Odstavením zvyšných troch nemeckých jadrových elektrární sa do vzduchu dostane ročne o 15 miliónov ton viac emisií oxidu uhličitého. Informuje o tom štúdia fyzika zo stuttgartskej univerzity Andrého Thessa.
„S vysokou pravdepodobnosťou možno predpokladať, že straty jadrovej energie budú kompenzované vyššou výrobou elektriny z uhlia a plynových elektrární. Je to na úkor bilancie CO2 nemeckého elektroenergetického sektora, a tým aj na úkor záväzkov, ktoré má Nemecko v súvislosti s ochranou klímy,“ vyjadril sa A. Thess pre denník Bild.
Podľa nemeckej ministerky životného prostredia Steffi Lemkeovej však nepredstavuje jadrová energia v prípade ochrany klímy vhodnú možnosť. „Jadrová energia nie je ani bez CO2, ani nejde o formu výroby energie s najnižšími emisiami CO2. Je to energeticky náročná výroba paliva, ktorá je škodlivá pre klímu,“ povedala politička zo strany Zelených agentúre DPA.
Udržateľnosť jadra spochybňuje aj nemecká ekologická organizácia Deutsche Umwelthilfe (DUH). „V čase nedostatku vody ňou treba šetriť a jadrové elektrárne sú obrovskými spotrebiteľmi vody,“ povedal šéf organizácie Sascha Müller-kraenner. To podľa neho takisto vyvracia argument, že elektrina z jadrových elektrární je spoľahlivá a vždy dostupná. „Jednoducho to tak nie je,“ dodáva Müller-kraenner.
V sobotu budú v Nemecku odpojené od siete zvyšné jadrové elektrárne. Malo sa tak stať už na konci minulého roka, ale pre energetickú krízu sa vládna koalícia vlani rozhodla nechať reaktory v prevádzke.