Odmietanie spoločnej pôžičky Európskej únie na podporu Ukrajiny v budúcom roku posilňuje kritické hlasy v EÚ voči Maďarsku. Novinárom to dnes povedal český minister pre európske záležitosti Mikuláš Bek (STAN). Súčasťou piatkového rokovania Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) v Bruseli, ktoré Bek povedie, bude aj ďalšie vypočutie s Maďarskom podľa článku sedem Zmluvy o EÚ, týkajúce sa právneho štátu.
Maďarská vláda v pondelok potvrdila, že je proti tomu, aby si EÚ spoločne požičiavala na finančnú pomoc Ukrajine v budúcom roku, ako navrhuje Európska komisia. Plán počíta s tým, že by si komisia podobne ako doteraz požičiavala na finančných trhoch v mene celého bloku a poskytla Kyjevu celkom 18 miliárd eur. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó uviedol, že Budapešť odmieta spoločné zadlžovanie, ale je pripravená Kyjev podporovať priamo.
Bek: Každé veto posilní kritiku Maďarska
„Každopádne to polarizuje situáciu v rade a posilňuje to kritické hlasy voči Maďarsku. Každé maďarské veto, s ktorým prichádza, a ono ich je pomerne dosť v rôznych oblastiach, bude posilňovať kritické postoje," uviedol Bek.
Maďarský postoj k plánu podpory Kyjeva vyvoláva v únijných kruhoch podozrenie, že ide o snahu vynútiť si ústupky v sporoch o stav právneho štátu, kvôli ktorým Maďarsku hrozí odstrihnutie od miliárd z rozpočtu Únie. Maďarsko je okrem iného poslednou krajinou EÚ, ktorá nemá schválený tzv. plán obnovy, teda stratégiu pre čerpanie peňazí zo špeciálneho pandemického fondu.
Maďarsko podľa Beka peniaze veľmi naliehavo potrebuje, pretože je v krajine pomerne dramatická ekonomická situácia, ktorá sa naďalej zhoršuje. Minister si myslí, že v prípade podmienenosti čerpania európskych peňazí možno ešte počas českého predsedníctva v Rade EÚ, ktoré trvá do konca roka, očakávať rozuzlenie. Dôjsť by k nemu malo na decembrovom zasadnutí ministrov financií EÚ.
Spor pre nerešpektovanie spoločných hodnôt
EÚ s Maďarskom už viac ako rok vedie na bezprecedentný návrh Európskeho parlamentu konanie pre nerešpektovanie spoločných hodnôt podľa siedmeho článku únijnej zmluvy. Orbánova vláda odmieta, že by nejako pochybila, a jej zástupcovia to svojim kolegom z ďalších únijných krajín opakujú pri každom vypočutí, ktoré postup podľa článku sedem predpokladá.
Vláda Viktora Orbána podľa Beka pripravila celý rad legislatívnych zmien. Minister predpokladá, že v piatok debata na GAC bude zohľadňovať aj túto novú situáciu. „Maďarsko očividne preukázalo v posledných mesiacoch určitú ochotu vyhovieť kritickým pripomienkam zo strany Európskej komisie,“ uviedol. Neočakáva ale, že by ihneď nastal veľký posun.
Teraz sa do istej miery situácia vyhrocuje, povedal Bek. Existujú podľa neho dve možnosti. Buď sa v decembri čiastočne upokojí, alebo naopak bude spor eskalovať, čo by mohlo viesť aj k radikálnejšiemu postupu EÚ. „Zatiaľ prebiehali vypočutia, debaty, ale neboli z nich vyvodené nejaké závery,“ dodal.