Aktualizované 31.10.2011 o 15:04 o údaje Medzinárodnej organizácie práce
Eurozóna v budúcom roku dramaticky spomalí rast a jej hrubý domáci produkt sa zvýši len o 0,3 percenta. Vo svojej aktualizovanej prognóze to uviedla Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). V predchádzajúcom výhľade, ktorý je z mája, OECD predpovedala, že rast eurozóny dosiahne budúci rok dve percentá. OECD sa domnieva, že niektoré krajiny eurozóny rast neudržia. Kľúčový bude priebeh dlhovej krízy a predovšetkým to, či sa v eurozóne podarí obnoviť dôveru vo verejné financie. Ak sa to politikom nepodarí, eurozóna a ďalšie vyspelé krajiny môžu upadnúť do hlbokej recesie.
OECD svoju predpoveď vydáva len pár dní pred schôdzkou G20 v Cannes. Tá sa bude konať na konci tohto týždňa pravdepodobne sa zameria na hospodárske vyhliadky a podporu globálnej ekonomiky. Americké hospodárstvo podľa prognózy na budúci rok vykáže rast o 1,8 percenta, kým v májovej prognóze OECD počítala s rastom o 3,1 percenta. Rizikom je ešte výraznejšie oslabenie, a to nielen v USA. Či k nemu skutočne dôjde ale bude záležať na tom, či kríza okolo štátnych dlhov prestane negatívne ovplyvňovať finančné trhy. Organizácia zároveň vyzvala Európu, aby objasnila svoje protikrízové opatrenia.
Nezamestnanosť rastie
Negatívny výhľad na ekonomiku ponúkajú aj čerstvé čísla o pracovných miestach. Miera nezamestnanosti v Európskej únii v septembri stúpla na 9,7 percenta z augustových 9,6 percenta. V eurozóne sa zvýšila taktiež o 0,1 percentuálneho bodu na 10,2 percenta. Oznámil to dnes európsky štatistický úrad Eurostat. Podľa odhadov úradu bolo v septembri v Európskej únii bez práce 23,3 milióna ľudí, z toho 16,2 milióna v eurozóne. Najnižšiu mieru nezamestnanosti vykázalo Rakúsko (3,9 percenta) a najvyšší Španielsko (22,6 percenta).
Na Slovensku sa miera nezamestnanosti zvýšila na 13,5 percenta zo 13,4 percenta. Eurostat vo svojej správe tiež upozorňuje, že v Spojených štátoch v septembri miera nezamestnanosti dosahovala 9,1 percenta, zatiaľ čo v Japonsku v auguste predstavovala iba 4,3 percenta.
Ekonomika sa bude spamätávať ešte roky
Podľa správy Medzinárodnej organizácie práce bude trvať najmenej päť rokov, kým sa úroveň zamestnanosti dostane na úroveň spred krízy. Na to, aby miera nezamestnanosti klesla na úroveň spred roku 2008, by v nasledujúcich dvoch rokoch muselo vzniknúť najmenej 80 miliónov pracovných miest. Organizácia predpokladá, že sa podarí vytvoriť len polovicu z tohto počtu.
Rastie tiež riziko sociálnych nepokojov. Podľa správy sa zvýšilo spoločenské napätie v 45 zo 118 sledovaných krajín. Najväčšie je v Európe a arabských krajinách.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch