Vysoké odvody pološtátnej energetickej spoločnosti ČEZ v Českej republike, ktoré tento rok prekonajú viac ako štyri miliardy eur, pokryjú podľa analytikov podstatnú časť nákladov na riešenie energetickej krízy. Aj napriek tomu podľa nich odvody nemajú veľký vplyv na akcie firmy. Ich hodnotu teraz zvyšujú predovšetkým úvahy o možnej reštrukturalizácii ČEZ.

Skupina ČEZ odvedie tento rok štátu 4,2 miliardy eur. Pôjde o kombináciu odvodov z bežných a mimoriadnych daní, či odvodov a výplaty dividendy z minuloročného zisku. V tejto súvislosti ČEZ očakáva za tento rok čistý zisk očistený o mimoriadne vplyvy vo výške 1,3 až 1,7 miliardy eur.

Vysoké odvody do štátnej pokladnice

Odvody ČEZ do štátnej pokladnice pokrývajú podľa analytika Capitalinked Radima Dohanla podstatnú časť štátnych nákladov na kompenzácie v rámci vysokých cien energií. Zdôraznil, že tento stav platí aj v súčasnej podobe akcionárskej štruktúry energetickej firmy, keď v nej 70 percent podielu drží štát a zvyšok súkromní vlastníci. „Nie je spravodlivé zoštátniť ČEZ,“ povedal. Česko a ďalšie európske štáty by podľa neho mali začať uvažovať o navýšení stropov z tržieb výrobcov. „Ceny elektriny a plynu na burzách sa už silne korigujú. Čím dlhšie necháme cenové stropy pri elektrine v platnosti, tým viac prehĺbime stav nedostatku elektriny na kontinente a nižšiu ochotu na riešenie úspor,“ podotkol Dohnal.

Vývoj cien na burze

Rekordné odvody ČEZ do štátnej pokladnice zatiaľ podľa analytika XTB Tomáša Cvernu nemajú príliš veľký vplyv na akcie spoločnosti na burze. Ich hodnota na pražskej burze totiž rastie, od začiatku januára si pripísali viac ako 16 percent. „Dôvodom rastu sú stávky investorov na zoštátnenie ČEZ, ktorí počítajú s vykúpením akcií. Ako sme však boli svedkami v minulom týždni, v hre je možno aj iný variant,“ vysvetlil Cverna. Pripomenul, že vláda zatiaľ žiadne podrobnosti nezverejnila, pretože by tým mohla ovplyvniť vývoj cien akcií na burze.

Vlani hodnota akcií ČEZ značne kolísala - začínali zhruba na úrovni 34,36 eura, maximum 51,21 eura dosiahli v júni a minimá 31,16 eura v októbri. Rok 2022 uzavreli na úrovni 32,42 eura a dnes sa pohybovali okolo 3,83 eura za akciu.

„Novo zverejnený výhľad čistého zisku vnímame pozitívne a z krátkodobého hľadiska by mohol mať na akcie ČEZ kladný vplyv,“ povedal ČTK analytik spoločnosti Portu Marek Pokorný. „Z dlhodobého hľadiska bude ale pre akcie ČEZ kľúčové, aký bude ďalší vývoj ohľadom prípadného zoštátnenia,“ zdôraznil. Vlani podľa neho tlačili hodnotu akcií spoločnosti vládne opatrenia v energetickej kríze v podobe dane z neočakávaných ziskov a odvodov z nadmerných tržieb. Naopak vládne úvahy o transformácii firmy hodnotu akcií v súčasnosti zvýšili.

Česká republika má približne 70 percent akcií

Väčšinovým akcionárom ČEZ je štát, ktorý prostredníctvom ministerstva financií drží zhruba 70 percent akcií. Premiér Petr Fiala predtým uviedol, že vláda uvažuje o reštrukturalizácii ČEZ, pričom jednou z možností je rozdelenie firmy. Legislatívna rada vlády minulý týždeň nedoporučila kabinetu prijať návrh novely zákona o premenách obchodných spoločností a družstiev, ktorá sa zaoberá možným rozdelením ČEZ.

Ďalšie dôležité správy

Sídlo s logom energetického gigantu ČEZ v Prahe
Neprehliadnite

ČEZ do 10 rokov naberie takmer 3-tisíc pracovníkov do jadrovej energetiky