Informatizácia sa do spravodajských headlinov bude dostávať častejšie ako doteraz. Po veľkých prípravách – štúdiách vykonateľnosti, výzvach a následne predložených projektoch – sa v roku 2009 konečne rozbehla finálna fáza celého procesu. Do konca novembra ministerstvá a úrady vypísali IT tendre za 390 miliónov eur, zhruba tretinu eurofondového informatizačného rozpočtu. A prví víťazní dodávatelia sa už mohli pustiť do práce.
Tendrová aktivita sa ešte zintenzívni. Čím viac sa bude blížiť termín parlamentných volieb, tým bude okolo IT eurofondov horúcejšie. Samozrejme, je to len „obyčajná“ zhoda okolností, žiadne nepísané dohody platiace dovtedy, kým sú správni ľudia na správnych miestach...
Zamotané tendre
K populárnym konšpiráciám, že tendre sú formalita, preto len krátko. Lebo o tom, že miliónové zákazky majú vopred známych výhercov, nejestvujú žiadne dôkazy. IT firmy na seba neútočia u verejnoobstarávacieho regulátora, médiá sa ťažšie dostávajú k zákulisným off-record informáciám. No keď už nič iné, niečo málo sa dá vydedukovať z toho, ako štátni obstarávatelia zaryto mlčia o priebehu tendrov.
Ale k veci. Doba je nevypočítateľná. A eurofondové tendre na online verejné služby (e-government) sa môžu zamotať. Ako sa to stalo úplne prvému, cez ktorý ministerstvo vnútra hľadal dodávateľa online matrík. Súťaž vypísal v apríli, aby ju v októbri, keď už zmluvu s víťazom mal „iba“ odobriť úrad vlády, zrušil s vysvetlením, že „nastavenie podmienok bolo príliš prísne“. Ostáva veriť, že si takto rezort Roberta Kaliňáka nedláždi cestu k pofidérnemu priamemu zadaniu na báze časovej tiesne. No ani alternatíva, že niektorý článok eurofondového reťazca na práci jeho úradníkov jednoducho našiel niečo problémové, neveští nič dobré.
Reálne napredovanie na ministerstve vnútra je kľúčové pre úspech e-governmentizácie ako takej. Úrad druhého muža Smeru-SD má riešiť online register obyvateľstva a adries, bezvýznamovú náhradu rodného čísla i čipové občianske preukazy. Projekty, bez ktorých môže byť využitie online služieb iných rezortov – napríklad úradu katastra, ktorý svoj eurotender úspešne pretlačil – značne obmedzené. Hraničný rok 2013, keď „všetko na dosah“ sľubuje aj pánko z oficiálneho informatizačného TV spotu, je z tohto pohľadu už vlastne dosť blízko.
No nezapotia sa len podriadení R. Kaliňáka. V priebehu prvého polroku 2010 by sa mohli uzatvárať IT tendre z kategórie mega v celom spektre centrálnych štátnych inštitúcií. Od Sociálnej poisťovne cez ministerstvo kultúry až po prakticky neznámu Národnú agentúru pre sieťové a elektronické služby. Zaujímavé bude sledovať, koľko verejných obstarávaní zastane tesne pod hranicou päťdesiatich miliónov eur. To je suma, nad ktorú musí do schvaľovacieho byroreťazca vstúpiť aj Európska komisia.
Treba počkať
Skúsenosť velí neočakávať, že investované eurá začnú prinášať efekt v podobe fungujúcich online verejných služieb už v roku 2010. Iste, informatizačné projekty sú komplikované a komplexné. No očakávať sa nedá ani tlak najvyšších predstaviteľov štátu, napríklad garanta informatizácie Jána Počiatka alebo jeho vedúceho Roberta Fica, aby sa tempo nasadzovania e-governmentu zrýchlilo. Teoreticky by to síce mohlo priniesť plusové body u voličov, no slovenský premiér si zaiste spočíta(l), že e-služby nie sú pre jeho cieľovku prioritné.
Málo pravdepodobný je i zásadnejší pokrok v informatizácii verejných služieb samosprávy. Hoci pre život bežného občana môže mať väčší význam ako centrálna štátna agenda. Peňazí má do nej ísť relatívne dosť, e-governmentizačný rozpočet vo výške 826 miliónov eur sa medzi centrálnu a miestnu úroveň delí v pomere jedna k jednej. Problém môže byť v nízkej penetrácii kompetentných samosprávnych informatikov aj v ich slabej pozícii v štruktúrach úradov. Komunálna informatizácia preto zatiaľ ostane doménou starostov, ku ktorým si dokázali nájsť cestu dodávatelia technológií – a eurofondových projektov.
Potenciál pozdvihnúť IT úroveň regiónov má i časť eurofondového programu, zameraná na rozšírenie rýchleho internetu do odľahlých oblastí, takzvaných bielych miest. No vyše stodesať miliónov eur určených na tento účel, ktoré majú začať hľadať príjemcov už v roku 2010, bude mať iba obmedzený prínos. A nie(len) preto, že „peňazí je málo a odľahlých oblastí veľa“, ako vravia manažéri projektu na úrade vlády.
Článok je prevzatý z ročenky SLOVENSKO A SVET V ROKU 2010, ktorá vyšla ako príloha TRENDU č. 50-51. V predaji do 6. januára 2010.
Foto - Maňo Štrauch