Odvolací súd v Holandsku zamietol odvolanie Ruskej federácie proti arbitrážnemu rozhodnutiu, podľa ktorého krajina musí vyplatiť 50 miliárd dolárov bývalým akcionárom teraz už neexistujúcej ruskej ropnej spoločnosti Jukos.
Verdikt prišiel po rokoch právnych sporov na holandských súdoch ohľadom pôvodného rozhodnutia arbitrážneho tribunálu v Haagu. Ten v roku 2014 dospel k záveru, že Rusko porušilo svoje medzinárodné záväzky, pretože podniklo kroky, ktorých cieľom bol krach firmy Jukos. Tá bola v minulosti najväčšou ropnou spoločnosťou v Rusku, akcionárov však mala aj v zahraničí.
Arbitrážne konanie proti Rusku začali už v roku 2005 traja veľkí akcionári Jukosu, a to spoločnosti Veteran Petroleum, Yukos Universal a Hulley Enterprises. Firmy argumentovali tým, že Rusko z politických dôvodov vznieslo voči Jukosu daňové požiadavky, ktoré nakoniec viedli k bankrotu podniku, napísala agentúra Bloomberg.
Verdikt odvolacieho súdu pravdepodobne nepovedie k okamžitému vyplateniu peňazí bývalým akcionárom. Rusko v minulosti uviedlo, že nie je povinné požadovanú sumu zaplatiť.
Hlavným vlastníkom Jukosu bol oligarcha a oponent Kremľa Michail Chodorkovskij. Ten býval aj najbohatším človekom v Rusku, v roku 2003 bol však zatknutý a o dva roky neskôr odsúdený na dlhoročné väzenie za daňové úniky a spreneveru.
Spoločnosť Jukos potom bola rozdelená a zoštátnená, väčšinu majetku získala pološtátna spoločnosť Rosnefť, ktorú riadil spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin.
Jukos potom v auguste 2006 vyhlásil bankrot. Chodorkovskij vyšiel z väzenia v decembri 2013, keď mu Putin udelil milosť. V súčasnosti žije v exile.