Krymské úrady si od ruskej anexie sľubujú prílev ruských turistov. Už v tohtoročnej letnej sezóne ich očakávajú okolo šesť miliónov. Vlani miestne hotely a penzióny ubytovali približne rovnaký počet hostí, z ktorých však až dve tretiny boli z Ukrajiny. Ich predpokladaný výpadok majú nahradiť Rusi.
V očakávaní turistického boomu sa ruskí investori hrnú na Krym, napísala agentúra Interfax. Záujem je o nákup hotelov i bytov, a to najmä na južnom pobreží Krymu. Cena za dvojizbový byt sa pohybuje medzi 70- až 150-tisíc dolárov (51-tisíc až takmer 110-tisíc eur). Väčšina záujemcov žije v Moskve, kde sú ceny nehnuteľností podstatne vyššie.
Právne podmienky pripravovaných kúpnych zmlúv sú však podľa ruských i ukrajinských médií sporné. Podľa právnikov vládne v justičnom systéme Krymu po ruskej okupácii chaos a akékoľvek zmluvy uzavreté v takýchto podmienkach môžu mať dohru v podobe zdĺhavých súdnych sporov.
Niektorí majitelia nehnuteľností navyše pred ruskou okupáciou odišli na Ukrajinu a budú chcieť uplatniť právo na svoj majetok. Pritom nie je jasné, či sa majú riadiť ukrajinskými alebo ruskými zákonmi.
Krymské letoviská sú v Rusku populárne už od cárskych a sovietskych čias. V ére Sovietskeho zväzu trávili na Kryme dovolenku státisíce odborárov. Svoje rezidencie mali na polostrove aj všetci sovietski vodcovia.
Aktualizované 6. apríla 2014 o 14.05
Rusko na Kryme znárodnilo niekoľko honosných rezidencií, ktoré využívali najvyšší predstavitelia samostatnej Ukrajiny, bývalého Sovietskeho zväzu a zahraniční štátnici. Oznámila to v nedeľu rozhlasová stanice Echo Moskvy.
Do súpisu ruského štátneho majetku sa podľa rádia dostala aj rezidencia Zaria v kúpeľnom komplexe Foros na južnom cípe Krymu, kde bol počas pokusu o prevzatie moci konzervatívnym krídlom komunistickej strany v roku 1991 internovaný sovietsky prezident Michail Gorbačov. V rovnakom objekte v posledných dvoch rokoch dovolenkoval aj nedávno zvrhnutý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.
Zoštátniť majú podľa moskovského rozhlasu aj slávny Livadijský palác v Jalte, kde sa v poslednom roku druhej svetovej vojny konalo historické stretnutie amerického prezidenta Franklina Delano Roosevelta, britského premiéra Winstona Churchilla a sovietskeho vodcu Josifa Stalina.
Neďaleko Forosu previedli ruskí úradníci do vlastníctva štátu rezidenciu bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka, a to vrátane včelích úľov, o ktoré sa hrdina prozápadnej oranžovej revolúcie z roku 2004 nadšene staral.
V susednom zoštátnenom objekte našla v roku 2008 počas vojny Gruzínska s Ruskom útočisko manželka vtedajšieho gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho.
Zoštátneniu sa nevyhol ani Jusupovský palác, kde v roku 1945 počas Jaltskej konferencie žil Stalin. Do vlastníctva ruského štátu prešli aj luxusné vily v krymských letoviskách Jevpatoria, Feodosia a Alušta. Všetky objekty teraz skúmajú ruskí odborníci a finanční experti, ktorých dobrozdanie je potrebné na zaradenie nehnuteľností do súpisu štátneho majetku, uviedla stanice Echo Moskvy.