Mestá a okresy naprieč celými Spojenými štátmi od roku 2018 navrhli alebo spustili vyše sto pilotných programov garantovaného príjmu. Po rokoch podpory sa proti nim zdvihla silná vlna odporu. Informuje o tom agentúra Bloomberg.
Republikánmi vedené štáty Južná Dakota, Idaho a Iowa prijali zákony, ktoré zabránia miestnym samosprávam spúšťať iniciatívy priamej finančnej pomoci. Minimálne ďalších šesť štátov sa o niečo podobné pokúsilo alebo pokúša. Generálny prokurátor pre štát Texas Ken Paxton zas zažaloval okres Harris County za to, že nedávno takisto spustil pilotný projekt garantovaného príjmu.
Zástancovia programov základného príjmu tvrdia, že republikáni sa snažia zabrániť mestám a okresom v prijímaní progresívnych politík. Tí zas argumentujú, že programy sú plytvanie peniazmi daňovníkov a môžu odradiť ľudí od práce. Iní kritici sa obávajú, že príjemcovia podpory financie minú na hazard, drogy či alkohol.
Programy garantovaného príjmu poskytujú peniaze v pravidelných intervaloch konkrétnym populáciám v núdzi, akými sú nízkopríjmoví obyvatelia, čerstvé matky alebo mladí bez domova. Prijímatelia podpory nemusia na rozdiel od iných programov sociálneho zabezpečenia splniť žiadne podmienky, aby peniaze získali. Dokonca si môžu sami slobodne vybrať, na čo ich použijú. Podľa expertov sú tieto programy efektívnejšie než iné vládne programy zaťažené zložitou byrokraciou.