Rumunsko má dva problémy: prebujnelú byrokraciu a obrovský problém s korupciou (v rebríčku vnímania korupcie Transparency International mu patrí 69. miesto, najhoršie v Európe). Na rozdiel od Slovenska sa aspoň korupciu snaží riešiť a sudcovia poslali do väzenia niekoľko zvučných mien – len počas minulého roka odsúdili miestne súdy za korupciu 1 138 ľudí, vrátane 24 starostov, piatich poslancov, dvoch bývalých ministrov a expremiéra Adriana Nastaseho (na titulnej fotografii).
To ale neznamená, že prominentní a bohatí väzni sa zázrakom poučili a vo väzení sa stali pokornými ľuďmi, ktorí čakajú na to, kedy ich pustia na slobodu.
Aj vo väzení sa snažia využívať diery v zákonoch a to skutočne svojským spôsobom - z väzenia sa chcú dostať tým, že píšu knihy a vedecké štúdie. Od začiatku minulého roka do júna 2015 rumunskí väzni napísali spolu 157 kníh, v rokoch 2012 a 2013 ich napísali okolo deväťdesiat.
Ešte v roku 2006 Rumunsko prijalo zákon, ktorý umožňuje aktívnym väzňom znížiť tresty v prípadoch, ak „napíšu publikovanú vedeckú štúdiu, patentujú vynálezy a inovácie“. Za každú takúto štúdiu sa väzňovi znižuje vymeraný trest o 30 dní.
Tento systém zneužívajú hlavne rumunskí oligarchovia a politici, ktorí si „vonku“ najmú odborníkov, vedcov alebo chudobných učiteľov, ktorí štúdie namiesto nich napíšu. Potom stačí podplatiť väzenských strážcov, čo nie je náročné, a tí dielo do väzenia prepašujú. Týždenník The Economist tvrdí, že tento systém plný korupcie je rovnako zlý ako bohatí väzni, ktorých práve korupcia dostala do väzenia.
Knihu by mali písať len ručne bez počítača a internetu
Kvalita diel by mala podliehať prísnej kontrole, ktorá zohľadňuje prínos, inováciu a hlavne má zamedziť plagiátorstvu. V skutočnosti tieto kontrolné mechanizmy nikdy nefungovali a systém väzni zneužívajú.
Ak by to chceli robiť poctivo, ich možnosti sú obmedzené. K dispozícii majú len chabú väzenskú knižnicu, nemôžu používať internet a ani písať na počítači.
Svoj intelekt pre vedecké štúdie mal využiť napríklad expremiér Nastase, ktorého vlani súd poslal na štyri roky do väzenia za vydieranie a korupciu.
Zahanbiť sa nedal ani podnikateľ a bývalý podpredseda rumunskej vlády George Copos, ktorého minulé leto odsúdili z krátenia daní v prepočte vo výške milión eur. Tento človek bol kedysi vlastníkom futbalového klubu Rapid Bukurešť a umožnil nezákonné prestupy hráčov. Súd ho poslal do väzenia na tri roky a osem mesiacov.
Svoje spisovateľské sklony v sebe zrazu objavil aj bývalý reprezentačný obranca George Popescu, ktorý sa vo väzení ocitol spolu so siedmimi kolegami. Keďže krátili dane a prali špinavé peniaze na prestupoch dvanástich hráčov, súd im vymeral tri roky. Futbalista sa vo väzení naozaj činil, pretože za 1,5 roka dokázal vyprodukovať štyri knihy a už je z väzenia doma.
Všetci si mali najať „anonymných autorov“, ktorí za neho diela napísali. Systém bol jednoduchý: kópie napísaných kníh od ghostwriterov sa prepašujú do väzenia, kde väzeň dielo (pôvodne napísané na počítači) prepíše ručne na papier. Potom sa zoženie vydavateľ, zaplatí sa mu a kniha je na svete – bez akejkoľvek oponentúry a kritických recenzií.
Keď sa väzenský výbor odporúčajúci podmienečné prepustenie žiadosťou väzňa zaoberá, na stole má hŕbu kníh, ktoré väzeň napísal. V skutočnosti nie je v ich silách nielen knihu prečítať, ale ju aj odborne posúdiť.
A tak je rumunskou praxou posledných rokov, že majetnejší väzeň napíše za dva roky aj osem kníh, trest sa mu zníži automaticky o osem mesiacov. Ak sa vo väzení navyše správal slušne, dostane sa na slobodu v rekordne krátkom čase.
Od stredovekých manželstiev až po cestovný ruch
Obsah niektorých diel, na ktoré upozornili rumunskí novinári, je naozaj komický. Spomínaný podnikateľ a bývalý politik G. Copos napísal štyri knihy skutočne z rôzneho súdka: písal o manželstvách rumunských panovníkov v 14. a 16. storočí, v ďalšej knihe sa venoval rumunskému mestu Tasnad v stredoveku, v ďalšej knihe sa venoval manažmentu v reštauráciách a v poslednej knihe sa venoval európskemu cestovnému ruchu.
Oplatilo sa, pretože vďaka týmto dielam bol predčasne prepustený z väzenia. Tento prípad bol ale natoľko očividný pre novinárov, že expremiér je obviňovaný z plagiátorstva.
Ďalším príkladom je popový spevák Realini Lupsa, ktorý napísal štúdiu o kmeňových bunkách a ich využití v stomatologickej praxi.
Kontroverzný oligarcha Gigi Becali napísal knihu o futbalovom klube Steauy Bukurešť, ktorého bol prezidentom. Práve tieto pamäti ho dostali tento rok na slobodu, teda po 24 mesiacoch od verdiktu súdu. Ten ho uznal vinným na tri roky väzenia kvôli protizákonnej výmene pozemkov s ministrom obrany a kvôli korupcii vo futbale.
The book written by Gigi Becali in jail about his time at Steaua. Helped him get released earlier, on parole. pic.twitter.com/MYZGsAUVGu
— Emanuel Roşu (@Emishor) June 29, 2015
Boháč označovaný často za exota bol dlhodobo spájaný s rôznymi etickými prešľapmi. V roku 2010 odmietol podpísať zmluvu s futbalistom, ktorý bol gay a rovnako kontrakt odmietol aj s Florentom Sinama-Pongollem, pretože je černoch. Nie je prekvapivé, že tento človek sympatizuje s politickou stranou Noua Dreapta, ktorá sa stala následníkom Železnej stráže, čo bola kedysi rumunská nacionalistická strana pôsobiaca počas 2. svetovej vojny.
Týždenník The Economist tvrdí, že systém mohlo využiť asi 73 väzňoch, pričom niektorí z nich dokázali napísať úctyhodných päť kníh ročne.
V Rumunsku si zneužívanie systému konečne uvedomili. Už v lete minister spravodlivosti Robert Cazanciuc oznámil, že vláda sa problémom zaujíma a vypracovala niekoľko scenárov, ako zákon zmeniť. „Vedecký charakter diela nie je ľahké definovať. Spory o tom sú aj v akademickom prostredí. V súčasnosti sa analyzuje niekoľko možností,“ povedal.
Národný protikorupčný úrad (DNA) už vyhlásil, že diera v zákone sa upraví do apríla budúceho roka. Zákon ostro kritizuje a poukazuje na prax z ostatných európskych krajín, kde nie je možné väzňa prepustiť len preto, že počas pobytu niečo napísal.
DNA tvrdí, že ak chcú politici túto dieru ponechať, je potrebné definovať vedecké dielo a umožniť väzňom, aby mali prístup k encyklopédiám, lexikónom a slovníkom, ktoré sú pre tieto účely nevyhnutné.