Budúci rok má rast ekonomiky zrýchliť na 3,7 percenta a v roku 2016 na 3,9 percenta. OECD prognózu aktualizovala pred samitom skupiny ekonomicky najsilnejších krajín G20, ktorý prebehne budúci týždeň v Austrálii. Správa sa zatiaľ venuje popredným ekonomikám, ucelenejší výhľad a analýzu sa chystá OECD zverejniť 25. novembra.

„Globálna ekonomika naďalej jazdí na pomalom rýchlostnom stupni,“ povedala agentúre Reuters nová hlavná ekonómka OECD Catherine Mann. Upozornila, že aj keď sa do roku 2016 zvýši tempo rastu na 3,9 percenta, stále bude pol percentuálneho boda pod dlhodobým priemerom.

Tempo rastu americkej ekonomiky má budúci rok zrýchliť na 3,1 percenta z tohtoročných 2,2 percenta, a to vďaka zlepšeniu na trhu práce, čo zvýši súkromné výdavky. Zrýchľovanie rastu podľa OECD oprávňuje americkú centrálnu banku (Fed) k zvyšovaniu úrokových sadzieb od polovice budúceho roka. OECD však varuje, že zvýšenie úrokov by mohlo vyvolať turbulencie na rozvíjajúcich sa trhoch.

Priaznivý výhľad americkej ekonomiky je v kontraste s výhľadom pre eurozónu, ktorá by tento rok mala vzrásť len o 0,8 percenta a budúci rok o 1,1 percenta. OECD tiež vyzvala Európsku centrálnu banku, aby naplnila svoje predchádzajúce sľuby, podľa ktorých urobí všetko pre oživenie ekonomiky, a začala preto nakupovať vládne dlhopisy.

Japonská centrálna banka by mala pokračovať v mimoriadnych stimulačných opatreniach, ktoré zaviedla minulý týždeň, až kým sa jej trvalo nepodarí zvýšiť infláciu. Mimoriadne uvoľnená menová politika by mala oslabiť kurz japonského jenu a zvýšiť vývoz. Tempo rastu japonskej ekonomiky by vďaka tomu malo budúci rok zrýchliť na 1,1 percenta z tohtoročných 0,9 percenta.

V Číne OECD očakáva budúci rok spomalenie tempa rastu na 7,1 percenta z tohtoročných 7,3 percenta. Čína sa snaží znížiť závislosť ekonomického rastu na vývoze a naopak posilniť vplyv sektora služieb.

Výhľad pre ďalšie veľké rozvíjajúce sa ekonomiky nie je jednoznačný. Krajiny, ktorých rast ťahali v poslednej dobe hlavne komodity, budú mať problém pre pokles cien ropy a ďalších surovín. Hrubý domáci produkt Brazílie sa má tento rok zvýšiť len o 0,3 percenta a budúci rok o 1,5 percenta. V Rusku, na ktoré doliehajú aj sankcie západných krajín, by rast mal budúci rok klesnúť na nulu z tohtoročných 0,7 percenta.