Z mysu Canaveral odštartovala raketa Falcon 9, ktorá má k Mesiacu vyniesť lunárne vozidlo Rašíd Vesmírneho centra Muhammada bin Rašída (MBRSC) Spojených arabských emirátov s japonským lunárnym pristávacím modulom Hakuto-R (Biely králik). Štart bol už dvakrát odložený.

Predchádzajúci štart na konci novembra americká spoločnosť SpaceX patriaca miliardárovi Elonovi Muskovi presunula kvôli nutnosti vykonať ďalšie predletové kontroly, dnes už štart prebehol podľa plánu. Dopraviť technológiu na Mesiac, ktorý sa od Zeme nachádza asi 400-tisíc kilometrov, sa zatiaľ podarilo len vesmírnym agentúram USA, Ruska a Číny.

Premeniť Mesiac na systém plný života

„Naša prvá misia položí základy pre odhalenie potenciálu Mesiaca a jeho premenu na silný ekonomický systém plný života,“ uviedol riaditeľ spoločnosti iSpace Takeši Hakamada. Dodal, že modul bol vyrobený tak, aby spotreboval čo najmenej paliva a zároveň mal čo najviac priestoru na náklad, preto na Mesiaci pristane až v apríli budúceho roka. Pre porovnanie, misia Orion sa v novembri priblížila k Mesiacu už po piatich dňoch od štartu.

Hakuto-R bude na Mesiaci mapovať tamojšie zdroje. Na stránke iSpace sa napríklad uvádza, že voda na Mesiaci by sa dala rozložiť na kyslík a vodík, čo by mohlo slúžiť ako palivo, píše DPA.

Spojené arabské emiráty svoj vesmírny program urýchlili; malé desaťkilové vozítko Rašíd malo pôvodne vyraziť k Mesiacu až v roku 2024. V prípade úspechu pôjde o prvú arabskú misiu na Mesiac.

Ďalšie dôležité správy

BYD Launches First All-Electric Crossover Car e6 To Private Buyers
Neprehliadnite

Čínski elektromobiloví draci chcú vyhnať Muskovu Teslu nielen z Číny. Aj za Buffettove peniaze