Zvýšenie otvorenosti krajiny k obchodu ide ruka v ruke s rastom životného štandardu v rozvojových i rozvinutých krajinách. Vyplýva to z ekonomického výhľadu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Voľný obchod podľa dokumentu priaznivo pôsobí na ekonomický rast a zvyšovanie príjmov, pretože prispieva k efektívnej alokácii zdrojov.

Ukazuje sa, že krajiny, ktoré majú finančný sektor úplne otvorený zahraničnému kapitálu, úspešne ťažia z osvedčených medzinárodných skúseností so systémom riadenia, praxe a z toho plynúcej efektivity. Vo všeobecnosti podľa OECD platí, že vďaka zvýšeniu pohybu pracovnej sily, kapitálu, informácií a obchodu expandujú inovácie v širšom slova zmysle, čo stimuluje rast produktivity najmä v menej rozvinutých krajinách. Obavy zo znižovania zamestnanosti vo vyspelých štátoch sa pritom nepotvrdzujú, tvrdia experti.

OECD upozorňuje, že ochrana upadajúcich odvetví nie je namieste a že plné výhody zvýšenej konkurencie na trhu práce sa prejavia až vtedy, ak sa bude môcť pracovná sila voľne premiestniť z neperspektívnych pozícií do nových odvetví. Strata zamestnania v dôsledku globalizácie a presunu do produktívnejších odvetví je oproti celkovému počtu rušených miest v ekonomike malá. V rozpore so všeobecne rozšíreným dojmom, že práca sa stala „neistou“, sa podľa údajov OECD priemerná doba, ktorú človek strávil v jednom zamestnaní, vo väčšine krajín OECD od začiatku 90. rokov predĺžila. Globalizácia si však vyžaduje pružnejší trh práce, nie ďalšie ochranné opatrenia, ubezpečuje OECD. Podľa jej expertov systém financovania univerzitného vzdelania nemôže byť viac založený na predpoklade, že vysokokvalifikovaní pracovníci zostanú v krajine.