Dvaja sudcovia sa vzdali funkcií, ďalší štyria majú pozastavený výkon, jeden minulý rok odišiel do starobného dôchodku, dvaja boli preložení, jeden uspel vo výberovom konaní. Tri sudkyne sú na materskej dovolenke a ďalší dvaja sú dlhodobo práceneschopní. Taká je súčasná situácia na Okresnom súde Bratislava I, ktorý je najvyťaženejším okresným súdom na Slovensku. Situáciu rieši jeho predseda Ján Golian aj s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí).
Prázdne kancelárie a pribúdajúce spisy na stole vytvoril aj „svet Mariana Kočnera“ . Ten komunikoval s viacerými sudcami a snažil sa ovplyvňovať procesy na súde vo svoj prospech. Personálne otázky, ako napríklad výber nových sudcov rieši Súdna rada SR, na starosti má aj ich dočasné preloženie. Pri nováčikoch sa ale musí preverovať aj takzvaná sudcovská spôsobilosť, teda či nemajú rizikové kontakty ako ich kolegovia, ktorí sa objavili v komunikácii cez aplikáciu Threema.
Predseda víta, že sa o situáciu zaujíma ministerka spravodlivosti, konanie, či skôr nekonanie súdnej rady hodnotiť nechce. „ S ministerkou spravodlivosti som osobne rokoval a oboznámil som ju s presným stavom na tunajšom súde, pričom mi prisľúbila pri riešení situácie pomoc. Zároveň si dovolím uviesť, že vítam jej postoj. Nemyslím si, že mi prináleží komentovať a hodnotiť činnosť súdnej rady,“ povedal.
Hosťujúci sudca
„Do úvahy prichádza viacero riešení. Napríklad by sa dal využiť inštitút hosťujúceho sudcu, ale musia byť k tomu vytvorené predpoklady. Vnímam to, že tá situácia je kritická a treba to vyriešiť,“ uviedla k súčasnému stavu ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Okresný súd Bratislava I by sa mohol dočkať pomoci aj zo strany Súdnej rady SR.
Kým však ešte pred mesiacom tento bod programu figuroval na webovej stránke rady, v súčasnosti tam už téma nie je zaradená. Súdna rada pritom môže odobriť napríklad dočasné preloženie sudcov v prípade potreby, rieši tiež vstup nováčikov do systému a všetky ďalšie personálne záležitosti.
Sudcovia, sudkyne a Kočner
Do personálnych problémov sa dostali súdy po policajnej akcii z vlaňajšieho leta, ktorá bola namierená voči viacerým sudcom. Dôvodom bolo vyšetrovanie, ktoré prinieslo preverovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Následne sa rozbehli disciplinárne konania a aj zmena legislatívy, ktorá umožnila kompetentným zasiahnuť už pri podozreniach.
Z talára sa porúčala napríklad Miriam Repáková. Jej meno sa spája s Marianom Kočnerom v súvislosti s kauzou Technopol. Krátko po nej odišiel aj sudca Vladimír Sklenka, ktorý s Kočnerom komunikoval najviac z celej skupiny a v súčasnosti spolupracuje s políciou.
Ruku k dielu podľa polície priložila aj sudkyňa Denisa Cviková, ktorá mala pomáhať svojej kolegyni z Okresného súdu Bratislava V Zuzane Maruniakovej. Druhá menovaná rozhodovala na prvom stupni o kauze miliónových zmeniek televízie Markíza a dala za pravdu Kočnerovi.
Cviková bola počas vyhlásenia rozsudku v pojednávacej miestnosti, hoci pracovala na úplne inom súde. Jej účasť preukázali zábery televízie Markíza, ktoré ju zachytili pri vstupe do súdnej siene. Sudkyňa argumentovala, že tam bola iba ako morálna podpora.
Jej verzii zjavne neuverili ani vyšetrovatelia, ktorí ju obvinili ešte v marci a momentálne je vo väzbe.
Threema a veľké ryby
Mozaiku poskladala do značnej miery komunikácia cez šifrovanú aplikáciu Threema. V nej sa spomínajú ďalšie okolnosti či detaily fungovania justičnej skupiny. Kočner sa podľa správ, ktoré stále popiera, zaujímal o viaceré prípady, od kauzy Technopol, naprieč televíznymi zmenkami, kde žiadal takmer 70 miliónov eur, až po svoje prepustenie z väzby po zadržaní.
V skupine, ktorá podľa polície s človekom z mafiánskych zoznamov komunikovala, je aj niekdajšia štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská. Tá mala pre Kočnera osobne dozerať na viaceré prípady. Úkolovala pri rozhodovaní aj spomínanú Maruniakovú. Jankovská svoju vinu odmietla, ani jej to však nepomohlo a momentálne je právoplatne vo väzbe.
Zadržali aj vtedajšiu dočasnú šéfku Najvyššieho súdu SR Jarmilu Urbancovú. Súd v jej prípade väzbu odmietol, stíhanie však pokračuje na slobode.