov za tonu. Dokumentujú to údaje Medzinárodného menového fondu.

Španielsko má vo výrobe olivového oleja výsadné postavenie, na jeho svetovej produkcii sa podieľa skoro polovicou. Až s veľkým odstupom za ním je Taliansko, Grécko, Tunisko, Turecko, Maroko a Portugalsko, vyplýva to zo štatistiky profesionálnej organizácie International Olive Council.

„Mimoriadne zlé poveternostné podmienky spôsobili, že produkcia olivového oleja v Španielsku dosiahla približne 630-tisíc ton,“ povedal analytik Kyle Holland, ktorý má v spoločnosti Mintec na starosti kategóriu rastlinných olejov. „Obvyklá produkcia pritom býva 1,4 až 1,5 milióna ton,“ dodal. Olivovníky rastú v teplom a suchom podnebí, optimálna teplota na pestovanie je od 15 do 26 stupňov Celzia.

Do Španielska sa vrátilo veľmi suché počasie v marci, keď boli dažďové zrážky na 36 percentách dlhodobého priemeru. Krajina už tak mala za sebou 36 mesiacov v rade, keď boli zrážky podpriemerné. Ak sa počasie nezlepší, nadchádzajúca úroda môže byť ešte horšia, povedal K. Holland.

„Zdá sa, že pokračujúce sucho v Európe, predovšetkým v najväčšej oblasti produkcie olivového oleja v Španielsku, spôsobilo celosvetový nedostatok,“ uviedol prezident Austrálskej asociácie pre olivový olej David Valmorbida. K problémom v dodávateľských reťazcoch sa tak podľa analytikov pridáva ešte dopyt, čo situáciu zhoršuje.

Dopyt je vysoký

Dopyt po olivovom oleji je v posledných rokoch veľmi vysoký. Ceny sa výraznejšie zvyšujú od roku 2020, keď ľudia začali pre obmedzenia zavedené v snahe zbrzdiť šírenie nákazy koronavírusom viac jesť a variť doma, povedal Valmorbida. Situáciu zhoršila aj vojna na Ukrajine, pretože Ukrajina je kľúčovým dodávateľom slnečnicového semena na svetový trh. Slnečnicový olej sa síce využíva na prípravu pokrmov celosvetovo menej ako olej olivový, aj tak ale patrí k dôležitým ingredienciám, najmä v niektorých častiach sveta.

„Spotrebitelia už začali výrazne znižovať spotrebu olivového oleja – jednak tým, že s ním viac šetria, ale tiež tým, že prechádzajú na rastlinné alebo semenné oleje či rôzne olejové zmesi,“ uviedol Valmorbida. Základný dopyt po olivovom oleji ako zdravom a prírodnom produkte ale podľa neho zostane takmer za každú cenu.

„Ak nezačne viac pršať, mohli by sme aj naďalej vidieť historicky zvýšené ceny na úrovni piatich eur za kilogram alebo aj nad ňou až do zberu v sezóne 2023/24,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Sucho spôsobilo prepad produkcie olivového oleja v Španielsku