Výška odvodovej odpočítateľnej položky by sa mohla upraviť na 50 percent priemernej mesačnej mzdy. Uplatniť by ju bolo možné na mzdu, ktorá nepresahuje 75 percent priemernej mzdy. Ide najmä o nízkopríjmové skupiny zamestnancov. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotnom poistení a zákona o poisťovníctve, ktoré do Národnej rady SR predložili poslanci za Progresívne Slovensko.

„Návrh zákona upravuje výšku odvodovej odpočítateľnej položky tak, aby reflektovala dnešnú ekonomickú situáciu a obnovila jej praktickú účinnosť. Výšku návrh zákona viaže na priemernú mesačnú mzdu, čím odpočítateľnú položku automatizuje. Tá sa bude s rastom priemernej mzdy paralelne zvyšovať, aby opätovne nenastala situácia jej de facto neefektívnosti,“ uviedli poslanci v dôvodovej správe.

Slovensko má podľa poslancov relatívne vysoké daňovo-odvodové zaťaženie práce najmä v porovnaní s krajinami Vyšehradskej štvorky. Podľa ich slov sa to týka najmä nízkopríjmových skupín, kde je záťaž nad priemerom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), a oproti Českej republike vyššia takmer o tretinu. Do veľkej miery je to podľa nich spôsobené práve vysokými sociálnymi a zdravotnými odvodmi.

„Návrh zákona dopomáha k progresívnejšiemu nastaveniu daňovo-odvodového systému, kde vyššie príjmové skupiny prispievajú do systému viac, a naopak, nižšie príjmové skupiny menej, čím sa znižujú rozdiely medzi týmito dvoma skupinami,“ dodali poslanci. V prechodnom ustanovení navrhli, aby sa zmeny prvýkrát uplatnili pri vykonaní ročného zúčtovania za tento rok. Účinnosť predkladanej novely zákona je navrhnutá od 1. januára budúceho roka.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Zdravotné odvody mali rásť len zamestnávateľom a SZČO, stúpli však aj niektorým zamestnancom