Farmaceutická spoločnosť AstraZeneca sa naďalej snaží rozptýliť pochybnosti, ktoré vznikli okolo výsledkov testov jej vakcíny proti Covidu-19, ktoré vyvíja v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Šéf francúzskej pobočky firmy Olivier Nataf dnes vyhlásil, že je situácia „všeobecne povzbudivá", niektorí experti však vzniesli obvinenie, že spoločnosť účelovo vyberala dáta z poslednej fázy testov, aby dosiahla deklarované účinnosti, napísal server magazínu Politico.
Spoločnosť v pondelok oznámila, že mal jej preparát v poslednej fáze testov v priemere 70 percentnú účinnosť. Tieto závery pochádza z dát od dvoch testovaných skupín. V prvej z nich testy podstúpilo asi 9-tisíc ľudí, ktorí dostali dve plné dávky vakcíny. U nich sa preukázala 62 percentná účinnosť. U druhej skupiny o 2 741 ľuďoch sa potom účinnosť vyšplhala na 90 percent po tom, čo najprv dostali polovičnú dávku a následne plnú druhú dávku.
AstraZeneca oznámila, že jej vakcína potrebuje ďalšiu štúdiu
K aplikácii polovičné dávky u druhej testovanej skupiny pritom došlo omylom a experti tvrdia, že to je jeden z problémov, ktoré na testy vakcíny vrhá tieň. Vláda USA kvôli tomu začala skúšobný proces lepšie skúmať a šéf vládneho tímu pre podporu vývoja a distribúciu koronavírusových vakcín Moncef Slaoui verejne uvažoval, či by vysoká účinnosť v druhej skupine nemohla byť pripísaná na fakt, že v nej nebol nikto starší ako 55 rokov. Riaditeľ AstraZeneca pritom už vo štvrtok vyhlásil, že spoločnosť kvôli omylu v testoch zrejme vykoná ďalšie globálne štúdie účinnosti.
Špecialistka na zdravotnícky výskum Hilda Bastianová k tomu na serveri Wired napísala, že pochybnosti vzbudzuje aj práca spoločnosti s dátami z poslednej fázy klinických testov. Predkladané výsledky o účinnosti totiž vychádzajú z poznatkov od niekoľkých podskupín testovaných osôb z Brazílie a Británie, pričom nie je jasné, prečo výskumníci zvolili práve tie. Spoločnosti Pfizer či Moderna pritom informovali verejnosť o výsledkoch u celého testovanej vzorky ľudí. Podľa Bastianovej tak teraz nemožno s istotou povedať, či AstraZeneca nevybrala niektoré časti výsledkov účelovo. Spoločnosť podľa nej takisto dostatočne nevysvetlila, ako sa dostala ku konečnej 70 percentnej účinnosti svojho preparátu.
It pains me to say this, but... I think the claims made for the Oxford/AstraZeneca Covid-19 vaccine are on *very* shaky ground. We should wait for a solid large trial. My latest @WIRED https://t.co/BKJfaQS1nc With a timeline & extra sources here: https://t.co/ZaeheAgtEP
— Hilda Bastian (@hildabast) November 25, 2020
AstraZeneca vo štvrtkovom vyjadrení vyhlásila, že testy „zodpovedali najvyšším štandardom" a že ich výsledky v najbližších týždňoch zašle na vydanie v recenzovanom odbornom časopise. Neuviedla však, či pošle na posúdenie odbornej verejnosti všetky dáta z finálnej fázy testovania a nevyjadrila sa ani k obvineniam vzneseným Bastianovou.
Medzi odborníkmi a politikmi pritom rastie obava, že pochybnosti ohľadom schvaľovacieho procesu jednej z vakcín by mohli poškodiť aj povesť ďalších preparátov. V obyvateľstve mnohých krajín pritom podľa prieskumov už teraz rastie nedôvera voči vakcinácii, hoci experti považujú očkovanie dostatočného počtu ľudí za zrejme jedinú cestu, ako navrátiť život na väčšine miest na svete k normálu.
Ochota dať sa zaočkovať proti ochoreniu Covid-19 mierne narástla
Pochyby sa preto dnes pokúšal rozptýliť aj britský minister pre bývanie Robert Jenrick, podľa ktorého nie je dôvod, aby sa ktokoľvek obával o vierohodnosť dát predložených AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou, pretože je dôkladne posúdi štátne regulačné úrady. „Nemyslím si, že je dôvod mať prehnané obavy," povedal televízii Sky News. „Musí teraz dôjsť na nezávislé preskúmanie," dodal.