Podľa informácií TRENDU by malo v súvislosti s developerom, od ktorého si byt v rezidencii Bonaparte prenajíma premiér Robert Fico, prebiehať aktuálne vyše 30 daňových kontrol.

No radosť je predčasná. Minimálne napríklad podľa prezidenta daniarov Františka Imreczeho, a to aj v prípade nálezu daňových nedoplatkov. Ako vysvetľuje, pôjde často o transakcie spred roka 2014. Dovtedy neexistoval napríklad kontrolný výkaz DPH a vzhľadom na časté prevody na nekontaktných alebo zahraničných konateľov a zlučovanie firiem okolo L. Bašternáka, čo TREND zdokumentoval opakovane vlani, bude dopátranie sa podrobností z účtovníctva komplikované.

Daniari síce pri jeho rekonštrukcii využívajú metódu takzvaných pomôcok, kde sa snažia priblížiť k reálne vyrubenej dani na základe inak dostupných dokumentov a podľa toho buď daň dorubiť, alebo potvrdiť. No daň vyrátanú podľa pomôcok súdy alebo prokuratúra veľmi často vyradia z dôkazných prostriedkov, ako konštatuje samotný F. Imrecze. „Pretože daň vtedy nie je vyrubená na základe dokumentov od samotných subjektov.“

Prokuratúra aj súdy takýto postup zatiaľ odmietajú napriek faktu, že pri „rekonštrukcii“ daniari využívajú podklady od bánk či z katastra.

Účelové zlúčenie či prevod firmy na nekontaktného konateľa je pritom veľmi častým dôvodom takzvanej dôkaznej núdze u rôznych daňových káuz aj v súčasnosti. Keď zodpovední priznajú, že operácia sa aj im javí neštandardne, no nevedia ju dokázať.

Legislatíva na obmedzenie účelového zlučovania, napríklad firiem s daňovými nedoplatkami, sa už chystá. Práve dôkazná núdza je všeobecne veľkým problémom, ktorý bráni, aby sa Slovensko pohlo z rebríčka krajín s veľkým problémom korupcie smerom k viditeľnému zlepšeniu. Na nedostatok dôkazov upozornil opakovane nedávno aj exšéf vyšetrovacieho tímu Gorila Marek Gajdoš.

Od tohto roka však už môže Finančná správa využiť nový nástroj - inštitút zrýchleného vyrubovacieho konania, no ten sa vzťahuje len pre operácie po januári 2014. Daniari vtedy „rekonštruujú“ stratené účtovníctvo na základe kontrolných výkazov. Tie sa zaviedli práve od januára 2014.

„Tam bude veľmi ťažko už spochybniť vyrubenú daň ako dôkaz, pretože transakcie nám poslal subjekt dobrovoľne práve cez kontrolné výkazy a my sme na základe nich urobili analytickú prácu a odhalili prípadný podvod,“ spresňuje F. Imrecze. Dodáva, že s prokuratúrou už majú akceptovanie dohodnuté, až prvé prípady však ukážu, ako budú takýto dôkaz vnímať súdy.

L. Bašternák pritom neštandardné obchody s nehnuteľnosťami robil minimálne do konca roka 2015. Predával si ich v priebehu pár mesiacov opakovane medzi svojimi firmami, kde figuroval ako konateľ, prípadne aj sebe samému, niekedy aj za úplne rovnakú cenu. V novších obchodoch zrejme viac ako o DPH išlo podľa daňových odborníkov o optimalizovanie majetku či firemnej dane. Daniari by mali preverovať podľa zdrojov TRENDU aj tieto novšie obchody.