Masívny odlev kapitálu z Nemecka, ktorý od roku 2010 dosiahol vyše 650 miliárd eur, predstavuje čoraz väčšie riziko pre nemeckú ekonomiku a politickú stabilitu. Tento trend by sa mohol umocniť po opätovnom zvolení Donalda Trumpa za prezidenta Spojených štátov, ktorý plánuje zvýšiť tlak na nemecké firmy, aby investovali v USA, čím by sa vyhli možným clám.
Rozpadnutá koalícia kancelára Olafa Scholza už roky zápasí s pretrvávajúcim únikom kapitálu, ktorý sa v posledných rokoch výrazne zrýchlil. Podľa údajov nemeckej Bundesbanky dosiahol čistý odlev kapitálu viac ako 650 miliárd eur od roku 2010, pričom takmer 40 percent z tejto sumy zmizlo od roku 2021, kedy Scholzova koalícia nastúpila do úradu. Je to dôsledkom rastúcich nákladov, byrokracie a nedostatku konkurencieschopnosti, čo odrádza nemecké firmy od investovania doma.
O. Scholz krátko po Trumpovom víťazstve vo voľbách odvolal ministra financií Christiana Lindnera, ktorý viedol trhovo orientovanú stranu Slobodných demokratov. Tým otvoril cestu k predčasným voľbám, prvým od roku 2005. Obvinil Ch. Lindnera zo zlyhania pri hľadaní riešení na podporu rastu a vyhlásil, že „Nemecko potrebuje vládu, ktorá je schopná konať a má silu prijímať potrebné rozhodnutia“.
Nemeckú ekonomiku zrejme čaká ďalší stratený rok. Vláda dúfa aspoň v stagnáciu
Firma za firmou sa Nemecku obracia chrbtom
Za dramatickým koncom nemeckej trojkoalície stoja vysoké náklady na energie, zastaraná technológia a prehnaná byrokracia. Tieto faktory nielen odrádzajú nemecké firmy od domáceho investovania, ale komplikujú aj snahy prilákať zahraničný kapitál. „Ekonomika nefunguje. Máme masívny odlev kapitálu,“ uviedol podľa Bloombergu predseda kresťanských demokratov Friedrich Merz. Jeho hnutie aktuálne vedie v prieskumoch.
Nemecko čelí ďalším stratám, keď domáce spoločnosti, ako napríklad Siemens, hľadajú príležitosti v zahraničí. Siemens od roku 2020 investoval 30 miliárd eur, pričom väčšina tejto sumy smerovala do zahraničných akvizícií a expanzií. Najväčší domáci projekt spoločnosti predstavuje investíciu vo výške približne 750 miliónov eur do prestavby štvrte Siemensstadt v Berlíne. „Prakticky neexistuje dôvod investovať v Nemecku,“ uviedol globálny šéf pre dane spoločnosti Siemens Christian Kaeser a dodal, že nízky rast a vysoké dane tlačia spoločnosť k expanzii mimo Nemecka.
Volkswagen zrejme zatvorí závody ešte tento rok, zvažuje prepustiť 15-tisíc zamestnancov
Odlev kapitálu pokračuje bez známok spomalenia. Napríklad Volkswagen obmedzuje domáce investície a veľké projekty; dotovaná továreň Intelu na východe Nemecka čelí problémom. Intel v septembri oznámil, že odkladá výstavbu závodu v Sasku-Anhaltsku napriek prísľubu vládnych subvencií vo výške 10 miliárd eur.
Hrozí dlhodobá stagnácia
Podobne aj ďalšie spoločnosti, ako Wolfspeed menia plány a presúvajú investície do USA. Wolfspeed mal v spolupráci s nemeckou firmou ZF postaviť závod v Saarlande, avšak projekt bol pozastavený a presmerovaný do Spojených štátov. ZF taktiež presúva zdroje do východnej Európy a podľa predstaviteľov odborov je v ohrození tretina jeho 35 prevádzok v Nemecku.
Ak Nemecko nepritiahne investorov späť a nedokáže zvrátiť odlev kapitálu, hrozí mu dlhodobá stagnácia a riziko, že zaostane za ďalšími vyspelými priemyselnými ekonomikami. To by mohlo ešte viac destabilizovať politickú situáciu a zvýšiť frustráciu voličov.