Západné štáty zasiahli Rusko balíkom sankcií, ktorý je taký bezprecedentný, že ho ruský prezident Vladimir Putin opísal ako „vyhlásenie vojny“. Urobili tak v nádeji, že okrem opatrení cielených na Ruskú centrálnu banku a finančné inštitúcie, by zmrazenie aktív a zákazy cestovania prinútili mocných oligarchov a členov Putinovho blízkeho okruhu ľudí, aby ovplyvnili ruského lídra s cieľom odvolať inváziu. Niektoré štáty si dokonca mysleli, že sankcie možno spôsobia zvrhnutie režimu, píše pre The Guardian Olga Chyzhová, docentka Univerzity v Toronte.
Predčasná radosť
Zatiaľ čo sa svet radoval z konfiškácie luxusných jácht a horských chát, ruskí vojaci naďalej postupovali smerom dovnútra Ukrajiny a útočili na jej mestá. Iba dvaja z ľudí postihnutých sankciami zdržanlivo vyjadrili svoj nesúhlas s vojnou – čo podľa autorky len sotva predstavuje výtlak, ktorý si západ predstavoval.
Ruskí oligarchovia na V. Putina nebudú vyvíjať tlak, ani teraz, ani v blízkej dobe. Budú ticho sledovať, ako sa im zmenšuje bohatstvo a majetok. Západ pochopil koncept oligarchov v modernom Rusku zle a to týchto mocných aktérov necháva ešte viac odkázaných na štát – alebo prezidenta – než na akýkoľvek vplyv zvonku.
To, čo západ nazýva „ruskými oligarchami“, nie je homogénna skupina, pokiaľ ide o ich záujmy, funkcie v rámci štátu alebo politický vplyv. Tí, ktorí majú priamy prístup k prezidentovi, sa delia na dve rozsiahle kategórie: ekonomických oligarchov a vodcov.
Ekonomickí oligarchovia
Táto prvá skupina sú v podstate zmocnenci, ktorí spravujú každodenné operácie týkajúce sa rôznych odvetví v rámci ruského hospodárstva, akými sú bankovníctvo alebo ťažba ropy. Za nevkusným dekorom, súkromnými lietadlami a extravagantnými párty sa skrývajú dva dôležité faktory, ktoré túto skupinu charakterizujú: ich závislosť od statusu quo a celkový nepomer medzi ich bohatstvom a politickým vplyvom.
Pozícia ekonomických oligarchov v rámci ruskej spoločnosti je prekvapivo neistá, píše autorka, keďže plne závisí od ich vzťahu s V. Putinom. Ich najväčším aktívom je ich osobná blízkosť k V. Putinovi, čo je niečo, čo nevedia predať svojim deťom, ani si uchovať v prípade toho, že by Putinov režim skončil. Doména týchto oligarchov je výlučne ekonomická, a preto sa od nich očakáva, že sa nebudú miešať do politiky. Pokiaľ ide o ekonomických oligarchov samotných, podpora V. Putina a podpora toho, aby ostal pri moci, im zaručuje ich bohatstvo a bezpečie.
Autorka vysvetľuje, že pokiaľ si plnia svoju časť dohody a nemiešajú sa do politiky, môžu si ponechať svoje zostávajúce aktíva v Rusku. Ak by verejne prehovorili, riskovali by stratu svojho zostávajúceho majetku a možno by takisto čelili obvineniam z trestného činu a trestnému stíhaniu. Ak sa však vzdajú svojich západných aktív, ekonomickí oligarchovia môžu stratiť ešte viac, keby sa začali vyjadrovať proti vojne. Preto ostanú ticho, dodala autorka.
„Vodcovia“
Druhá skupina, tzv. vodcovia, pozostáva z Putinových petrohradských politických kontaktov. Pôvodne ide o predstaviteľov stredného manažmentu, správcov na nízkej úrovni, členov špeciálnych jednotiek, vedcov, športovcov a kriminálnikov. Títo jedinci v súčasnosti zastávajú kľúčové vládne funkcie a iné pozície moci. Sú to Putinovi najvernejší podporovatelia a takisto majú najväčší politický vplyv.
Podľa autorky je táto skupina ideologicky konzervatívna a voči západu nepriateľská. Na ekonómiu pozerajú ako na nástroj štátu a západne sankcie ich neznepokojujú. Naopak, hroziacu izoláciu Ruska a nútený návrat ekonomických oligarchov do Ruska vnímajú ako výhodu. Sebestačnosť a izolácia uľahčujú represiu a ďalej posilňujú ich status. Vodcovia zatiaľ nemajú dôvod V. Putina odstaviť, keďže plní ich sen o nekompromisnom policajnom štáte, vysvetľuje autorka.
Zrada sa zatiaľ nekoná
Centrálnym nedostatkom západných sankcií je premisa toho, že vytvorenie ekonomického tlaku na blízky okruh ruského prezidenta zapríčiní to, že jeho predstavitelia budú požadovať zmenu. Ekonomickí oligarchovia pociťujú nejaké škody, no obe skupiny budú len ticho pozerať a jedna skupina bude dokonca tlieskať tomu, ako ruskí vojaci obkľúčia ukrajinské mestá.
Podľa autorky sankcie dosiahnu to, že oslabia ruské hospodárstvo a tým aj jeho vojenskú kapacitu. Je to iba otázkou času, kedy štát nebude ďalej schopný platiť svojim zamestnancom, akými sú doktori, učitelia, správcovia, ale aj polícia a vojensko-priemyselný komplex.
Či to bude trvať týždne alebo mesiace záleží na tom, ako Rusko na stôl vyloží svoje posledné karty, akými je spolupráca s Čínou, a ako účinne využije svoje existujúce monopoly v oblasti zdrojov. Zatiaľ bude Putinova vojna ďalej bez obmedzenia pokračovať, uzavrela autorka.