(Aktualizované 19.11. o 13:20)

Slovenská ekonomika sa odrazila od dna a v najbližších rokoch sa bude solídnym tempom liečiť z krízy. Po tohtoročnom prepade o takmer šesť percent by mala v budúcom roku výkonnosť hospodárstva stúpnuť o dve percentá a v ďalšom roku o ďalšie štyri. No boľavé jazvy v podobe vysokej nezamestnanosti a deficitného gazdovania verejnej správy ešte pár rokov pretrvajú. Vyplýva to z výročnej analýzy Economic Outlook, ktorú zostavila Organigácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Podobným tempom ako Slovensko vykročia do prvého pokrízového roku aj susedia, kopírujúc oživenie vo zvyšku Európy. V ďalšom roku by malo Slovensko začať vyčnievať a rásť o tretinu rýchlejšie ako zvyšok Vyšehradskej štvorky alebo Slovinsko. Celý región by mal zároveň rastom predbiehať priemer eurozóny a približovať sa tak jej ekonomickej úrovni.

Domácej ekonomike pomôže vyrásť najmä to, čo jej v čase prepadu neprospievalo: jej otvorenosť. HDP bude naberať rastové tempo v reakcii na oživenie u európskych obchodných partnerov. Oživenie si pritom nevyberie daň v podobe rastúcej inflácie – tá zostane na pomerne nízkych úrovniach.

To ocení napríklad armáda nezamestnaných, ktorí sa ocitli v ťažkej sociálnej situácii. Kríza vytiahla mieru nezamestnanosti z jednocifernej úrovne. Kulminovať by mala takmer na trinástich percentách v budúcom roku a jej znižovanie by malo byť len postupné.

Podobne ako konsolidácia verejných financií. Deficit hospodárenia verejnej správy sa bude v tomto i budúcom roku pohybovať okolo šiestich percent HDP a reálne znižovanie tvorby nového dlhu príde až v roku 2011. „Postupné odoznievanie protikrízových opatrení vlády tomu pomôže, ale budú potrebné ďalšie [konsolidačné] opatrenia,“ upozorňuje OECD.

No pokrízové bolesti nebudú len problém Slovenska. Najmä nezamestnanosť je všeobecný fenomén. „Ekonomické oživenie, ktoré sa šíri naprieč členskými štátmi OECD, je stále príliš nesmelé na to, aby zastavilo pokračujúci rast nezamestnanosti,“ analyzuje organizácia. V USA bude podľa nej toto číslo kulminovať v prvej polovici budúceho roka, eurozóna si na začiatok jeho klesania bude musieť počkať až do roku 2011.

Správa tvrdí, že oživenie je vlažné najmä preto, že ekonomickú aktivitu brzdia domácnosti a firmy, ktoré si konsolidujú financie a zbavujú sa dlhov. Práve zaostávanie produktivity za potenciálom sa postará o chýbajúci tlak na rast cien.

OECD: Slovenské oživenie s bolesťami

Foto na titulke - Braňo Molnár