Ani rok po pandémii koronavírusu na Slovensku sa nepodarilo dohnať všetku odloženú zdravotnú starostlivosť z čias covidu. Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) a Asociácia zdravotných poisťovní na to upozornili v piatok v tlačovej správe.
Počet preventívnych prehliadok u praktického lekára pre dospelých a gynekológa vlani vzrástol v porovnaní s rokom 2019 o viac ako 13 percent. V roku 2019 absolvovali Slováci takmer 1,6 milióna preventívnych prehliadok, v roku 2022 viac ako 1,8 milióna. „Dva pandemické roky, ktoré so sebou niesli aj zhoršenú dostupnosť prevencie, sú dosť dlhé na rozvoj chronických ochorení. Je preto dobrou správou, že slovenskí pacienti pristupujú po pandémii k svojmu zdraviu zodpovedne a absolvujú preventívne prehliadky vo vyššej miere,“ uviedla prvá viceprezidentka AOPP Elena Marušáková.
Horšie je to v počte diagnostických vyšetrení, ktorý sa doposiaľ nepodarilo dobehnúť a v najbližšom období sa tento trend pravdepodobne nezmení. Práve sklz v diagnostike je predpokladom pre vznik ďalších epidémií chronických a závažných ochorení. Hoci pri niektorých typoch diagnostických vyšetrení, ako napríklad kolonoskopiách, počty výkonov v minulom roku dokonca presiahli počty z roku 2019, stále sa nepodarilo dobehnúť všetky odložené výkony z obdobia pandémie. „Najhoršie sme na tom boli v minulom roku s doháňaním mamografických vyšetrení, kedy sa ich urobilo o takmer 11 percent menej, než sa malo. Za posledné tri roky chýba až viac ako 86-tisíc mamografických vyšetrení,“ dodala Marušáková.