Odvetvie technológií pre výrobu takzvanej čistej energie čaká do konca desaťročia výrazný rast a vzniknú v ňom milióny pracovných miest. V správe nazvanej Energy Technology Perspectives 2023 to dnes uviedla Medzinárodná agentúra pre energiu. Globálny trh s dôležitými masovo vyrábanými technológiami pre čistú energiu bude mať podľa nej do roku 2030 hodnotu zhruba 650 miliárd dolárov ročne, čo je oproti dnešku viac ako trojnásobok.

Počet pracovných miest by sa mal zdvojnásobiť

Správa sa zaoberá výrobou technológií pre obnoviteľné zdroje vrátane veterných turbín, tepelných čerpadiel, batérií pre elektromobily či solárnych panelov.

Výhľad však počíta s tým, že krajiny na celom svete budú v plnom rozsahu plniť záväzky v oblasti energie a klímy, čo si bude vyžadovať politickú vôľu, ako aj finančné prostriedky.

Počet pracovných miest v odvetví produkcie čistej energie by sa mal do roku 2030 viac ako zdvojnásobiť na takmer 14 miliónov zo súčasných šiestich miliónov. Ďalší rýchly rast odvetvia a zamestnanosti sa očakáva aj v nasledujúcich desaťročiach.

IEA ale tiež upozornila na riziká spojené s dodávateľskými reťazcami, čo je dlhodobý problém, ktorý v posledných rokoch vyhrotilo zvýšené geopolitické napätie a pandémia choroby covid-19. Správa upozorňuje na prípadnú rizikovú koncentráciu dodávateľských reťazcov, a to tak pri výrobe technológií, ako aj pri dodávkach materiálu a surovín, od ktorých je odvetvie čistej energie závislé.

Čína dominuje...

Správa ukazuje, že Čína dominuje tak výrobe, ako aj obchodu s väčšinou technológií pre čisté energie. Pri masovo vyrábanej technológii, ako sú batérie, solárne panely, tepelné čerpadlá a elektrolyzéry, majú tri najväčšie producentské krajiny na výrobnej kapacite každej technológie podiel najmenej 70 percent. Z toho Čína v každej z nich dominuje.

Taktiež veľká časť ťažby hlavných nerastných surovín je sústredená v malom počte krajín. Napríklad Kongo sa na celosvetovej produkcii kobaltu podieľa viac ako 70 percentami. Na svetovej produkcii lítia sa potom viac ako 90 percentami podieľajú iba tri krajiny - Austrália, Čile a Čína.

Výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol uviedol, že planéte by pri čistých technológiách prospela väčšia diverzifikácia dodávateľských reťazcov. „Ako sme videli v prípade závislosti Európy od ruského plynu, keď ste príliš závislí od jednej firmy, jednej krajiny alebo jednej obchodnej cesty, riskujete, že v prípade narušenia zaplatíte vysokú cenu," dodal Birol.

Ďalšie dôležité správy

Výskum alternatívnych zdrojov energií a ich praktické zapojenie do energetického mixu je predmetom bádania napríklad v pracovisku SAV či v špeciálnom laboratóriu STU.
Neprehliadnite

Slovenský výskumný projekt pripravuje energetiku budúcnosti