Slovensko víta všetky tri veľké témy, ktoré sa budú v pondelok a utorok riešiť počas samitu Európskej únie a Spoločenstva štátov Latinskej Ameriky a Karibiku v Bruseli.
Uviedol to predseda vlády Ľudovít Ódor po príchode na samit.
Zelená tranzícia
Premiér pripomenul, že Slovensko pozná juhoamerické a karibské krajiny skôr ako dovolenkové destinácie, ale pre krajiny EÚ je dôležité a želateľné udržiavať s týmto regiónom aj ekonomické a obchodné vzťahy.
Spresnil, že rokovania lídrov sa zamerajú na zelenú tranzíciu, lebo nestačí, že iba EÚ sa správa ekologicky zodpovedne, rovnaký postoj musia mať aj iné časti sveta.
„V prípade týchto krajín nejde len o emisie CO2, ale tam sa nachádzajú pralesy, pľúca Zeme,“ vysvetlil dôvody, prečo je potrebné s týmito krajinami komunikovať.
Situácia na Ukrajine
Druhou veľkou témou na samite je podľa neho geopolitická situácia a ruská vojna na Ukrajine, pričom snahy oboch regiónov sú zamerané na dosiahnutie mieru.
„Je dôležité, aby čoraz viac krajín, aj na pôde OSN, postupovalo spoločne s cieľom potrestania agresora a v prospech mierového vyriešenie situácie,“ skonštatoval.
Zdroje kľúčových surovín
Za kľúčové Ódor považuje ekonomické vzťahy EÚ a krajín CELAC. Slovensko v týchto krajinách eviduje okolo 30-tisíc svojich krajanov a má rozbehnuté aj projekty týkajúce sa zelených investícií a inovácií v oblasti softvéru.
„Vo všeobecnosti platí, že niektoré kľúčové suroviny a materiály sa nachádzajú v Latinskej Amerike a ak chceme diverzifikovať závislosť od Ruska, musíme sa rozprávať s týmito krajinami a ponúkať im obojstranne prospešné riešenia,“ opísal situáciu.
Dodal, že pre Slovensko sú z krajín tohto regiónu zaujímavé tie väčšie trhy, ktoré dovážajú autá vyrobené automobilkami zo Slovenska. Z hľadiska softvéru a inovatívnych riešení ide najmä o aktivity v Argentíne, ale Slováci chcú aj naďalej udržiavať dobré kontakty taktiež s krajinami ako Kostarika, Uruguaj alebo Čile.
Bez výrazného posunu
Na otázku, či tesne pred samitom nenastal posun ohľadom veľkej obchodnej dohody s krajinami MERCOSUR (Brazília, Argentína, Uruguaj a Paraguaj pozn. TRENDU), Ódor priznal, že je to stále otvorená otázka a bude závisieť od rokovaní, či sa dohodu podarí dosiahnuť.
„Pre Slovensko ako malú krajinu je obchod veľmi dôležitý, aj vzhľadom na to, že sme exportne orientovaná krajina. Ale v tejto chvíli neviem odpovedať, či sa na samite podarí zaistiť pokrok,“ uviedol premiér s odkazom na dohodu o voľnom obchode medzi týmito blokmi.