Aktualizované 8.2.2012 o reakciu SaS k iniciatíve M.Dzurindu

Viac Igora Matoviča, menej konzervatívcov

Odchod časti kandidátov z listiny Obyčajných ľudí a nezávislých osobností je spečatený. Dôvodom je spor o test na detektore lži, ktorý chcel Igor Matovič naordinovať dlhoročným politikom Petrovi Zajacovi a Vladimírovi Palkovi. Stiahnutie kandidatúry dnes osobne potvrdili okrem tejto dvojice aj Ondrej Dostál, František Mikloško, Martin Mojžiš, Štefan Bučko a Eugen Korda. Dovedna predbežne odchádza 24 ľudí, z toho dvadsiatka sú ľudia z OKS a KDS.

Politológovia sa zatiaľ nezhodujú, aký efekt vo voľbách zaznamená nekompromisný postup I. Matoviča. Michal Horský pre agentúru SITA povedal, že šance Obyčajných ľudí dostať sa do parlamentu sa znížili a nemusia prekonať nielen päťpercentnú, ale ani trojpercentnú hranicu. Ján Baránek z agentúry Polis Slovakia si naopak myslí, že I. Matovič môže situáciu zvládnuť. "Matovič to vie odkomunikovať takým spôsobom, že ľudia sa môžu s jeho argumentmi stotožniť, takže je možné, že mu to neuškodí," vyhlásil.

Okrúhle stoly pravice nebudú

Ministerstvo eurofondov

Exminister financií Ján Počiatek zo Smeru-SD sa dnes prihováral za vytvorenie samostatného ministerstva pre eurofondy. Tvrdil, že jednotlivým operačným programom sa na viacerých ministerstvách venuje okolo 2 000 ľudí, čo je zbytočná duplicita.

Práve za bývalej vlády Roberta Fica sa riadenie eurofondov postaralo o nejeden spor medzi vtedajšími vládnymi stranami Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS. Rokovanie vlády o tom, ako rozdeliť správu operačných programov medzi ministerstvá ovládané Smerom či SNS,  trvalo v októbri 2006 celú nedeľu. Nakoniec sa zvýšil počet programov, aby bolo možné dosiahnuť dohodu.

Ján Slota by pripravil odchod z eurozóny

Predseda SNS Ján Slota hovorí, že Slovensko by malo čo najskôr chystať vystúpenie z eurozóny a návrat ku korune, kým je ešte čas. Zopakoval tiež, že Slovensko by nemalo pristupovať k novému záchrannému fondu ESM.

Predsa len spoločné vystúpenie

Aj keď nie priamo ku Gorile a nie všetci členovia širšieho vedenia SDKÚ-DS, predsa len aspoň prvá trojica kandidátov - Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš a Lucia Žitňanská dokázala spoločne usporiadať tlačovú konferenciu. M. Dzurinda varoval pred jednofarebnou vládou Smeru-SD či dokonca ústavnou väčšinou Smeru a SNS. Zamýšľal sa tiež nad „holandským modelom“ vládnutia – teda keby jedna z koaličných strán mala problém s podporou eurovalu, ten by prešiel vďaka dohode s opozíciou.

Stredopravé strany vyzýval na spoluprácu a nadhodil myšlienku zorganizovať ich spoločné stretnutie. Ministerka spravodlivosti L. Žitňanská doplnila, že kto vo voľbách nevolí, hlasuje za Roberta Fica.

Smer stále hovorí o dvoch stranách

Predseda Smeru-SD Robert Fico zas tradične varoval pred „pravicovým zlepencom“ a vyzval na vytvorenie vlády dvoch strán. Opäť ale nepovedal, kto by mal byť tou druhou stranou. Aj keď sa o politikoch z nových zoskupení vyslovil ako o „polobláznoch“, prípadnú povolebnú spoluprácu ešte priamo nevylúčil s nikým.

Okrúhle stoly nebudú

Ponuku od M.Dzurindu na spoločné stretnutie šéfovia KDH a Mosta-Híd neprivítali s nadšením. Béla Bugár vyhlásil, že na užšiu spoluprácu je už neskoro. A pripojil poznámku, že päť týždňov pred voľbami si nevie predstaviť, že naraz tí, ktorí sa pred dvoma mesiacmi neozvali a nemali vôľu, zrazu tú vôľu mali. „Občania neočakávajú okrúhle stoly, ale ekonomické riešenia na tvorbu pracovných miest a boj s korupciou,“ odkázal zas Ján Figeľ. SaS rovno odkázala, že spolupráci pravice by pomohla výmena "presluhujúcich politikov".

Skončí Mikuláš Dzurinda ako Julija Tymošenková?

Takúto možnosť nenačrtol expremiérovi len tak hocikto, ale predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Reagoval tým na vyhlásenie lídrov SDKÚ-DS, že vláda vedená Smerom-SD by po voľbách Š. Harabina podržala na čele súdu.

„Dzurinda, Mikloš a Žitňanská útočia na nezávislosť justície len preto, že sa obávajú svojej prípadnej zodpovednosti pred súdmi za úplatkársku modrú Gorilu. Aby nenasledovali osudy politikov - chorvátskeho Sanadera, rumunského Nastaseho či ukrajinskú Tymošenkovú, chcú presadiť svojich politicky poslušných policajtov, prokurátorov a sudcov,“ odkázal im predseda Najvyššieho súdu. Danielovi Lipšicovi to v minulosti povedal viac po lopate.

Okrúhle stoly pravice nebudú

Sporné bilbordy

SNS v balíku nových bilbordov priostrila. Na plagátoch zobrazuje policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka ako Mickey Mousea, Viktora Orbána na potápajúcej sa loďke a dva útočiace na rómsku menšinu s nápismi „Matovič chce dostať Cigánov do parlamentu! Len aby ste to vedeli ..." a "dokedy budeme doplácať na Cigánov? Zmeníme to!"

Možno by sa dalo očakávať, že takéto bilbordy o Rómoch sa stanú terčom kritiky či odsúdenia. Ale nič takého sa zatiaľ neukázalo.

Okrúhle stoly pravice nebudú

Facebook SNS

Aktivisti sa pokúšali zamknúť parlament

Niekoľko desiatok demonštrantov sa dnes pokúsilo zabrániť poslancom odísť z parlamentu. Aktivista Róbert Mihály skúšal zamknúť dvere reťazou, nedovolila mu to však bezpečnostná služba. "Pokiaľ nepôjdu politici do Leopoldova, tak príde Leopoldov k politikom," vysvetľoval svoj úmysel. Protestujúci sa tiež snažili pred budovou vytvoriť živú reťaz.

Okrúhle stoly pravice nebudú

Voľby bez balastu je stručný prehľad diania pred parlamentnými voľbami, zverejňovaný každý pracovný deň na eTREND.sk.

Staršie články nájdete tu.

Foto - SITA / Jozef Jakubčo

Ilustračné foto - SITA / Marián Peiger, SITA / Ľudovít Vaniher

Ilustračné foto na titulke - SITA / Marián Peiger