Brazília spomedzi svojich susedov v južnej časti amerického svetadielu vyčnieva. Radí sa do hospodárskeho klubu BRICS, ktorý združuje krajiny s rýchlym hospodárskym rastom. Do polovice storočia by tak popri Rusku, Čine Indii a Južnej Afrike mala patriť medzi dominantné ekonomiky sveta.
Napriek tomu, že časť ekonómov čoraz častejšie spochybňuje závery investičnej banky Goldman Sachs, ktorá zoskupenie predurčila na dominantnú pozíciu ešte v roku 2001, a investori začínajú triezveť, zatiaľ platí, že Brazília bohatne.
Podľa Medzinárodného menového fondu činí HDP krajiny vyše 2,5 bilióna dolárov a v porovnaní s inými štátmi sveta je na siedmom mieste. Pri prepočte na hlavu ide o čiastku zhruba 12,5-tisíc dolárov, čo je síce o 5-tisíc viac ako pred dekádou, no v tomto porovnaní sa krajina nachádza stále až na chvoste siedmej desiatky.
A Brazília spomalila. Kým ešte v roku 2010 medziročne narástol HDP o 7,5 percenta, rok na to išlo o 2,7 percenta a v roku 2012 už iba o necelé percento. V minulom roku sa potom rast zrýchlil na 2,3 percenta.
Na druhej strane, za posledné desaťročie až pätina obyvateľov 200-miliónového štátu rozšírila zástup strednej vrstvy a dopyt po výrobkoch či službách sa neustále zvyšuje. Ponuka nestíha držať krok s dopytom, čoho dôsledkom sú premrštené ceny.
Cheeseburger za sedemnásť dolárov
Môže za ne aj to, že Brazília sa snaží podporiť domácu produkciu vysokými daňami na výrobky z cudziny. Drahé je tak všetko od spotrebnej elektroniky až po hamburgery. Big Mac stojí 6,28 dolára, iPhone 5S sa predáva od 1 250 dolárov. Na Slovensku zhruba od 550 eur, čo je 745 dolárov.
„Brazília je neuveriteľne drahá. Ak váš rozpočet nezruinuje let či hotel, čoskoro tak spraví 10-dolárový caipirinha kokteil (národný drink), cheeseburger za sedemnásť dolárov či 35-dolárová pizza,“ písala o cenách v dejisku šampionátu agentúra AP a prízvukovala, že šlo o ceny ešte pred jeho otvorením. Špekulanti ich v priebehu môžu ešte zvyšovať.
Na zvýšený záujem a prílev turistov zareagovali okrem iných aj hotely. Tie, ktoré ležia v dejisku majstrovstiev, zdvihli cenu za ubytovanie aj viac ako dvojnásobne a priemerná cena za noc sa tak šplhá k 450 dolárom. V Riu by sa tak podľa AP mali návštevníci pripraviť na to, že denne minú 682 dolárov.
A nejde pritom len o syndróm Ria, aj ostatné hostiteľské mestá sú predražené. Vo Fortaleze odhaduje AP denné náklady na 602 dolárov, v Manaus na 554 a v Sao Paule na 477 dolárov.
Za veľa peňazí málo muziky
Turisti musia počítať s tým, že kvalita služieb ani pri takýchto cenách nebude ohurujúca. Ešte pred začiatkom majstrovstiev sa na verejnosť dostala kauza spojená s nevyhovujúcimi potravinami v hoteloch, kde mali byť ubytované výpravy Anglicka a Talianska.
Úrad na ochranu spotrebiteľov Procon odhalil v hoteli Portobello v Rio de Janeiro, kde bývajú Taliani, 25 kilogramov cestovín, kreviet, lososieho mäsa či margarínu, ktoré boli po dátume spotreby. Približne rovnakému množstvu potravín chýbalo označenie expirácie. V hoteli Royal Tulip, kde je ubytovaný anglický tím, objavili zhruba dva kilogramy nevyhovujúcich potravín.
Procon je znepokojený počtom zariadení, ktoré porušili hygienické normy. „Je neprijateľné, aby hotel ako Portobello skladoval staré potraviny. Je to jeden z dvoch najväčších hotelov v Riu, ktorý bude hostiť medzinárodné tímy, a drží krevety, mäso a cestoviny po dátume spotreby,“ citovala šéfa úradu Fabia Dominga štátna tlačová agentúra Agencia Brasil.
Hotel sa však bránil, že kontrolóri našli jedlo, ktorému vypršala záruka len deň pred ich príchodom, bolo určené na likvidáciu a žiadne nebezpečné či podozrivé potraviny sa na stoly zákazníkov nedostali.
Nešlo o ojedinelý prípad pochybenia. Inšpektori rozbehli rozsiahlu akciu a nedostatky našli vo viacerých hoteloch, reštauráciách, pekárňach či supermarketoch.
Hotelom okrem hygienických prešľapov vyčítali napríklad aj to, že neponúkajú kondómy s informáciami o riziku pohlavne prenosných chorôb, ako im to ukladá zákon. V krajine žije podľa odhadov 600-tisíc nakazených vírusom HIV či ochorením AIDS. (Oveľa väčší pozor si prípadní sexturisti museli dávať v dejisku predošlého šampionátu. V Juhoafrickej republike žije až 5,6 milióna nakazených, čo predstavuje viac ako sedemnásť percent všetkých jej obyvateľov.)
Nie všetky kontrolované zariadenia mali nedostatky. Úrad vyzdvihol hotel, v ktorom je ubytovaná holandská reprezentácia a kontrolou prešiel bez problémov.
V histórii zatiaľ najdrahší šampionát čelí doma vlne kritiky a demonštrácie v uliciach neutíchli ani po jeho začiatku. Časti obyvateľov prekáža, že sa na jeho usporiadanie minulo štrnásť miliárd dolárov, z toho väčšina na postavenie nových štadiónov, využiteľnosť ktorý je po MS otázna.
Dokončovali sa v hektickom tempe, na stavbách zahynulo niekoľko robotníkov, čo protesty zintenzívnilo a panovali aj obavy, že Brazílčania ich dokončenia načas nestihnú. Peniaze mohli ísť podľa odporcov šampionátu radšej na vybudovanie infraštruktúry či do zdravotníctva.